Във Видин от години дишаме най-мръсния въздух в страната, а и в Европа, сочат анализите. Според данни на Световната здравна организация България се намира на второ място по смъртност заради замърсен въздух.
През 2015 година във Видин въздухът е бил най-прашен в България, сочи статистика на Министерството на околната среда и водите. Данните от нея показват, че тук през миналата година на 188 пъти уредите са отчели превишавания на лимита за фините прахови частици във въздуха.
Видинчанката Василена Петрова публикува снимка в социалните мрежи с текст към нея: "Над Видин е паднала димна завеса. Задушавам се, тровите ме, мен и детето ми. Тук нямаме фабрики, заводи. Въпреки това въздухът във Видин е силно замърсен. Самоубиваме се бавно." Публикацията събра десетки коментари и предизвика полемика.
"Вечер буквално пада завеса над Видин и буквално не може да се диша. Винаги искаме някой да свърши нещо за нас, но в същото време се тровим сами. Опасявам се за здравето- излизам с детето си и то започва да кашля, аз също. В гърлото буквално се насипва прах за броени минути. За да сме здрави утре, трябва да помислим днес", каза за Радио ВИДИН Василена.
Проблемът с мръсния въздух, който дишат видинчани, стигна и до Народното събрание. В рамките на парламентарния контрол народният представител Михаил Миков зададе актуален въпрос към министъра на околната среда и водите Ивелина Василева. По думите му през тази година, само до 12 октомври, 116 дни са в превишена норма, като 50 от тях са през летните месеци. От отговора стана ясно, че е в задълженията на Общината да вземе мерки за ограничаване на запрашаването.
Автоматичната станция за измерване и контрол на качеството на атмосферния въздух във Видин ще бъде преместена на ново място през следващата година. Според експертите, на сегашното местоположение- в района на болницата, не се отчитат реално показателите, многократно се установяват стойности на фини прахови частици, които надвишават до няколко пъти нормите. Мястото вече е избрано, разказа пред Нора Йоцова операторът в Автоматичната измервателна станция Владимира Тачева:
"Ще бъде преместена в жк "Вида". Превишението на нормите на фини прахови частици във въздуха се дължи основно на автомобилния трафик, недобре поддържани пътища, изгаряне на твърди горива през отоплителния сезон в съчетание с неблагоприятни метеорологични условия. През отоплителния сезон превишенията са значително повече. От 1-ви до 23-и ноември са регистрирани 18 превишения във Видин."
Според специалистите главна причина за замърсяването на въздуха през зимния сезон във Видин е отоплението на твърдо гориво. Друга причина са честите мъгли над река Дунав, които падат ниско и задържат замърсяването над града. Видин е в ниска точка от поречието. Заради местоположението, няма и въздушни течения, които да разнасят замърсяванията в атмосферата.
"Има изготвена цялостна програма, която беше приета от Общинския съвет, за намаляване на фините прахови частици. Предприели сме мерки. Едно от нещата е измиването на улиците", обясни и кметът на Видин Огнян Ценков.
Мръсният въздух безспорно е много вреден за човешкото здраве. За коментар по темата потърсихме д-р Иво Илиев, специалист по белодробни болести:
"Въздухът във Видин е сред най-замърсените не само в страната, но и в Европа. Това се отразява пагубно на човешкото здраве. Фините прахови частици създават много условия за хронични белодробни заболявания и понижават локалната защита на лигавицата на дихателните пътища и респираторните инфекции проникват много по-лесно, т. е. създават се условия за остри възпалителни състояния. Тенденцията сред възрастните във Видин за по-висока заболеваемост е налице, такава тенденция се забелязва и при децата. Най-важното за предпазване е да се знае, че хронично болните от други болести е добре да се имунизират срещу грип. Добре е да се знае и че има т. нар. ацилирани ваксини, които се приемат редовно по схема под контрол на лекар. Има и достатъчно имуностимулиращи лекарства по аптеките. Но няма как да се избегне да се диша този въздух. Трябва да се работи в посока да се премахне отоплението на твърдо гориво и да се изгради газификация на града, и да се следи да не се използват автомобили без катализатор, но това е в сферата на държавната регулация."
В момента действа приетата от Общинския съвет Програма за намаляване нивата на фини прахови частици и достигане на установените норми за съдържанието им в атмосферния въздух във Видин за периода 2015-2020 година.
Направен е анализ на ролята на битовото отопление, обществени и търговски обекти, транспортните потоци и дейности, строителните дейности, откритите площи и сметището. За първи път е анализирана ролята на транспорта на базата на детайлна инвентаризация на различните видове превозни средства в общината, ролята на битовото отопление на базата на анкетиране на населението и състоянието на енергийната ефективност на жилищата.
Основният извод е, че постигане качество на атмосферния въздух в съгласие с нормите е немислимо без енергийна ефективност на жилищните сгради, което на практика означава модернизация на отоплението, както по отношение на използваните горива, така и по отношение на ефективността на използваните отоплителни съоръжения. Преминаването към използване на природен газ и биогорива с ниска влажност. Други мерки са: модернизация на почистването и опесъчаването на улиците и тротоарите (замяна на пясъка с алтернативно третиране против замръзване през зимата), ранното измиване на улиците след зимния сезон, синхронизиране на ръчното метене на тротоарите с машинното третиране на уличните платна, както и стимулирането на алтернативни придвижвания и създаване на условия за това- изграждане на повече пешеходни зони и велоалеи.
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..
Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..
Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч., учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..
Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте. Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет. Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава? Компромис или избори през пролетта?..
Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..
За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..
Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември. Държавно горско стопанство Видин (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..