Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо БСП загуби парламентарните избори, но ги спечели във Видинско?!

В "Посоките на делника" говорят Филип Попов, един от двамата видински народни представители, които социалистическата партия вкара в Народното събрание, и Борислав Василев, адвокат, четири мандата общински съветник във Видин и председател на местния клон на сдружението "Бъдеще за Северозападна България".


"Първо- цяла Северозападна България очевидно е, че се движи не на втора или на трета скорост, а на някаква задна. Северозападна България бе забравена от правителството на Борисов 1 и 2. Като гледам настоящата програма, явно ще бъде забравена и от това предстоящо правителство. Това беше усещането на хората-  за абсолютна несигурност по отношение на битовата престъпност, на работните места, на социалната сигурност. Това е липса за усещане на държавност в Северозапада и във Видин. Втората причина е, че БСП явно успяхме в тази кампания, защото достигнахме до максимален брой хора. Третата причина е, че хората във Видин видяха, че БСП се е променила и може да промени и начина на управление в държавата. С всички позволени инструменти в качеството на опозиция ще отстояваме интересите на хората от Видинска област. През нашата парламентарна група, която вече наброява 80 души- това е една сериозна парламентарна сила в Народното събрание. Първото нещо, което ще направим, е да предложим една съвместна декларация за развитието на Видинска област, към това трябва да се стремим. ГЕРБ и Обединените патриоти отново обрекоха на бедност и разруха Видин и Северозападна България. В техните приоритети няма и дума за Северозапада. Видинска област е спомената само два пъти- с интермодален терминал и пътя Видин- София. За доходи, инвестиции и работни места няма и думичка. Това е жалкото, че те не разбраха какво поискаха видинчани, но може би точно, защото го поискаха сега, хората биват наказани от бъдещите управляващи", заяви Филип Попов.

Гостът в студиото Борислав Василев /който не успя да стана народен представител, около 40 гласа не му стигнаха, за да измести втория- председателя на Общинския съвет в Брегово- Цветан Топчиев/ коментира, че все още хората трудно се ориентират при преференциалното гласуване. 

"На много места в интегралната бюлетина гласуват и за преференция, и за партия. Така аз имам може би над 50 недействителни бюлетини и такива, които са отчетени на друга преференция. А защо БСП спечели във Видинска област? Там, където няма поминък, там, където се чувства цялата тегоба на бавното ни развитие и влизане в Европейския съюз, там хората искат промяна и гласуват за промяната. Там, където са отклонени средствата от финансирането на програмата за развитие на Северозападна България за големите градове- там хората са съгласни със статуквото и гласуват за ГЕРБ. БСП отдавна не е събирала над 16 хиляди гласа, така че, дали с инструментариума на опозицията, дали с готовите законопроекти, видинските депутати са длъжни да решават проблемите на хората от Видинска област. От тези хора те получиха голяма подкрепа и доверие!"  

Още по темата за загубата като успех и какво е мнението на видинчани за това каква опозиция ще е БСП, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00