Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ценност ли е българският книжовен език

Татяна Арнаудова: "Да се отнасяме с уважение към българския език"

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Започна "Изследване на обществените нагласи и ценностните ориентации към съвременния български книжовен език като фактор при кодификацията на нормите му". По-просто казано, ще се проучва дали българите искат отпадане на пълния член, формите, при които има т.нар. "мекане" да станат дублетни и доста други явления, които са широко разпространени в устната реч, но са квалифицирани като грешка в писмения език. Чрез представителна анкета учените ще установяват как днешните българи от различни поколения, населени места, с различно образование и социален статус се отнасят към правилата на съвременния български книжовен език. Кои от тях ги затрудняват, на кои държат, кои са излишни и остарели. В изследването участват няколко институции, координирани от Института по български език към Българската академия на науките.

Венцислав Величков попита видинчани кои правила в българския език ги затрудняват и дали поощряват опростяване на нормите:

"Правилата не трябва да се опростяват, защото не са сложни... Според мен правилата трябва да станат по-прости, защото са ми трудни... Граматиката ми е трудна, но не трябва да се премахва нищо, просто трябва повече учене. Зависи и от преподавателя... Пълният и краткият член са ми най-трудни, би било добре да се премахне това правило... Трябва учителите да си вършат по-добре работата, а децата да не са толкова мързеливи... Определителният член ме затруднява, но не трябва да се премахва, защото ще се загуби смисълът. Езикът няма да е толкова благозвучен... Би било добре, ако книжовният език и ежедневната реч са по-близки, ще е по-лесно за учениците... Не мисля, че трябва да се опростява българският език, защото той е част от нашата култура и всеки трябва да го знае, нищо че е по-труден от английския."


Ето и част от коментарите по темата на страницата на Радио ВИДИН във Фейсбук:

"Пълна простотия! Вместо да измислят по-привлекателен начин на преподаване, за да събудят интереса на децата към знанието, те ще ми въвеждат шльокавица, щото видиш ли било по-лесно за неграмотниците. НЕ на НЕГРАМОТНОСТТА!... Колкото и да се опрости, простите хора ще го направят още по-прост... Няма нужда неграмотността да се узаконява!... Според мен трябва да се опрости. Да вземем пример от сърбите, както го чуват, така го и пишат. При тях петак е петак, а при нас петък. Наистина българският език е труден. Как да обясня на сина ми, който е 4-ти клас, че не се пише "матрияла", а " материала", а вижте материята си е материя. Той го пише, както го изговаря. Много се обърква човек."

Снимка"Смятам, че има определени традиционни правила, които не трябва да се променят. По-скоро обществото трябва да се нагласи към книжовноезиковите норми, а не обратното- езикът да се опрости така, че да отговаря на определените нагласи в обществото. Българинът в 21 век е един вече космополитен човек, който пътува, реализира се в чужбина и би било обидно езикът му да се опрости, за да бъдат приобщени по-широки социални слоеве. Социалният статус на българина в никакъв случай не определя и неговата грамотност, защото сме свидетели на хора от политическия елит, които определено не са запознати с поне правоговорните норми. Моето мнение е консервативно- езиковите норми не трябва да се променят. Малко неща предизвикват гордостта на българина, защото винаги сме в черните статистики, а българският език е духовна национална ценност, която е съхранила българската идентичност през вековете и би трябвало да се отнасяме с нужното уважение към него, както е казал Иван Вазов: "Език свещен на моите деди". Всеки, независимо от социалния си статус, би трябвало да си постави за цел, да има и интелектуалната воля, за собствено ограмотяване, защото това е задължително условие за успешното общуване и професионалната реализация", обясни Татяна Арнаудова, дългогодишен преподавател по български език и литература във Видин и напомни, че именно, за да се запази и съхрани езиковото разнообразие по света, по инициатива на ЮНЕСКО се чества Международният ден на майчиния език- 21 февруари.  

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18