Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датата 9 май- символ ли е все още на кръстопът между минало и бъдеще?!

Снимка: БГНЕС
Щеше ли да има Ден на Европа, ако нямаше Ден на победата? Кое от двете събития обединява повече европейците? Гледната точка е на историци и общественици от Северозапада.

Тази тема се появява всяка година покрай 9 май. Едни отбелязват победата на СССР над нацистка Германия. Във всички европейски столици се празнува Денят на Европа - в чест на Декларацията на Робер Шуман. Спорен между двете групи празнуващи е въпросът кое от двете събития да се почете.

"Ако нямаше 9 май като Ден на победата над фашизма в Европа, наистина нямаше да има обединена Европа в този вид, в който я познаваме. Може би щеше да има друг вид Европа, пак обединена, само че тоталитарно-германска, фашистка или тоталитарно-съветска, сталинистка. Кой вариант ви харесва повече? На мен нито един от двата. Европейският съюз беше замислен първоначално като икономическо обединение с политическото измерение дотолкова, доколкото може да предотвратява конфликти. Ние в момента задълбахме в една посока, която според мен не е много отговаряща на това, което беше първоначалният замисъл на хората, създали европейската общност. Не ви ли се струва, че тръгваме по един тоталитарен модел, който едно европейско правителство започва да го налага на отделните държави. Хората, които са заинтересовани от европейското развитие на България, би трябвало да не забравят нищо, но да умеят да прощават и да могат да намерят в бъдеще път, който да не води след себе си насилие и кръв, а да води след себе си разбирателство", каза историкът Захари Захариев.

Пряко в ефира на Радио ВИДИН Мартен Калеев- писател, журналист, публицист, обществена личност, заяви, че "писателите, към които се надявам да се числя и аз, трябва да поддържат мисленето на поколенията. Да поддържат имунната система на душата с идеи, които да правят невъзможни сляпото следване на опияняващи модели и поведение, които по-късно да се определят като античовешки и гибелни. Много от хората, които са правили кариера във военно време, са дочакали спокойни и охолни старини, без особени угризения. Но, примерно, мен ме интересува, писателите настояват ли, че лицемерието, независимо от неговия мащаб и значимост, псевдополезно е пагубно. Обикновеният човек не носи по-маловажна душа от тази на титулувания или облечения във власт. Той заслужава внимание и съпричастност. Обикновено той лично плаща цена и ние го виждаме. Той заслужава това внимание, защото и той като нас има същите наши очи. Аз съм писал и бих писал за този човек. И 9 май е ден, на който само да си припомним, че няма да има празнични слова за Европа и света, ако няма историческа памет. Ако нашата духовност и човечност са изчерпани, ако усещането за справедливост и достойнство са изчезнали или са останали съмнителни. Нека, когато отбелязваме Деня на Европа да помним- цивилизационният сблъсък, в който сме пряко замесени, всеки ден ще преминава през нас и от всеки един от нас зависи каква ще е Европа в утрешния ден. Ето това е голямата тема на писателите в днешно време!"

Още по темата за 9 май чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26