Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще стане, ако пристигнеш 5 минути по-късно?!

Снимка: Радио ВИДИН, архив

България отново е на първо място по брой убити при катастрофи в целия Европейски съюз, обявиха от Съюза на българските автомобилисти.

Основният показател, по който се сравнява безопасността на движение в отделните страни в Европа, е брой на загинали при пътнотранспортни произшествие на един милион жители. По този критерий през 2016 г. нашата страна заема челна позиция с близо 100 загинали на 1 млн. население. Още по-тревожно е, че се запазва тенденцията от последните години за ръст на жертвите у нас. Данните са от анализ на тема "Оценка на безопасността на движението по пътищата по области в Република България", изготвен от Атанас Вълев и Георги Младенов от Техническия университет-София.

Експертите са приложили този подход за оценка на безопасността на движение с параметъра брой загинали на 1 млн. жители по отделни области в България. Така те установяват, че при среден брой от 99,7 загинали на един милион в 18 области има повишаване на средното за страната. Особено се открояват областите Ловеч с 263, Разград с 208, Видин със 169, Монтана със 163 и Силистра със 143 души загинали на 1 млн. население. Посочените области са с изключително високи стойности не само за България, но и за ЕС.

СнимкаЗащо броят на тежките катастрофи и на убитите при тях в България не намалява, въпреки законовите промени и медийните кампании за пътна безопасност?
Красимир Каменов попита видинчани:

"Подготовката на шофьорите е абсолютно недостатъчна, а и правилата не се спазват... Трафикът е натоварен, някои хора не издържат психически. Трябва да се ограничи по някакъв начин трафикът на тирове... Книжки се дават на много неграмотни шофьори. Трябва да има повече полиция и по-добри пътища... Катастрофи стават заради несъобразената скорост по пътищата. Трябва повече контрол и по-добра инфраструктура... Никой не спазва правилата, всеки бърза и не се съобразява с останалите... Трябва по-големи наказания за нарушителите... Когато хората станат по-отговорни и дисциплинирани, когато спазват Закона, всичко ще се нареди... Хората трябва да бъдат по-усмихнати и по-спокойни, да не бързат- какво ще ти стане, ако закъснееш с 5 минути? Никой не бърза за гробищата!"


От началото на годината в област Видин трима души са загинали, а 21 са ранени при пътно-транспортни произшествия. В сравнение със същия период на миналата година обаче инцидентите намаляват.

Снимка"Данните сочат, че основните показатели: "брой на пътнотранспортните произшествия (ПТП)", "брой на тежките ПТП", "брой на убитите и ранените участници в ПТП", бележат намаление. В сравнение със същия период на миналата година катастрофите са с 8 по-малко, тежките ПТП са по-малко с 3, загиналите са по-малко с двама, което е около 30% спад. От началото на годината до сега в област Видин  са станали общо 146 ПТП, от тях тежки са 21. Обстановката е подобрена от гледна точка на пътно-транспортния травматизъм. Не мога да кажа същото по отношение на трафика. Всички пътуваме и ставаме свидетели, че трафика в посока вътрешността на страната е много натоварен, но организацията на движението, състоянието на пътищата, техните габарити и пропускливост, не зависят от нас. Изпратили сме съответните уведомителни, констативни документи до стопаните на пътя и институциите, ангажирани със сторитеството, поддържането и ремонта на тази пътна мрежа. Проблемът е известен и смятам, че ще има скоро решение. Основната причина за катастрофите си остава несъобразената скорост с пътните условия. Много тежки ПТП-та настъпват в зоните на опасните завои по протежение на път Е-79 в селата Скомля, Бела, Медовница. Обикновени жертви стават водачи, които не познават особеностите на пътя, не съобразяват своята скорост с пътната настилка и интензивността на движението и често попадат в критични ситуации, а когато единият от автомобилите е тежкотоварен камион, може да се предположи какви ще са последствията.", обясни началникът на Сектор "Пътна полиция" Видин гл. инспектор Владимир Герасимов.

СнимкаВсеки ден близо 3500 души умират на пътя в световен мащаб. Младите хора са най-засегнати, като пътнотранспортните произшествия са първата причина за смъртта на младежи между 15 и 29 години. Поради тази причина Международната автомобилна федерация (ФИА) заедно със Съюза на българските автомобилисти (СБА) и други 245 автомобилни клубове по света стартира кампания, чиято цел е да поставим пътната безопасност като приоритет. Войната по пътищата е проблем, на който всяка една страна по света, обръща сериозно внимание. Кампанията на ФИА ще се опита, чрез  позитивен подход, да подкани всички участници в движението да бъдат по предпазливи на пътя и да пазят другите.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00