Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин- винаги в сърцето

Снимка: Светослав Цветанов
В навечерието на празника на ВидинДимитровден, си спомняме за миналото на града и отчитаме настоящето. Гледната точка е на общественици, почетни граждани и бивши кметове. 


"Много странна и магнетична е силата на Видин. Да, аз изведнъж го харесах! Аз дойдох тук заради човека, за който се омъжих и вече 36 години живеем заедно. Видин се отличава с една своеобразност. Соцреализмът обезличи българските градове. Всичките са почти еднакви и малко са градовете като Видин, които дават такава гледка, атмосфера и съответно такова чувство. На Видин му липсва едно модерно мислене. Трябва да се положат много усилия. И не винаги усилията са свързани с много пари. В последно време живея доста уединено, но не забелязвам някакви промени в града. Дано не съм несправедлива. Трябва да имаме позитивно мислене. Трябва всеки един от нас да положи усилия, не само да упрекваме управляващите. А тези управляващи да носят своята отговорност", каза в студиото на Радио Видин Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър, отличен мениджър, творец и общественик. 


"Духовният празник на Видин би трябвало да обедини всички видинчани и да ги направи съпричастни към живота на града. Това е смисълът на един духовен празник. Погледът ми към Видин е поглед на човек, който винаги е обичал града си. Това е родният ми град и винаги съм бил оптимист за неговото развитие. Видин е имал и по-добри, и по-тежки моменти в своето развитие. Това е една цикличност, която се надявам, че ще завърши с по-позитивни резултати", каза Иван Ценов, първият кмет, спечелил два поредни мандата в избори за кмет на Видин. По негово време се възражда духовният празник на града - Димитровден.  


Удостояването на най-заслужилите с високото звание "Почетен гражданин на Видин" е една дълголетна традиция. Без съмнение, в тази "алея на признателност", попадат само най-достойните. Онези, които реално, са давали и дават своя принос за развитието на Видин. Такъв е и проф. д-р Радослав Гайдарски, който казва, че емоционално винаги е бил свързан с града:  

"Във Видин отраснах, учих, започнах като лекар-хирург и се усъвършенствах. Както се казва, Видин- винаги в сърцето. Мисля, че краят ни не е толкова западнал, колкото се говори. Може би това си е заложено в българския характер, непрекъснато да се оплакваме, че сме най-зле. Действително, сега може да има по-голяма безработица, но това е нормално, при положение, че не успяхме да си запазим заводите, не успяхме да съхраним направеното преди време, а го пропиляхме ей така, за нищо. Важното е обаче какво ще направим за бъдещето. Ей сега да видим новите управници! Да направим така, че градът да си възвърне славното минало, защото историята на Видин е историята на България. Пожелавам на видинчани много усилия, любов към родното място и повече вяра, защото този т. нар. български песимизъм не води към добро бъдеще."



Пожелаваме си да обичаме Видин повече на дела, по-малко на думи!



Още по темата за миналото и настоящето на Видин и какъв е градът през погледа на видинчани чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как се постига качествена жизнена среда- опитът на Германия, Унгария и Словения

Утвърдени експерти от България, Германия, Унгария и Словения представиха предизвикателствата пред архитекти и инженери в строителството по пътя към хармонична среда на живот. Международната конференция, която се проведе в София, бе организирана от сдружение "Алианс за висока строителна култура" (АВСК).  Какво разбираме под хармонична жизнена..

публикувано на 20.05.24 в 16:48

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05