Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Може ли партиите да съществуват без държавната субсидия?!

Снимка: БГНЕС
И какво следва, ако политическа формация не иска държавно финансиране. В "Посоките на делника" говорят от "Възраждане“- партията, която отказа субсидия, както и юристи, и народни представители.

По думите на Ангел Георгиев от "Възраждане", на отминалите предсрочни парламентарни избори водеше листата на партията за Видински регион, "парите от държавната субсидия са ни необходими, но сме против нея изобщо. Защо? Защото много хора не знаят, но в момента субсидията в България е най-високата в света. Не е нормално българският данъкоплатец да плаща най-високата субсидия в света, при положение, че ние сме една от най-бедните държави в Европа. Проблемът е особено остър в Северозападна България. Партиите функционираха и преди да има партийна субсидия в България. Възможно е да се направят и редица компромиси, като например субсидия да взимат само партиите, които не са парламентарно представени. Тези, които са в парламента получават изключително широко медийно отразяване, имат предоставени офиси от общините на символични суми и биха могли съвсем спокойно да функционират без субсидия. Навсякъде по света партиите се финансират от членски внос и от дарения. Ние, от партия "Възраждане" искаме да се откажем от субсидията и да я дарим за благотворителност. Все още чакаме отговор от Сметната палата, имаме ли възможност да се откажем от държавната субсидия."

Явор Хайтов, депутат в предишното 43-тото Народно събрание заяви в ефира на Радио ВИДИН, че три пъти е правил предложение за намаляване на държавната субсидия за партиите. 

"Ясно посочвам- да се намалят, а не да изчезнат, да бъдат сведени дори и до 1 лева. Споменавам 1 лев, защото това беше един от въпросите в референдума, организиран от "Шоуто на Слави". И го казвам с ясното съзнание, че партиите не могат да функционират без финансиране, защото в противен случай те са принудени да прибягват до т. нар. черни каси, до финансиране извън правилата. И затова към онзи период от време, само до преди 4-5 месеца беше, че около 4-5 лева на глас е нормално финансиране, но с горен праг. Защото, когато една партия е спечелила 100 народни представители например, получавайки една такава голяма субсидия, тя започва да разполага с неимоверно много средства и се нарушават правилата на свободната конкуренция."

"В БСП сме заложили и в нашите предложения промяна ще има най-вероятно в начина на формулиране на субсидията, т. е. в изчисляването на тази субсидия надолу. Тя не може съвсем да изчезне", каза народният представител от БСП Филип Попов.

В момента партиите, получили над 1% на последните парламентарни избори, вземат по 11 лв. годишно за всеки спечелен глас. Сумата се определя ежегодно със закона за държавния бюджет.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00