Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видин- винаги в сърцето

Снимка: Светослав Цветанов
В навечерието на празника на ВидинДимитровден, си спомняме за миналото на града и отчитаме настоящето. Гледната точка е на общественици, почетни граждани и бивши кметове. 


"Много странна и магнетична е силата на Видин. Да, аз изведнъж го харесах! Аз дойдох тук заради човека, за който се омъжих и вече 36 години живеем заедно. Видин се отличава с една своеобразност. Соцреализмът обезличи българските градове. Всичките са почти еднакви и малко са градовете като Видин, които дават такава гледка, атмосфера и съответно такова чувство. На Видин му липсва едно модерно мислене. Трябва да се положат много усилия. И не винаги усилията са свързани с много пари. В последно време живея доста уединено, но не забелязвам някакви промени в града. Дано не съм несправедлива. Трябва да имаме позитивно мислене. Трябва всеки един от нас да положи усилия, не само да упрекваме управляващите. А тези управляващи да носят своята отговорност", каза в студиото на Радио Видин Поли Трифонова, директор на видинския куклен театър, отличен мениджър, творец и общественик. 


"Духовният празник на Видин би трябвало да обедини всички видинчани и да ги направи съпричастни към живота на града. Това е смисълът на един духовен празник. Погледът ми към Видин е поглед на човек, който винаги е обичал града си. Това е родният ми град и винаги съм бил оптимист за неговото развитие. Видин е имал и по-добри, и по-тежки моменти в своето развитие. Това е една цикличност, която се надявам, че ще завърши с по-позитивни резултати", каза Иван Ценов, първият кмет, спечелил два поредни мандата в избори за кмет на Видин. По негово време се възражда духовният празник на града - Димитровден.  


Удостояването на най-заслужилите с високото звание "Почетен гражданин на Видин" е една дълголетна традиция. Без съмнение, в тази "алея на признателност", попадат само най-достойните. Онези, които реално, са давали и дават своя принос за развитието на Видин. Такъв е и проф. д-р Радослав Гайдарски, който казва, че емоционално винаги е бил свързан с града:  

"Във Видин отраснах, учих, започнах като лекар-хирург и се усъвършенствах. Както се казва, Видин- винаги в сърцето. Мисля, че краят ни не е толкова западнал, колкото се говори. Може би това си е заложено в българския характер, непрекъснато да се оплакваме, че сме най-зле. Действително, сега може да има по-голяма безработица, но това е нормално, при положение, че не успяхме да си запазим заводите, не успяхме да съхраним направеното преди време, а го пропиляхме ей така, за нищо. Важното е обаче какво ще направим за бъдещето. Ей сега да видим новите управници! Да направим така, че градът да си възвърне славното минало, защото историята на Видин е историята на България. Пожелавам на видинчани много усилия, любов към родното място и повече вяра, защото този т. нар. български песимизъм не води към добро бъдеще."



Пожелаваме си да обичаме Видин повече на дела, по-малко на думи!



Още по темата за миналото и настоящето на Видин и какъв е градът през погледа на видинчани чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59