Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гражданското общество в Румъния и... България

"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила, тогава никой не може да ни манипулира"

2
Снимка: БГНЕС

Стотици хиляди участват в нестихващите протести в Румъния. Те първоначално бяха провокирани от решението на новото правителство да приеме спешен указ, който би позволил на служители на изборни длъжности и заподозрени в злоупотреби бизнесмени, да избегнат частично преследвания и санкции. Въпреки че спорното решение бе отменено, протестиращите, които излизат всеки ден от 22 януари насам, вече настояват за оставката на правителството. Това е най-масовият протест в северната ни съседка след падането на комунистическия режим през 1989 г.

Видинчанинът Георги Георгиев, председател на гражданско движение БОЕЦ, се включи лично в протестните действия в съседна Румъния:

"Бяхме в Крайова и подкрепихме нашите съседи, нашите приятели в Румъния, водени от убеждението, че тази битка няма граници- това е битката за справедливост, битката срещу корупцията. Разликата между България и Румъния е в това, че там хората в момента отстояват нещо, което вече са постигнали, а ние тепърва трябва да постигаме и чак след това да го отстояваме. СнимкаРумънците ни прегръщаха и ни благодаряха, въпреки че ние трябваше да им благодарим за енергията и за примера, който ни дават- едно осъзнаване на силата на гражданското общество. Другата разлика е, че там прокуратурата има доверието на народа, а при нас прокуратурата е олицетворението на чадъра върху мафията. При нас проблемът е загубата на инстинкта на гражданското общество, румънците са осъзнали, че те са суверенът, че те чертаят своят път и няма да позволят отклонение от този път. Искрено се надявам, че и българите, виждайки примера в Румъния, ще осъзнаят своята сила и ще се изправят в отстояване на своите права и ценности и това е пътят. Нашите политици живеят в някаква своя си реалност и този разрив между обществото, неговите проблеми и нашите политици все повече се задълбочава и това рано или късно ще доведе до такъв взрив."

"По мое наблюдение гражданското общество в България не може да се каже, че е заспало, а по-скоро е отчаяно от това, че вече 30 години състоянието на обикновения човек не става по-добро. Повечето хора имат ясна позиция какво трябва да се промени, но може би не как може да се промени. Много ме радва това, което се случва в Румъния, защото е хубаво да има такъв пример от наша съседка, който да ни подтикне и нас... Нашият народ е изгубил инстинкт за самосъхранение и това показва, че в нашата страна не може да се случи като в Румъния, освен ако не започнат да ни бесят масово по улиците, за да може някой да се възбунтува. Може да стане и ако ни поведе някой от властта, някой, който има сърце- някой като Левски... Няма да се случи скоро при нас- няма желание...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Потърсихме мнението и на Искрен Дилов от Враца, когото определят като родолюбив българин, непоколебим в желанието си за по-добър живот в България, чест участник в протестни действия:

Снимка"Това трябва да се случи и у нас. Нямаме избор, ако искаме нещата да се променят. Въпросът е, че много ни се обяснява отвсякъде как нищо не зависи от нас, как това или онова е правилно. Първо хората трябва да се научат да мислят и да преценяват, за да не могат да бъдат манипулирани. Хората усещат, че нещо трябва да се промени, но понеже не знаят какво, а и им е по-лесно да вярват в това, което някой им казва, взимат посока, която им е най-симпатична или най им харесва и общо взето накрая всеки дърпа на различна страна, като "орел, рак и щука", а ползата от цялата работа е никаква. Ако ние сами не намерим кой да свърши работата и да се включим във вършенето на работата, няма кой друг да го направи вместо нас."


"Когато гражданското общество в България осъзнае своята сила и си поставим ясни цели, тогава никой не може да ни манипулира", добави Георги Георгиев.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00