Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво ще стане, ако пристигнеш 5 минути по-късно?!

Снимка: Радио ВИДИН, архив

България отново е на първо място по брой убити при катастрофи в целия Европейски съюз, обявиха от Съюза на българските автомобилисти.

Основният показател, по който се сравнява безопасността на движение в отделните страни в Европа, е брой на загинали при пътнотранспортни произшествие на един милион жители. По този критерий през 2016 г. нашата страна заема челна позиция с близо 100 загинали на 1 млн. население. Още по-тревожно е, че се запазва тенденцията от последните години за ръст на жертвите у нас. Данните са от анализ на тема "Оценка на безопасността на движението по пътищата по области в Република България", изготвен от Атанас Вълев и Георги Младенов от Техническия университет-София.

Експертите са приложили този подход за оценка на безопасността на движение с параметъра брой загинали на 1 млн. жители по отделни области в България. Така те установяват, че при среден брой от 99,7 загинали на един милион в 18 области има повишаване на средното за страната. Особено се открояват областите Ловеч с 263, Разград с 208, Видин със 169, Монтана със 163 и Силистра със 143 души загинали на 1 млн. население. Посочените области са с изключително високи стойности не само за България, но и за ЕС.

СнимкаЗащо броят на тежките катастрофи и на убитите при тях в България не намалява, въпреки законовите промени и медийните кампании за пътна безопасност?
Красимир Каменов попита видинчани:

"Подготовката на шофьорите е абсолютно недостатъчна, а и правилата не се спазват... Трафикът е натоварен, някои хора не издържат психически. Трябва да се ограничи по някакъв начин трафикът на тирове... Книжки се дават на много неграмотни шофьори. Трябва да има повече полиция и по-добри пътища... Катастрофи стават заради несъобразената скорост по пътищата. Трябва повече контрол и по-добра инфраструктура... Никой не спазва правилата, всеки бърза и не се съобразява с останалите... Трябва по-големи наказания за нарушителите... Когато хората станат по-отговорни и дисциплинирани, когато спазват Закона, всичко ще се нареди... Хората трябва да бъдат по-усмихнати и по-спокойни, да не бързат- какво ще ти стане, ако закъснееш с 5 минути? Никой не бърза за гробищата!"


От началото на годината в област Видин трима души са загинали, а 21 са ранени при пътно-транспортни произшествия. В сравнение със същия период на миналата година обаче инцидентите намаляват.

Снимка"Данните сочат, че основните показатели: "брой на пътнотранспортните произшествия (ПТП)", "брой на тежките ПТП", "брой на убитите и ранените участници в ПТП", бележат намаление. В сравнение със същия период на миналата година катастрофите са с 8 по-малко, тежките ПТП са по-малко с 3, загиналите са по-малко с двама, което е около 30% спад. От началото на годината до сега в област Видин  са станали общо 146 ПТП, от тях тежки са 21. Обстановката е подобрена от гледна точка на пътно-транспортния травматизъм. Не мога да кажа същото по отношение на трафика. Всички пътуваме и ставаме свидетели, че трафика в посока вътрешността на страната е много натоварен, но организацията на движението, състоянието на пътищата, техните габарити и пропускливост, не зависят от нас. Изпратили сме съответните уведомителни, констативни документи до стопаните на пътя и институциите, ангажирани със сторитеството, поддържането и ремонта на тази пътна мрежа. Проблемът е известен и смятам, че ще има скоро решение. Основната причина за катастрофите си остава несъобразената скорост с пътните условия. Много тежки ПТП-та настъпват в зоните на опасните завои по протежение на път Е-79 в селата Скомля, Бела, Медовница. Обикновени жертви стават водачи, които не познават особеностите на пътя, не съобразяват своята скорост с пътната настилка и интензивността на движението и често попадат в критични ситуации, а когато единият от автомобилите е тежкотоварен камион, може да се предположи какви ще са последствията.", обясни началникът на Сектор "Пътна полиция" Видин гл. инспектор Владимир Герасимов.

СнимкаВсеки ден близо 3500 души умират на пътя в световен мащаб. Младите хора са най-засегнати, като пътнотранспортните произшествия са първата причина за смъртта на младежи между 15 и 29 години. Поради тази причина Международната автомобилна федерация (ФИА) заедно със Съюза на българските автомобилисти (СБА) и други 245 автомобилни клубове по света стартира кампания, чиято цел е да поставим пътната безопасност като приоритет. Войната по пътищата е проблем, на който всяка една страна по света, обръща сериозно внимание. Кампанията на ФИА ще се опита, чрез  позитивен подход, да подкани всички участници в движението да бъдат по предпазливи на пътя и да пазят другите.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00