Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Архангелова задушница

Архангелова задушница е една от трите големи задушници, които православните християни отбелязват всяка година. Това е ден за почит към близките, които вече не са сред нас. Отбелязва се в първата събота преди Архангеловден - защото събота е отредена за ден на покойниците. Повече за традицията на Архангелова задушница разказва отец Самуил от видинския храм "Св. Петка":

"Самото наименование, самото име "задушница" казва ни, че всъщност това е една молитва за душата или за душите на тези, които са починали. Тези т. нар. задушници са в периоди, когато предстои да започне постът. Тъй като задушницата е свързана с това, че се раздава храна за починалите, повечето хора са свикнали да раздават храна, която е блажна. Всъщност наближава постът- ето един повод да се помолим за нашите починали и да дадем това, което имаме желание. В нашата църква, в храм "Св. Петка" ще има утринна служба - света литургия и панихида. Предполагам, че по същия начин ще бъдат службите и в катедралния храм "Св. Димитър", и в "Св. Николай" и в "Св. Теодор Тирон". Същността на службата е светата литургия и след нея ще бъде отслужена и всеобща панихида за душите на починалите."  

Заупокойна света Литургия ще бъде отслужена днес в катедралния храм "Св. Димитър" от 9 часа, а от 10:00 ч.- обща заупокойна молитва за починалите. 

Всички тролейбуси във Враца ще се движат с делнично разписание, съобщиха от Общината. До спирка „Химко“ ще пътува тролейбус, а от там до Нов гробищен парк пътниците ще бъдат обслужвани с автобус с учестен график на движение.


Архангелова задушница е последната за годината.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Престъпленията против личността в област Монтана скочиха с 30%

Увеличават се  престъпленията против личността в област Монтана през миналия месец в сравнение с година по-рано. Ръстът е с близо 30%. През януари на тази година няма регистрирано умишлено убийство. Общо 18 престъпления против личността са станали през януари 2025 г., с 4 повече от година по-рано. Към момента пет от тези 18 са разкрити, уточняват..

публикувано на 17.02.25 в 12:00
Снимката е илюстративна.

Сняг до 18 см покри област Монтана

Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана . Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока..

публикувано на 17.02.25 в 11:50

Отлага се премиерата на "Котаракът в чизми" във Видин

Държавен куклен театър – Видин отменя премиерата на спектакъла "Котаракът в чизми" , планирана за 18 февруари (вторник) от 18:00 часа, съобщават от културната институция, като посочват, че това се налага поради независещи от тях причини. Новата дата и час на представлението са 22 февруари (събота) от 11:00 часа.

публикувано на 17.02.25 в 11:39

В Берковица организират конкурс за мартеница

За втора поредна година се организира конкурс за атрактивна и креативна мартеница "Бяло и червено " в Берковица .  Целта на красивото състезание е да се съхрани традицията и да се предава българщината на поколенията. Участниците в конкурса ще бъдат разделени в 4 групи, всяка група с по 2 раздела – за индивидуална и групово изработена мартеница...

публикувано на 17.02.25 в 11:18

Четирима от пострадалите в катастрофата край Дунавци остават във видинската болница

След тежката катастрофа край Видин в събота, при която загинаха четирима души, а седем бяха ранени, четирима от пострадалите все още са във видинската болница. Състоянието им е стабилно, казаха от лечебното заведение. Инцидентът стана на международния път Е-79 , до разклона за град Дунавц и. Пътнически бус, пътуващ към Германия се..

публикувано на 17.02.25 в 10:07

Снегът затрудни движението във Врачанско

Въпреки предупрежденията на синоптиците за очаквани снеговалежи , зимата отново изненада пътно-поддържащите фирми във Враца и региона. Новата работна седмица започна със снежна покривка от 5-10 см, която се оказа сериозно препятствие за пътуващите в областта. Най-тънка е бялата пелена в областния град. Основните проблеми са свързани с почистване..

публикувано на 17.02.25 в 09:42

В Монтана започват проявите в памет на Апостола на свободата

С множество прояви в Монтана отбелязват 152 години от гибелта на Васил Левски . Програмата включва възпоменателна церемония и филмова прожекция. Днес и утре (17-и и 18 февруари) в Регионална библиотека „Гео Милев“ ще се проведе беседа за Васил Левски с групи от училищата и детските градини в Монтана. Те ще посетят Детския отдел по предварително..

публикувано на 17.02.25 в 09:36