Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизборните обещания на партиите- реално изпълними цели или популизъм?!


В "Посоките на делника" гледната точка е на социолози, местни общественици и хора от видинското село Иново.

Всички вече официално се втурнаха към предсрочните избори. Има и проучвания на общественото мнение, дело на различни социологически агенции, чиято цел е да ни ориентират в нагласите на българина към партиите и властта.


По думите на Евелина Славкова, от изследователски център "Тренд", "има сближаване, паритет между двете големи политически сили ГЕРБ и БСП- разликата е 1 % в полза на ГЕРБ. Битката наистина е оспорвана, тези избори наистина могат да поднесат някакви изненади. Затова и политиците са съсредоточени и се чува това говорене за политическите платформи и обещанията. По време на предизборната кампания ще наблюдаваме и лидерска битка, и битка на идеи. Изборите ще бъдат интересни! Убедена съм, че във всяко едно от предизборните обещания на партиите има неща, които са реални, но има и такива, които са опит да привлекат повече електорат, който да гласува за тях."

Социолозите прогнозирате, но гражданите решават.

Според Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, "доста е комично това наддаване. Политиците се държат малко като в казино. Хората обаче не гласуват според това колко са му щедри обещанията, а според това на кого смятат най-много, че е възможно да повярват, в случая да изпълни поне част от тези обещания. Да не забравяме, че на миналия референдум народът показа жълт картон на политическата система и този жълт картон все още спи на терена, все още го има и все още е валиден. Така че, ако не са си разчели правилно знаците на хората, то политиците са тези, които ще страдат. Смятам, че е въпрос на политическа култура да започнат да показват, че обещанията не са просто красиви думи преди избори, а са нещо, което трябва да се изпълни, ако е казано."

"Мисля си, че не е важно какво се обещава, важно е кой го обещава, защото обещаването в момента е много деликатен въпрос. Ако не си управлявал, може да обещаваш каквото си искаш. А ако си управлявал, трябва да кажеш какво си изпълнил, което си обещал. По-страшното е, какво би се случило, ако наистина някои от обещанията се изпълнят. Представяте ли си какви обещания има! Няма как заплатата да стане 1500 лева. То ако е можело, да е станало. Хората сега гледат някакви нови лица, но после като се наредят на банките, ще видят същите лица, които са гледали", каза врачанският общественик Огнян Пищиков.

Вярват ли на обещанията на политиците хората от видинското село Иново? Мненията им и още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00