Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ценност ли е българският книжовен език

Татяна Арнаудова: "Да се отнасяме с уважение към българския език"

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Започна "Изследване на обществените нагласи и ценностните ориентации към съвременния български книжовен език като фактор при кодификацията на нормите му". По-просто казано, ще се проучва дали българите искат отпадане на пълния член, формите, при които има т.нар. "мекане" да станат дублетни и доста други явления, които са широко разпространени в устната реч, но са квалифицирани като грешка в писмения език. Чрез представителна анкета учените ще установяват как днешните българи от различни поколения, населени места, с различно образование и социален статус се отнасят към правилата на съвременния български книжовен език. Кои от тях ги затрудняват, на кои държат, кои са излишни и остарели. В изследването участват няколко институции, координирани от Института по български език към Българската академия на науките.

Венцислав Величков попита видинчани кои правила в българския език ги затрудняват и дали поощряват опростяване на нормите:

"Правилата не трябва да се опростяват, защото не са сложни... Според мен правилата трябва да станат по-прости, защото са ми трудни... Граматиката ми е трудна, но не трябва да се премахва нищо, просто трябва повече учене. Зависи и от преподавателя... Пълният и краткият член са ми най-трудни, би било добре да се премахне това правило... Трябва учителите да си вършат по-добре работата, а децата да не са толкова мързеливи... Определителният член ме затруднява, но не трябва да се премахва, защото ще се загуби смисълът. Езикът няма да е толкова благозвучен... Би било добре, ако книжовният език и ежедневната реч са по-близки, ще е по-лесно за учениците... Не мисля, че трябва да се опростява българският език, защото той е част от нашата култура и всеки трябва да го знае, нищо че е по-труден от английския."


Ето и част от коментарите по темата на страницата на Радио ВИДИН във Фейсбук:

"Пълна простотия! Вместо да измислят по-привлекателен начин на преподаване, за да събудят интереса на децата към знанието, те ще ми въвеждат шльокавица, щото видиш ли било по-лесно за неграмотниците. НЕ на НЕГРАМОТНОСТТА!... Колкото и да се опрости, простите хора ще го направят още по-прост... Няма нужда неграмотността да се узаконява!... Според мен трябва да се опрости. Да вземем пример от сърбите, както го чуват, така го и пишат. При тях петак е петак, а при нас петък. Наистина българският език е труден. Как да обясня на сина ми, който е 4-ти клас, че не се пише "матрияла", а " материала", а вижте материята си е материя. Той го пише, както го изговаря. Много се обърква човек."

Снимка"Смятам, че има определени традиционни правила, които не трябва да се променят. По-скоро обществото трябва да се нагласи към книжовноезиковите норми, а не обратното- езикът да се опрости така, че да отговаря на определените нагласи в обществото. Българинът в 21 век е един вече космополитен човек, който пътува, реализира се в чужбина и би било обидно езикът му да се опрости, за да бъдат приобщени по-широки социални слоеве. Социалният статус на българина в никакъв случай не определя и неговата грамотност, защото сме свидетели на хора от политическия елит, които определено не са запознати с поне правоговорните норми. Моето мнение е консервативно- езиковите норми не трябва да се променят. Малко неща предизвикват гордостта на българина, защото винаги сме в черните статистики, а българският език е духовна национална ценност, която е съхранила българската идентичност през вековете и би трябвало да се отнасяме с нужното уважение към него, както е казал Иван Вазов: "Език свещен на моите деди". Всеки, независимо от социалния си статус, би трябвало да си постави за цел, да има и интелектуалната воля, за собствено ограмотяване, защото това е задължително условие за успешното общуване и професионалната реализация", обясни Татяна Арнаудова, дългогодишен преподавател по български език и литература във Видин и напомни, че именно, за да се запази и съхрани езиковото разнообразие по света, по инициатива на ЮНЕСКО се чества Международният ден на майчиния език- 21 февруари.  

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00