Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Долни Бошняк- асфалт наполовина и кмет от време на време

На табелата на кметството все още пише, че е в област Монтана

4
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Днес ще ви разкажем за Долни Бошняк. Селото се намира на около 20 км от Видин, разположено в живописна долчинка. Населението е около 60 души, които се оплакват от това, че нямат кмет, който да се заеме с проблемите им. Не че са кой знае колко големи, но за хората са важни. Предишният кмет се споминал, а и след последните избори назначението на нов се отложило. Това, че започнали да асфалтират пътя не е лошо, само че казват, асфалтовата ивица е толкова тясна, че е само за една кола. Това видяхме и ние- кръпки на пътя само в средата, банкетът не е поддържан, храстите постепенно отнемат сантиметри от пътя, а табелата за селото едва се вижда в гъсталака. Това, което най-много искат хората е да си имат кметски наместник, който да е постоянно в селото. Сега положението е такова- кметът на съседното село Плакудер идва тук само във вторник, тогава идва и единственият за седмицата автобус. Това ни каза Петър Младенов, първият, когото срещаме в селото.

Заварихме повечето жени и мъже от Долни Бошняк в салона до магазина- на здравна беседа. Колкото и да е чудно, тук беше дошъл екип от Монтана. Образоваха хората за рисковете от високото или прекомерно ниското кръвно налягане. Малко по-късно ни стана ясна и целта им- предлагаха магнитни постелки и аксесоари, които уж облекчавали симптомите.

СнимкаВ Долни Бошняк освен магазина и магазинерката, друго няма. Когато се налага, тя е свръзката с кмета на Плакудер, който ги "оправя", когато има нужда: "Малко хора сме останали, нямаме кмет, добре че магазина го има. Хляб карат всеки ден, вторник зареждат с продукти, доволни сме"- казаха хората.

Липсата на редовен транспорт тормози жителите на Долни Бошняк. Билетчето за единствения през седмицата автобус е 4 лева до Видин. Затова и хората в напреднала възраст са намерили друг вариант:

"Цената е висока и хората пътуват в едната посока, други идват през Тополовец, защото до там билета е 2.50 лв- същите километри. От Тополовец слизат в гората и пеша до тук или излизат на бойнишкия път, който може. А най-старите не ходят никъде- тук се взима и пенсията, и сметките се плащат на място"- разказа ни Стоянка.  

Баба Руска е над 80 години, но не помни точно колко. Оплаква се от старините си, но се радва, че има кой да се грижи за нея:

"Като остарееш, виждаш докъде се стига. Виждам, но не мога да плета, ръцете ме болят. Добре че имам жена да ме гледа, храна от патронажа носят всеки ден"- обясни възрастната жена.

СнимкаПредставяме ви и Светослав Флоров-също от местните жители. И той не одобрява новото асфалтиране, което стеснява пътя наполовина:

"Не е добре без кмет, като стадо без кучета сме. Друго е да си имаме кмет, колкото и малко да сме, придава тежест. Видяхте какъв асфалт направиха- сложиха една пътечка, натрупаха всичко на шосето, не е имало кой да изчисти. Ясно е че е предизборен този асфалт, но поне контрол някой да упражнява."

Още за живота в селото, чиято табела все още го причислява към област Монтана, макар че е видинско, може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45