Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Крапец: Имаме 3 работни места

5
Ритуалната зала в Крапец
Снимка: Радио ВИДИН
Преди повече от 100 години село Крапец, община Мездра не е съществувало. Тогава на мястото му е имало турски чифлик. Отначало там отиват българи от други места, за да работят, но постепенно построяват колиби и се образува селото. Преди Освобождението не е имало черква, училище и читалище.


В днешни дни, още при влизане в населеното място, се вижда обособен комплекс. Място, на което на едно са събрани църква, паметник, читалище и ритуална зала. Малко по-надолу се намира и сградата на кметството.


Жителите са около 300. Оплакват се от липсата на работа, заради което тези в трудоспособна възраст напускат. Единствените работни места са на кмета, секретарката и кръчмарката, разказаха пред Йорданка Петрова хората от Крапец:


"Лошото е, че в село работа няма, то има три работни места- на кмета, секретарката и кръчмарката. Магазини има, но цените двойно и тройно по-високи. Барчета има, и там хляб продават и хранителни стоки. Дупки по улиците има, тази на моята улица я замазвах няколко пъти, седи вече три години така. Засега кражби няма, ромите си гледат животните, дребни инциденти само."
   


СнимкаКмет на селото от дълги години е Ангел Горанов. Стефка Павлова си поговори с него за проблемите, за хората от малцинството, които са една трета от населението и за животновъдството, благодарение на което те се прехранват. Защото философията на дългогодишния кмет е- дай им работа, за да няма кражби в селото.


"Едно момче от ромите има 60 крави и 40 биволици, храни половината от махалата. Едни пасат кравите, доячи има, важно е работа да има, да не скучаят. Добре е, че сме между два града, та и там хората намират работа. Безработицата е най-големият бич"
- разказа кметът.


Той разказва още за проблема с обществения транспорт, който имат. Ако някой от селото реши да си намери работа в Мездра или Враца, които са съседните им градове, няма сутрин с какво да отидат: 


"Няма автобус до Враца, преди пътят от разклона беше лош и затова нямахме транспорт, сега го оправихме, ама няма кой да пътува, няма достатъчно хора. Комбинират се и с коли си пътуват. Иначе децата ученическият автобус ги вози до Мездра, 30 деца имаме."  


На финала на нашия разказ за Крапец питаме и за името- какво означава и откъде идва, кога е ремонтирана църквата и защо имат ритуална зала. 


Разговора с кмета и хората от селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00