Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гражданското общество в Румъния и... България

"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила, тогава никой не може да ни манипулира"

2
Снимка: БГНЕС

Стотици хиляди участват в нестихващите протести в Румъния. Те първоначално бяха провокирани от решението на новото правителство да приеме спешен указ, който би позволил на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени, да избегнат частично преследвания и санкции. Въпреки че спорното решение бе отменено, протестиращите, които излизат всеки ден от 22 януари насам, вече настояват за оставката на правителството. Това е най-масовият протест в северната ни съседка след падането на комунистическия режим през 1989 г.

Видинчанинът Георги Георгиев, председател на гражданско движение БОЕЦ, се включи лично в протестните действия в съседна Румъния:

"Бяхме в Крайова и подкрепихме нашите съседи, нашите приятели в Румъния, водени от убеждението, че тази битка няма граници- това е битката за справедливост, битката срещу корупцията. Разликата между България и Румъния е в това, че там хората в момента отстояват нещо, което вече са постигнали, а ние тепърва трябва да постигаме и чак след това да го отстояваме. СнимкаРумънците ни прегръщаха и ни благодаряха, въпреки че ние трябваше да им благодарим за енергията и за примера, който ни дават- едно осъзнаване на силата на гражданското общество. Другата разлика е, че там прокуратурата има доверието на народа, а при нас прокуратурата е олицетворението на чадъра върху мафията. При нас проблемът е загубата на инстинкта на гражданското общество, румънците са осъзнали, че те са суверенът, че те чертаят своят път и няма да позволят отклонение от този път. Искрено се надявам, че и българите, виждайки примера в Румъния, ще осъзнаят своята сила и ще се изправят в отстояване на своите права и ценности и това е пътят. Нашите политици живеят в някаква своя си реалност и този разрив между обществото, неговите проблеми и нашите политици все повече се задълбочава и това рано или късно ще доведе до такъв взрив."

"По мое наблюдение гражданското общество в България не може да се каже, че е заспало, а по-скоро е отчаяно от това, че вече 30 години състоянието на обикновения човек не става по-добро. Повечето хора имат ясна позиция какво трябва да се промени, но може би не как може да се промени. Много ме радва това, което се случва в Румъния, защото е хубаво да има такъв пример от наша съседка, който да ни подтикне и нас... Нашият народ е изгубил инстинкт за самосъхранение и това показва, че в нашата страна не може да се случи като в Румъния, освен ако не започнат да ни бесят масово по улиците, за да може някой да се възбунтува. Може да стане и ако ни поведе някой от властта, някой, който има сърце- някой като Левски... Няма да се случи скоро при нас- няма желание...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Потърсихме мнението и на Искрен Дилов от Враца, когото определят като родолюбив българин, непоколебим в желанието си за по-добър живот в България, чест участник в протестни действия:

Снимка"Това трябва да се случи и у нас. Нямаме избор, ако искаме нещата да се променят. Въпросът е, че много ни се обяснява отвсякъде как нищо не зависи от нас, как това или онова е правилно. Първо хората трябва да се научат да мислят и да преценяват, за да не могат да бъдат манипулирани. Хората усещат, че нещо трябва да се промени, но понеже не знаят какво, а и им е по-лесно да вярват в това, което някой им казва, взимат посока, която им е най-симпатична или най им харесва и общо взето накрая всеки дърпа на различна страна, като "орел, рак и щука", а ползата от цялата работа е никаква. Ако ние сами не намерим кой да свърши работата и да се включим във вършенето на работата, няма кой друг да го направи вместо нас."


"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила и си поставим ясни цели, тогава никой не може да ни манипулира", добави Георги Георгиев.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40