Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Онлайн каратист" или модерно ли е да си хейтър

Всеки, който борави с интернет и особено със социалните мрежи и форумите, е срещал обидни, агресивни или просто негативни коментари и публикации. Така наречените "хейтъри" (названието идва от hate- мразя на английски) според тълковните речници са "хора, които не могат да бъдат щастливи от успехите на другите". Вместо да се радват на постиженията, те изтъкват само пропуските. Хейтърът иска само и единствено да критикува злобно. Друго определение за хейтъра е "човек, чието обичайно състояние на душата е да изпитва омраза/неприязън към заобикалящата го действителност". Проявите им избуяват във виртуалното пространство, защото там могат да останат анонимни. В световен мащаб вече се взимат сериозни мерки срещу носителите на реч на омразата главно заради все по-засилващата се опасност от тероризъм и етнически сблъсъци. Обидите и заплахите обаче не са за пренебрегване и в по-малък и личен мащаб, особено сред тийнейджърите, които са по-лабилни и податливи на емоции и физически сблъсъци.

"Моят съвет е винаги, когато във Фейсбук или в сайтове за видеосподеляне видим някакъв тип насилие или нещо, което не е редно, да сигнализираме. Има специални опции, в които избираме какъв тип е неприятното съдържание- порнография, насилие, омразна реч, така ще предпазим всеки друг в мрежата от това съдържание, както и човека или групата, срещу когото е написано това съдържание", съветва интернет специалистът Александър Ненов, който е автор на редица издания за интернет безопасност и създател на сайта TeenProblem.net.

СнимкаС хейтъри често се сблъсква и любимецът на младите хора- Крис Захариев. Той е на 19 години, влогър- създава видеоклипове, чрез които предава своите мисли, емоции и послания и ги качва в собствен канал в сайт за видеосподеляне. Произведенията му са позитивни, търси добрите примери и положителните страни на българската държава, въпреки това не остава незасегнат от негативните коментари.

"Винаги има хейт. Каквото и да правиш, винаги ще има някой, който няма да е съгласен. Гледам да не обръщам много внимание, фокусирам се върху това да правя това, което харесвам, това, което обичам и ме вдъхновява. Най-харесваното ми видео "България струва" всъщност е и най-хейтваното ми видео. Факт е, че в днешно време негативното се чете повече, предизвиква по-голям интерес, но според мен хората имат нужда да четат повече позитивни новини, да бъдат вдъхновявани, това е по-градивното. Единственото, което може да пребори хейта е любовта. Единственото, което може да затвори устата на хейтърите е, когато продължаваш да показваш любов и състрадание върху останалите", каза Крис Захариев.

СнимкаКакво предизвиква агресията и омразата в интернет общуването? Защо някои са превърнали в начин на живот писането на негативни коментари и обиди под всякакви постове и публикации в социалните мрежи?

"Това са хора, които имат някакъв комплекс, чувство за малоценност и искат по някакъв начин да бъдат чути, харесани и може би за тях това е най-правилният начин. За тях може да се използва репликата "онлайн каратист", което означава, че зад компютъра всеки е смел, но не и когато застанат очи в очи с някого. Една от причините за многото хейтъри е трудният живот, който води българинът в момента. Когато цял ден си на работа, уморен, стресиран, депресиран, чудиш се как да изкараш парите за елементарни нужди, вечер пред компютъра е нормално да мразиш всичко това, което не можеш да имаш реално- хубава работа, спокоен живот, достатъчно пари. Това неудовлетворение показваш, като мразиш другите в интернет. Там е по-лесно, там може да си с фалшив профил, можеш да кажеш на всеки всичко- на началника, на държавата, политика, правителството, на човека от друга религия, дори на човека до теб", обясниха психолозите в Общинския съвет по наркотичните вещества във Видин Велислава Цанкова и Кристиян Кънчев.

А ето и съветите на психолозите как да реагираме при агресия или обидни коментари в интернет:

"Ако е нещо сериозно, може да се сигнализира полицията. Ако е незаслужена обида, просто може да подминеш и да не обръщаш внимание. Знаеш своята цена, знаеш мнението на хората около теб, знаеш какво смятат за теб тези, които ти го казват лице в лице. Съветвам и медиите да не превръщат в голяма новина случаите на насилие, които се заснемат и качват в социалните мрежи. Свидетели сме на случаи с бити и унижавани ученички, които станаха национална новина, с дни се показваха клиповете, другите деца ги гледаха, решават, че това е начин да станат известни и след това повтарят същия модел. Нека в България новини бъдат хубавите новини и добротата, демонстрирана в интернет, а не агресията."

Европейската комисията и големи високотехнологични компании като Facebook, Twitter, YouTube и Microsoft вече приеха кодекс на поведение, който включва серия от ангажименти за борба с разпространението в интернет на реч на омразата.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45