Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Избори на хоризонта и какви са нагласите на Северозапада?!

Снимка: БГНЕС


В "Посоките на делника" гледната точка е на народни представители, социолози и хора от малките населени места.


Дните на 43-я парламент са преброени. На хоризонта се задават избори, предсрочни!

А някои от хората в малкото видинско село Скомля казват, че няма за кого да се гласува: "Те са си тия две големи партии, младите какво, опитват се и нищо не правят....Нито една партия няма да оправи положението. Които и да вземат властта, хората по селата си остават в нищета....Първите три месеца гласуват, каквото има да гласуват, после всичко е на лапаница....Стига с тези партии- ваши-наши, мислете как да оправите тази държава!"

По думите на Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", "От изборите печелят големите политически партии, защото те намират своето място в Народното събрание, а малките политически субекти като АБВ, като "България без цензура", която се превърна в БДЦ, са под въпрос дали ще намерят място в следващия парламент. Те могат да бъдат определени като губещи политически субекти. От социологически данни и анализи се вижда, че Реформаторският блок също е под въпрос, дали ще намери място в следващото народно събрание, в състоянието, в което се намира в момента. И с ДСБ извън редиците на Реформаторския блок задачата се усложнява. Към този момент може да твърдим кои политически партии ще намерят място в 44-то Народно събрание- това са ГЕРБ, БСП, ДПС, Обединените патриоти, ако се запазят в този формат определено ще намерят своето място и могат да бъдат дори трета политическа сила. "Воля" на Веселин Марешки показва също един много добър ръст."

Депутатът от Реформаторския блок Борислав Великов, който е председател на партия Българска нова демокрация заяви, че "Реформаторският блок се стяга за избори. На 28 януари, събота, имаме съюзен конгрес. Там ще се говори, ще се представят различните виждания и ще се оформи вече основата на платформата, на програмата с която ще излезем на тези избори, за да получим доверието на нашите избиратели. Надявам се, че за Северозападна България няма да бъда единственият народен представител, а че ще има малко повече от Реформаторския блок, тъй като сме доказали, че не мислим за себе си, а за хората. Включително с това, с което съм станал вече пословично известен- 15-16 години си давам цялата заплата и всички други възнаграждения за хората, основно в област Монтана, но все пак оттам съм избран."

Народният представител от БСП Филип Попов коментира, че "Партията категорично ще успее да събере необходимата подкрепа. Разчитаме на всеки един български гражданин, независимо от неговите политически пристрастия. За да променим държавата и досегашните политики, първо трябва да променим себе си. Хората искат промяна. БСП по никакъв начин няма да се лиши от тези другари, които ги хваща тази мандатност, тези 12 години, ако се приеме на конгреса на 4 и 5 февруари. Тези другари все още има какво да дадат на партията, макар и не в законодателната власт. БСП е единствената алтернатива, тя се променя и тя може да даде друг, по-справедлив курс на политика на управление на държавата."

Още по темата за изборите и нагласата за тях чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45