Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един полицай на две села- ще гарантира ли реда в Северозапада?!

Снимка: БГНЕС
Отново се сещаме, за кой ли път, че битовата престъпност тормози малките населени места. Обещанията този път са за полицай във всяко село или в краен случай по един униформен на две села. Това ще е специализирана полицейска операция, която ще продължи 3 месеца, там, където има напрежение. Акцентът ще е в 5 области, където битовата престъпност е най-голяма. Три от тези области са Видин, Монтана и Враца.

В "Посоките на делника" гледната точка е на народни представители, бивши служители на видинската полиция, кметове.

"Силно съм изненадан от поведението на отиващото си правителство в последните дни от неговия мандат, защото едва ли не те сега преоткриват топлата вода или колелото. Все едно, че този проблем досега не съществуваше. Дали с един полицай в едно село ще се реши проблемът? Това би помогнало. Но в никакъв случай категорично няма като с гумичка да изтрие престъпността в региона. Самият факт, че се назначават такива служители, за мен е до известна степен кризисна мярка, кризисен пиар на правителството, защото в някои региони ситуацията е много тежка. Гръмко рекламираните 7 млн.лв., които се отпускат за борба с битовата престъпност в общия държавен бюджет бих казал, че са една капчица, крайно недостатъчна. Освен щата и назначаването на такива служители е необходимо въпросните колеги да имат приемни, да имат и автомобили, и комуникационни средства, да имат възможността бавно и методично да обикалят районите, да познават всяка улица, да познават криминалния контингент. Тук трябва да се обърнем и към представителите на прокуратурата, защото тези, които извършват кражби и грабежи по селата, са едни и същи. И много често спрямо едни и същи лица има не едно, не две, не три, а по някой път и десетки незавършени досъдебни производства. Тук вече е мястото и ролята на прокуратурата като контролираща наказателния процес в досъдебната му фаза, малко по-експедитивно да накара разследващите да събират годни доказателства. В края на краищата важно е извършителите да получат и присъди", заяви Явор Хайтов, народен представител от Врачанския регион и бивш заместник министър на вътрешните работи.

Гостът в студиото на Радио ВИДИН Борислав Василев, бивш заместник директор на видинската полиция- когато Областната дирекция на МВР беше Регионална дирекция на вътрешните работи, а в момента действащ адвокат коментира, че:

"Един полицай на две села би могъл да бъде и много, но би могъл да бъде и малко. Не бихме могли да кажем, че с назначаването на 1 500 души, които са бивши полицаи или военни, въпросът с битовата престъпност ще бъде решен като с магическа пръчка. Този човек трябва да е добре запознат с конкретните условия и хора. Той следва да има опита и умело да работи с апарата от секретни сътрудници. Чувството за безнаказаност също е един от огромните проблеми в борбата с тази престъпност."

По думите на Венцислав Евгениев, дългогодишен кмет на монтанската община Медковец, всичко зависи от статута на полицая- какво ще му бъде позволено да върши от гледна точка на закона и от самия полицай вече като манталитет. 

"Кадровият подбор през последните 10-20 години в МВР беше със значително принизени критерии поради липса на качествени хора. Не че няма качествени хора, но те намаляват. И фактически са недостатъчни да покриват целия спектър на потребностите. Сега ли го прозряха това тия, които управляват?! Сега ли разбраха, че във всяко село трябва да има полицай?! Това беше измислено преди 40 години- във всяко село имаше полицай. И имаше респект от тези полицаи, защото имаха правомощия. Приветствам идеята, но съм песимист за нейния успех."

Още по темата, както и коментарите на слушатели, и разказа на възрастна жена от монтанското село Септемврийци, нападната и ограбена, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31