Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китно видинско село си търси хора

7
Снимка: Радио Видин
Разказваме ви за село Чичил, община Кула. От главния път до Кула, от отбивката до селото са няколко километра. По лъкатушещ път, наскоро оправен, се стига до заобиколената от зеленина табела на селото. Посреща те изворна чешма, от която излиза корито, напоявало жадния добитък някога. В добрите си години Чичил се населявал от над 1300 жители. Сега, в делничен ден, малко след 10 часа срещаме едва няколко баби, упътили се по работа до кметството. За живота си на село разказват, че е спокоен, изпълнен с труд по градината. За кмета си казват, че е добър човек, който помага на всеки в нужда. Описаха го като "разсилен", т.е. като човек, който ги обслужва по всякакъв начин.

Снимка
"Ние сме останали много малко, 40 души. Магазин няма от 12 години, един кибрит няма откъде да вземеш.. Обслужва всички баби кметът- като се прибира изпълнява заявките - мляко, сирене, кори... Аз нямам проблеми, живея в града, градинката ми тук ме интересува. Има едни местни бизнесмени, предлагам им да вземат сградата на социалния дом, да направят една детска градина за стари хора, да не тежим на децата..."
, предлагат хората.  



СнимкаКметски наместник на Чичил е Пенко Илиев, който и досега е бил кмет на селото, с малко прекъсване. Спомня си броя на жителите през 2003 година, когато станал кмет, били 128. 14 години по-късно бройката на жителите се е стопила до едва 40. Работел и магазинът. И сега сградата, стопанисвана от Наркооп стои, но безстопанствена, с пропаднал покрив.
За селото си казва, че е много красиво и китно, но неоткрито от външни хора. Имоти за закупуване не се търсят. Единственият чужденец тук бил англичанин, който купил къща, започнал ремонт, но заминал и така и не се върнал повече.
За малкото останали хора кметът полага истински грижи- снабдител, пощальон, плаща сметки, доставя лекарства. Кметът се шегува, че му остава и поп да стане, за да завърши цикъла на обслужването.

"Лекарско обслужване няма, ходят в Кула, които могат. Който не може- аз го карам. Хубаво ни е селото, лошото е, че хора няма. Имоти има, цените са ниски, но само питат. Между 2000 до 5000-6000 лева имот. Търсим си хора..."

Някога в Чичил имало Социален дом. Затворил врати през 1999 година и оттогава селото започнало да замира. Живот на доизживяване- така го оприличи кметският наместник Пенко Илиев.
 
СнимкаНавремето в Чичил били над 1300 души. В къщите живеели по три поколения, работело и училището, в което децата учели до второ отделение. Това си спомня една от най-възрастните жителки на селото. Баба Гена Лилова е родена през 1924 година и е завършила втори клас в чичилското училище.

"Работа, покрай децата, черги да тъчеш, по нивите, мъка е било. Но работеше училището, до втори клас. Ние бяхме по земеделието, учените от селото бяха двама-трима само", каза стрина Гена, както се представи.

Иначе, ежегодният събор в Чичил се провежда на 4 и 5 август, и е известен още като Мария. На този събор се събират стари и млади, а единствената музика, която свири е духовата. Традицията се спазва и днес.

Още за Чичил може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00