За Никулден видинчанин предлага шарани, отгледани заедно с оранжерийни зеленчуци. Вместо върху почва, растенията виреят във вода, която циркулира между тях и контейнери с риба. Този начин на производство се нарича „аквапоника“, но в България все още не е достатъчно популярен. Петър Пасков е амбициран да покаже на младите хора у нас, че и тук могат да успеят.
На площ от 40 квадратни метра Петър отглежда зеленчуци и над 100 шарана. Растенията и рибите взаимно си помагат.
„Самите риби от торта, която излиза от тях, наторяват растенията. По този начин растенията растат по чисто биологичен начин“- обяснява Петър.
Зеленчуците, които виреят без почва, с корените си пречистват водата.
„Разликата е, че тук водата е нонстоп циркулираща и главно самите риби- няма антибиотици, няма дъх на тиня. Абсолютно няма никакви торове, защото, ако бъдат добавени, те моментално ще избият всичката риба“- казва за този начин на производство Петър Пасков.
За празника Никулден Петър раздава от първите шарани, които е отгледал сам:
„Рибите, главно сега, за Никулден, са за близки и познати, а пък растенията, повечето са за лична консумация."
Видинчанинът, който само преди година завършил училище, казва, че за аквапониката се "зарибил" от интернет. Преминал и обучение в чужбина. Смята да разшири оранжерията си и така ще може да предлага зеленчуци и риба вече и на пазара.
Повече от 2 години бяха необходими на ръководството на врачанската болница, за да ликвидира незаконно сметище в двора на най-голямото лечебно заведение в областта. Натрупването на неопасни отпадъци на площадката е ставало с години, а едва в края на януари мястото е било почистено, съобщиха от ръководството на МБАЛ "Христо Ботев". В двора на болницата..
Доброволците от сдружение "Северозапазване" заедно със служителите от Дирекция "Социално подпомагане" - Кула за трета поредна година украсиха в червено и бяло дървета в центъра на Кула за Баба Марта. Инициативата е под мотото "Баба Марта тръгнала в Кула се спънала", за един по-шарен, по-цветен и по-красив град. По случай празника на Баба Марта, от..
Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия. В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..
Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста. В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..
Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати. Ще..
Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра. Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..
Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..