Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-малко социално-икономически различия на регионите в България- кога?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
Ще станем ли свидетели на реални политики за намаляване на социално-икономическите различия по региони в България? По темата в "Посоките на делника" разговаряме със социолози, бивши заместник министри и депутати.

"Трябва да има много ясна политика от страна на държавата по отношение на неразвитите райони. Един от проблемите обаче, с който челно се сблъсква държавата, е тази миграция- вътрешна и външна. Това води и до липсата на работна ръка, а всеки един инвеститор търси точно това в дадено населено място. Разбираме, че влизаме в един омагьосан кръг, който в крайна сметка е преодолим, но не толкова лесно. Тук трябва да добавя и сериозните проблеми, които има в българското образование. В изоставащите райони има много ниски нива на образованост, на грамотност. Важно е сега да видим каква ще е управленската програма на правителството и какви ще са конкретните мерки за неразвитите региони", коментира Евелина Славкова, социолог от Изследователски център Тренд, с богат опит и в социалните изследвания, не само в електоралните.   

"Всички региони в Европа се оценяват по едни и същи критерии, по едни и същи показатели. След като има единни критерии за оценка на регионите в Европа, нормално е и ние първо да търсим инструментариума и визията на регионите в България, а след това да се съревноваваме с ЕС. Така или иначе сега ние подлежим на оценка на развитието на регионите, която е негативна. Занимаваме се с реформи на реформите, със секторни реформи, а не се занимаваме с най-важните реформи- икономическо и институционално развитие на държавата, управление на европейски средства, целесъобразност на влагане на тези средства. Какво от това, че в шестте региона се вляха между 2 и 3 милиарда предния период? По-голям е дисбалансът, отколкото да бъде изравняването. Нали целта бе да се намери баланс между регионите- там, където са по-слаби регионите да тръгнем към някакъв ръст, а то се получава обратният ефект. Получава се, че трите северни региона са в дъното на класацията на ЕС", заяви Иван Аспарухов, бивш заместник министър на регионалното развитие в кабинета Борисов 2.

"Малко ми е тъжно, че целият този разговор започва отначало. За Северозапада има приета от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма за развитие. Тази програма бе внесена още в края на 2015 година в Министерски съвет и тогава Бойко Борисов и целия Министерски съвет оставиха тази програма без резолюция, забравиха я буквално, въпреки че тя бе описана като приоритет в управленската програма на правителството за периода 2014-2018 г. В момента Северозападният регион има такива показатели, че той не може да постигне икономически възход или да се оттласне от дъното със собствени сили. Правителството, парламентът трябва да поискат директна помощ от Брюксел, не през оперативните програми. Тук става въпрос за бяло петно на картата на Европа. Тук става въпрос за ангажимент на Европа, която не може да остави най-бедния регион в ЕС без никаква подкрепа. Това, което в момента правя, независимо, че не съм народен представител, заедно с нашия евродепутат Светослав Малинов, подготвяме специален доклад, той почти е готов, директно до ЕК. И ще искаме среща с европейските комисари, за да им връчим този доклад за състоянието на Видинския регион и на Северозапада. Този регион не може да се спаси с половинчати мерки, този регион си отива", подчерта Вили Лилков, народен представител в 43-тото Народно събрание, на последните парламентарни избори водач на листата на "Нова република" за Видинския регион.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26