Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трудолюбив ли е българинът?

Снимка: Архив Радио ВИДИН
На 1 май отбелязваме Денят на труда и на международната работническа солидарност. Трудолюбив ли е българинът? Трябва ли да се празнува този празник? Това са въпросите, а отговори получаваме от видинския историк и социолог Любен Добрев. По темата ще чуете и анкета с граждани.

Ние сме народ, който има интересни поговорки, свързани с труда: "Който се труди, не губи.", "Лозето не ще молитва, а мотика." "Който не работи, не трябва да яде" и други. Имаме обаче и такива: "На баницата мекото- на работата лекото" или  "Учи, мамо, за да не работиш".
Интересна е народопсихологията на българина.

"Прословутото българско трудолюбие е по-скоро мит", смята социологът и историк Любен Добрев- преподавател в Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин:

"Поговорките са много. Трудолюбието по скоро е мит. Особено през последните години. По- голяма част от населението живее на социални помощи... Хората като цяло са различни. Има работливи и мързеливи...1 май е почит към тези, които наистина се трудят... В миналото в този празник имаше помпозност. Ние като цяло сме народ, чието настроение е като махало. Отричаме неща, за които не знаем от къде идват. Нито 1 май,  нито 8 март са комунистически празници...Празникът се отбелязва в много държави... Нека да отдадем почит на тези, които се трудят и сътворяват благата, защото без труд щяхме да сме още по дърветата... Когато отиде българин в чужбина, а не само българин, то той не става по-трудолюбив, а спазва законите. Има закони и благодарение на тях, те се трудят и преуспяват... Дано да дойдат по-добри времена и с осигуряването на работа да задържим децата си в България..."

Колкото хора, толкова мнения, но като цяло в нашата анкета видинчани не признават трудолюбието на българина:

"Били са трудолюбиви. Някога. Сега не са... Трудолюбиви са тези, които са в чужбина...То не остана кой да работи тука... Едно време сме доказвал и в чужбина, че сме работили. Връщали сме се с награди... Как да е трудолюбив, като по цял ден се разхожда. Значи нищо не върши българинът...И да е трудолюбив, то няма работа. Особено във Видин..."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13