Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората в Крапец: Имаме 3 работни места

5
Ритуалната зала в Крапец
Снимка: Радио ВИДИН
Преди повече от 100 години село Крапец, община Мездра не е съществувало. Тогава на мястото му е имало турски чифлик. Отначало там отиват българи от други места, за да работят, но постепенно построяват колиби и се образува селото. Преди Освобождението не е имало черква, училище и читалище.


В днешни дни, още при влизане в населеното място, се вижда обособен комплекс. Място, на което на едно са събрани църква, паметник, читалище и ритуална зала. Малко по-надолу се намира и сградата на кметството.


Жителите са около 300. Оплакват се от липсата на работа, заради което тези в трудоспособна възраст напускат. Единствените работни места са на кмета, секретарката и кръчмарката, разказаха пред Йорданка Петрова хората от Крапец:


"Лошото е, че в село работа няма, то има три работни места- на кмета, секретарката и кръчмарката. Магазини има, но цените двойно и тройно по-високи. Барчета има, и там хляб продават и хранителни стоки. Дупки по улиците има, тази на моята улица я замазвах няколко пъти, седи вече три години така. Засега кражби няма, ромите си гледат животните, дребни инциденти само."
   


СнимкаКмет на селото от дълги години е Ангел Горанов. Стефка Павлова си поговори с него за проблемите, за хората от малцинството, които са една трета от населението и за животновъдството, благодарение на което те се прехранват. Защото философията на дългогодишния кмет е- дай им работа, за да няма кражби в селото.


"Едно момче от ромите има 60 крави и 40 биволици, храни половината от махалата. Едни пасат кравите, доячи има, важно е работа да има, да не скучаят. Добре е, че сме между два града, та и там хората намират работа. Безработицата е най-големият бич"
- разказа кметът.


Той разказва още за проблема с обществения транспорт, който имат. Ако някой от селото реши да си намери работа в Мездра или Враца, които са съседните им градове, няма сутрин с какво да отидат: 


"Няма автобус до Враца, преди пътят от разклона беше лош и затова нямахме транспорт, сега го оправихме, ама няма кой да пътува, няма достатъчно хора. Комбинират се и с коли си пътуват. Иначе децата ученическият автобус ги вози до Мездра, 30 деца имаме."  


На финала на нашия разказ за Крапец питаме и за името- какво означава и откъде идва, кога е ремонтирана църквата и защо имат ритуална зала. 


Разговора с кмета и хората от селото може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29