Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизборните обещания на партиите- реално изпълними цели или популизъм?!


В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, местни общественици и хора от видинското село Иново.

Всички вече официално се втурнаха към предсрочните избори. Има и проучвания на общественото мнение, дело на различни социологически агенции, чиято цел е да ни ориентират в нагласите на българина към партиите и властта.


По думите на Евелина Славкова, от изследователски център "Тренд", "има сближаване, паритет между двете големи политически сили ГЕРБ и БСП- разликата е 1 % в полза на ГЕРБ. Битката наистина е оспорвана, тези избори наистина могат да поднесат някакви изненади. Затова и политиците са съсредоточени и се чува това говорене за политическите платформи и обещанията. По време на предизборната кампания ще наблюдаваме и лидерска битка, и битка на идеи. Изборите ще бъдат интересни! Убедена съм, че във всяко едно от предизборните обещания на партиите има неща, които са реални, но има и такива, които са опит да привлекат повече електорат, който да гласува за тях."

Социолозите прогнозирате, но гражданите решават.

Според Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, "доста е комично това наддаване. Политиците се държат малко като в казино. Хората обаче не гласуват според това колко са му щедри обещанията, а според това на кого смятат най-много, че е възможно да повярват, в случая да изпълни поне част от тези обещания. Да не забравяме, че на миналия референдум народът показа жълт картон на политическата система и този жълт картон все още спи на терена, все още го има и все още е валиден. Така че, ако не са си разчели правилно знаците на хората, то политиците са тези, които ще страдат. Смятам, че е въпрос на политическа култура да започнат да показват, че обещанията не са просто красиви думи преди избори, а са нещо, което трябва да се изпълни, ако е казано."

"Мисля си, че не е важно какво се обещава, важно е кой го обещава, защото обещаването в момента е много деликатен въпрос. Ако не си управлявал, може да обещаваш каквото си искаш. А ако си управлявал, трябва да кажеш какво си изпълнил, което си обещал. По-страшното е, какво би се случило, ако наистина някои от обещанията се изпълнят. Представяте ли си какви обещания има! Няма как заплатата да стане 1500 лева. То ако е можело, да е станало. Хората сега гледат някакви нови лица, но после като се наредят на банките, ще видят същите лица, които са гледали", каза врачанският общественик Огнян Пищиков.

Вярват ли на обещанията на политиците хората от видинското село Иново? Мненията им и още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00