Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво донесоха на Северозапада 10-те години еврочленство?!

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
Днес одобрението сред българските граждани за членството на България в Европейския съюз (ЕС) е по-високо в сравнение с годините непосредствено след присъединяването през 2007 г., а доверието към европейските институции е устойчиво високо. Това поне сочат анализите и проучванията.


Така ли е обаче за Северозапада?


Гледната точка е на народни представители, кметове и общински съветници. Станахме ли повече европейци- мненията и коментарите са на слушателите на Радио ВИДИН.



По думите на госта в студиото Павел Паунов, общински съветник от Реформаторския блок и председател на постоянната комисия "Европейски фондове, проекти и международно сътрудничество", "е изключително важно, че присъстваме в ЕС като пълноправен член и че можем да ползваме облаги на това богато европейско семейство. За Видин видяхме доста европейски средства, друг е въпросът как бяха усвоени и изпълнени. Някъде около 200 млн.лв. влязоха, това е една колосална сума. Във Видин очакваме тази прословута помпена станция за 22 милиона лева, която толкова вече изостава, да бъде изградена. Това е шансът на Европа- те ни подариха възможността да сменим канализацията и да пием чиста вода. Естествено е, че има и много минуси, но те са свързани с местната администрация и местната изпълнителна власт. Докато възможностите, които ползваме са неограничени, за съжаление, не ни достига административен капацитет. Равносметката ми е изцяло положителна, с уточнението, че голяма част от вините са си чисто български."



"Станахме членове на ЕС, но като че ли постепенно с времето тази надежда, че ще заживеем по-добре от начина, по който сме живели преди този период, започна да се изпарява и показаха се някои от грешките, и проблемите в ЕС. В крайна сметка тази глобализация на икономиката и на всичко, което произтича от законодателството на ЕС, доведе в немалка степен и особено на Северозапада и до фалити на предприятия, доведе и до налагане на големи корпорации и в търговията, и в земеделието, и в много сфери на обществения живот. Това пък доведе до отказ или до невъзможност на много наши сънародници, особено от нашия регион, да продължат да развиват своя бизнес, своята дейност. Но да не бъда краен в изказването си, естествено по отношение на европейските субсидии, проекти и програми бяха подпомогнати много от дейностите в страната. Един от най-често задаваните въпроси от хората е как може да се кандидатства по различни програми, какви възможности дава това и какъв бизнес може да се започне. Смятам, че въпреки всички усилия, държавата ни не направи максимално възможното да даде шанса на хората да достигнат по-бързо до информацията. Отделен въпрос е, че една от порочните практики в България е европарите да не достигат до хората, които наистина биха се възползвали по правилния начин от тях. За това оценката ми за 10-годишното членство на България в ЕС е противоречива. Приемам нашето еврочленство, има много позитивни неща, без които няма как да продължим да функционираме като държава, но задължително България трябва да отстоява своите национални интереси и в рамките на ЕС", заяви Красимир Богданов, народен представител от Патриотичния фронт от Врачанския регион.


Кметът на Монтана Златко Живков, който е и член на Европейския комитет на регионите, каза, че е свършена огромна работа, огромна капиталова програма за всичките тези години: 


"Монтана е променена като инфраструктура, като подземен кадастър, безброй проекти, които нямаше да се случат по никакъв начин, ако чакахме само на държавния бюджет. В миналата година изпълнявахме над 42 проекта, преобладаващата част с европейско финансиране, все още то е безценно за нас. Личната ми преценка е за една изключително тежка, но много силна година, говоря за общината като цяло, която се надявам да продължи в 2017 година."


Още по темата за 10-годишното ни членство в ЕС чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31