Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чуйте ни, ние сме бъдещето

Снимка: Колаж Радио ВИДИН

Днес се навършват 27 години от паметната дата 10 ноември 1989 г., която сложи край на една епоха и постави началото на друга- започна така нареченият "преход", който, според редица анализатори, все още не е приключил. На 10 ноември обаче се отбелязва и Международния ден на младежта. В "Посоките на делника" попитахме родените след началото на прехода защо напускат родното място, какво би ги задържало тук, искат ли и могат ли да променят средата, в която живеят.

"След като завърша ще отида да уча в София. Ако имам възможност да работя по специалността си във Видин, ще го направя, иначе ще остана в София. Много харесвам нашия град, бих се радвала, ако имам възможност, да живея и работя тук. Младите хора са свикнали с положението, в което живеят- може да не им харесва, но не правят нищо, за да го променят", смята Мария Тодорова, ученичка в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин.

"Не мисля да остана във Видин- тук няма работни места и перспектива за моята професия. Проблем е, че днешните ученици нямат потребност да изискват, ходят на училище с нежелание, не са добре подготвени за живота след като свърши училището. Малка част от тях се интересуват от политическия живот. Бих посъветвала възрастните да се вслушват повече в гласа на по-младото поколение", добави Надя Неделкова, председател на Ученическия съвет в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров".

Петя Генова потърси мнението на 12-окласници от Лесотехническата професионална гимназия в Берковица:

"Нашето мнение не се приема много-много от възрастните, чувстваме се малко неоценени. Ние сме младото поколение, носим промяната и трябва да ни чуват... Вярвам, че ще променим света или ако не света, то поне държавата ни... Не бих напуснала България, вярвам, че младите хора трябва да останат, дори и да бъде трудно в началото, всеки ще намери своята реализация в областта, в която е силен. Трябва да сме самокритични, за да се развиваме... На младите бих казал да останат в България, да се опитат да променят нещата тук, а на по-старите каквото и да кажа, не мисля, че ще ни чуят..."

Ангел Христов е член на Младежкия парламент в Козлодуй- организация на млади и много активни хора, които искат, знаят как и променят успешно средата, в която живеят:

"През тази година организирахме фестивала "Шумът на реката"- беше невероятно. Имахме Седмица на пътната безопасност, инициирахме дарителска акция за кораба "Радецки", изработвахме камъчета с лика на Христо Ботев и с парахода, събрахме доста средства. Много благотворителни мероприятия имахме, ходихме и в детските градини. През 2017 година ще инициираме събиране на капачки за закупуването на поне 10 инвалидни колички за хора в нужда. Преди време мислех, че нас- младите, никой няма да ни чуе и да ни обърне внимание, но отидох на една среща на Младежкия парламент в Козлодуй, на която се вдъхнових, че моят глас може да бъде чут, оттогава се занимавам по-отговорно, това ми донесе много... Срещаме голяма подкрепа от Община Козлодуй. Едно от първите неща, които направи новият кмет, беше именно да създаде Младежки парламент и да чуе какво искат младите хора. Мисля, че сега нашият глас е чут. В момента работим по мащабен проект да се изгради Младежки дом в Козлодуй, сигурен съм, че и това ще стане..."

"За съжаление много малка част от младите хора се връщат тук. Убедена съм, че искат да се върнат, но за съжаление нямат условия, при които могат да го направят- работните места са недостатъчно, с ниска перспектива за развитие и ниска финансова стабилност, не каквато търсят младите хора. Сигурна съм, че това би могло да бъде преодоляно, ако се погрижим икономиката на региона да бъде в нормално състояние"
, обобщи директорът на видинската ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Мариета Георгиева, която от 25 години ежедневно е сред младите хора на Видин.

Още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00