Професията се изучава в училището трета година. Тази година обучението е по програмата на образователното министерство „Твоят час“, по която в училището са организирани клубове по интереси. Затова макар и да отделят за новите знания от свободното време, учениците посещават заниманията с удоволствие. Сред първите записали се е деветокласничката Мария Бойчева:
„Още от малка се интересувам от екскурзоводството и като разбрах, че има такъв клуб в училище, разбрах, че това е нещото за мен.“
Подготовката е чрез „Асоциацията на екскурзоводите в България“ и софийски център за професионална квалификация. Клубът в гимназия „Йордан Радичков“ обединява ученици с интерес към професията на екскурзовода. Наречен е „Историческо наследство и екскурзоводство“.
„Вече три години се опитваме чрез чуждите езици да покажем на децата възможностите им да научават, да пътуват и да изкарват професионално хляба си с това, което е най-голямото им богатство- чуждите езици, а те имат много здрава основа в нашето училище“- казва преподавателят Валентина Александрова, която е ръководител на клуба.
Обучението не е лесно и освен желание, изкисква и много лични качества и постоянство.
„Учихме как де се държим с групата, как да реагираме при първа необходимост, ако нещо се случи. Важна част от обучението е настаняването на групата и напускане на хотел, също и как да се държим на обществени места“- казва Мартин Кирчев, който е в 11 клас и за първа година изучава професията.
Всички, които получиха сертификат са убедени в ползата от новите знания, но казват, че имат и много отговорности.
„Ние научихме, че отговорността винаги пада на нас и дори правилата, които туристите не спазват, пак лягат върху нас“- обяснява за отговорностите десетокласничката Елена Трифонова.
Да си екскурзовод е съвсем различно от това да бъдеш на екскурзия, разбира по време на обучението Ивон Тодорова, която е в 10 клас в ГПЧЕ „Йордан Радичков“:
„Когато си на екскурзия, забавляваш себе си, а когато си екскурзовод, забавляваш другите. Водиш отговорност да това, което правят, за това, което трябва да видят и чуят.“
Последното занятие за годината в клуба нарекоха "Отвореният учебник "Тайните на крепостта "Баба Вида". Посрещнаха ги от Регионалния исторически музей във Видин. Изборът на мястото е и послание, разбрахме от преподавателя.
„Символично избрахме крепостта „Баба Вида“- стожерът на нашия град, на нашата река, като послание да преминем символично портата и на историята, и на краезнанието ни. Да знаем, че първите стъпки, с които ще представяме нашия град и България въобще, са здраво свързани с нашия роден, старопрестолен Видин“- каза преподавателят по история и цивилизация и ръководител на клуба Валентина Александрова.
Учениците вече получиха и покана за първите си професионални ангажименти. Участниците в клуба, които желаят, ще могат да помагат като доброволци за фестивала на Софийската опера и балет „Крепост на вековете“, който ще се проведе през август във Видин.
През следващата учебна година изучаването на професията „екскурзовод“ в ГПЧЕ „Йордан Радичков“ ще продължи като свободно избираем предмет.
Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30 предложения..
Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..
В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтират е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения салон беше с концерт, последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..
Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..
С образователни концерти под надслов „Магията на българския фолклор”, ще стартира декемврийската програма на Народно читалище "Просвета 1925" Мездра . О сновните акценти ще са - Градски събор „Край Мездра Искъра шуми“ със специалното участие на Светла Дукатева и благотворителна кулинарна изложба на 6 декември /Никулден/, - Коледен концерт на..
Младият автор Димитър Петров представи новата си книга във Видин "Герои на три епохи – кратки очерци на 50 значими личности от българското минало". Произведението събира на едно място 50 биографии от 3 епохи - Средновековие, Възраждане и Трета българска държава, и се явява продължение на общия продукт на автора и образователната платформа..
Историческият музей в Чипровци ще подеме инициатива за преименуването на площад на името на видния гражданин даскал Иван Попов. Инициативата е част от събитията свързани с отбелязването на 125-годишнината от неговото рождение, информира директорът на музея д-р Анита Комитска : "Подготвили сме едно писмо до Общинския съвет в град Чипровци, което..