Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна Седмицата на гората

Радослав Николов: Незаконната сеч, в какъвто и да е размер, е проблем

Снимка: Радио Видин

Всяка първа седмица на април се отбелязва Седмицата на гората. Първата Седмица на гората в България се провежда от 15 до 22 април 1934 година. Идеята е лесовъдите от всички райони на страната да се нагърбят с разяснителна дейност за значението на горите и залесяването.

Тази година мотото на Седмицата на гората е "Гората е живот". Венцислав Величков попита видинчани какво за тях е гората:

"Чрез гората дишаме. Трябва да я опазваме... Всичко, белият дроб на планетата. Обаче те я отсякоха вече и няма и бели дробове... Вече няма гори... Гората е богатство. Всички знаем, че листата на дърветата отделят кислород, пречистват въздуха, дърветата предпазват почвата от ерозия. Сред природата е красиво, приятно, въздухът е свеж... Нашият въздух... Гората е филтър за човечеството... Гората е спокойствие... Гората за мен е свежест, красота. Изобщо на нас ни е нужна гората. Дърветата са белите дробове на земята. Но ние изсичаме много безразсъдно дърветата..."

СнимкаДържавно горско стопанство (ДГС)- Белоградчик стопанисва 30 хиляди хектара горска площ. 40% са държавните гори, 20% са общинските гори и 40% са на физически лица. През Седмицата на гората е планирало залесяване в района на стадиона, където е правено едно от първите залесявания в района от 15 пехотен Ломски полк.

"Там дървесината е изживяла своя живот и съхне културата, затова предвидихме възобновяване с нова, млада гора. Поканихме да участва Община Белоградчик, която се отзова на нашата покана. Също така Начално училище "Васил Левски", което ще се включи с 200 деца. Залесяването ще бъде с черен бор", каза директорът на ДГС- Белоградчик Илиян Илиев пред сътрудника ни Иванка Петрова.

Горското стопанство тази година предвижда заселяване в района на село Раяновци и в землището на град Белоградчик, на обща площ 44 декара. Залесяването ще бъде с бял бор и зимен дъб. Миналата година са залесени 49 декара със зимен дъб и благун в района на селата Гюргич и Яньовец. Една от основните задачи е усвояването на падналата дървесина от ледолома през 2014 година.Ще бъдат усвоени 16 500 кубика повредена дървесина, предимно от принудителни сечи.

След въвеждане на по- строг контрол намаля и незаконната сеч. Конфискувани са 2 коли, 10 каруци, 7 моторни триона в рамките на 2 месеца. Съставени са 46 акта на нарушители за незаконна сеч.

СнимкаОт днес започва почистването от храсти и паднали дървета от Боровата гора в Белоградчик. На 7 април е планирано залесяването, в него ще участват и общинските служители.

"Ползвайки повода на Седмица на гората, съвместно с държавното предприятие на горите, организираме едно масово участие на техните и нашите специалисти, заедно с дечица, ще поканим да участват с цел възпитателни действия, свързани с поддържането на гората. Залесяването ще стане в иглолистната зона до стадиона, която е вече над 115 години. Големи петна има празни, където ще извършим насаждането с иглолистна дървесина. Тази Борова гора е насадена от 15 пехотен Ломски полк. Там ще имаме и паметник на загиналия командир", коментира кметът на Белоградчик Борис Николов.

Основната цел на Седмицата на гората е да се почете делото на горските служители.

Снимка"За територията на Горско стопанство- Видин планираме няколко мероприятия. Ще започнем от вторник, 4 април, съвместно със Средно училище "Цар Симеон Велики" планираме един изнесен ден на обучение на деца в местността "Божурица", където ще им бъде предоставена възможността да засадят фиданки, да видят как става гасенето на горски пожари с демонстрация на нашия специализиран автомобил, ще се разходят в околните гори, ще им покажем някои видове растения, които растат в нашия регион. Предвиждаме и раздаване на определен брой дървета за залесяване", каза директорът на Държавно горско стопанство- Видин Радослав Николов пред Цветомир Цветанов.

Работата на горските служители е трудна и отговорна. Независимо от метеорологичните условия, горският трябва да си е на мястото. Поради това, че сме с равнинен релеф и горите са достъпни отвсякъде за незаконни сечи, това прави охраната им трудна. Горските надзиратели трябва да проявяват голяма мобилност, за да покриват всички територии. В територията на горското стопанство попадат 87 населени места. В стопанството работят 14 горски надзиратели, които са пряко ангажирани с опазване на горските територии, като служители с лесовъдско образование и отговарящи за горските територии има още 5 души, които са инженери и помощник лесничеи. Последното посегателство срещу служител е било през декември.

"Ние изпълняваме предимно залесявания в района около реката. За тази зона най- подходящите дървесни видове са различни видове тополи и върби. В останалата част подходящ вид за залесяване е акацията."

Горското стопанство планира да залеси 540 декара. Пролетта са залесени около 120 декара, до края на годината остават още 420 декара. В момента се залесява в района Дунавци- Арчар, по течението на река Дунав, над Видин на остров до село Кошава, има и заселяване върху голина, т.е. създаване на нова горска култура в района на кулското село Големаново.

В региона два са районите с по- големи концентрации на незаконна сеч- около село Арчар и Бяла Рада- Войница. Как се справят горските служители с незаконната сеч чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00