Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Препъни камък ли е машинното гласуване и могат ли да се провалят изборите?!

Снимка: Радио Видин


В "Посоките на делника" гледната точка е на бивши депутати, представители на местната власт и видинчани.

По думите на Явор Хайтов, бивш депутат от Народен съюз:

"Машинното гласуване е част от методиките на свободен и демократичен избор в целия свят. Но, беше редно ЦИК, постоянно действащ орган с постоянно действаща администрация да се сети и да напише едно писъмце, да го депозира пред Министерски съвет и да каже: "Вижте какво, законът ни задължава да осигуриме на българските граждани да гласуват и машинно. Хайде бъдете така добри да предвидите бюджет и средства за машинното гласуване. Лош или добър, това е законът и той трябва да се спазва". Ще дойде време да се потърси отговорност за безхаберието и за несвършената работа на тези, които не предвидиха своевременно машинно гласуване. Вината не трябва да се търси в депутатите! Вината е на изборната администрация. Категорично не ми се иска изборите да бъдат провалени. Нали знаете, че ще бъдем световна новина №1, може би в много дълъг период от време, защото поне аз не си спомням нито в Пакистан, нито в Бангладеш, да не говорим в едномилиардна Индия изборите да са проваляни по технически причини. Ако допуснем това ноу хау, ще бъде едно клеймо върху всички ни, които се занимаваме с политическа и обществена дейност."

Иво Иванов, представител на местната власт- председател е на Общинския съвет в Монтана коментира, че трябва да се премине изцяло към машинно гласуване, защото това, което е в момента, е леко половинчато:


"Законът е гласуван отдавна и между другото никой нищо не прави по темата. Това е отражение на държавата. При ясни и осмислени правила никой нищо не е направил! В потрес съм от ината на ЦИК- тя стискала палци да пропадне поръчката за машинния вот. Една държавна институция стиска палци да не се изпълнят правилата в държавата! Това го няма никъде!"

Бившият депутат от БСП Филип Попов изрази съмнение, че в такива кратки срокове, чисто времево и технически е възможно да се осигурят навсякъде машини за гласуване:

"Тези, които може би няма да са доволни от резултатите на предстоящите парламентарни избори, ще намерят своите основания в липсата на машини за гласуване, за да искат касиране на изборите. Но аз се съмнявам, че това е достатъчно основание и мотив, за да се касират самите избори."

Нужно ли е да се гласува машинно? Мнението на видинчани и на слушатели на Радио Видин чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00