Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Крие ли рискове работата в чужбина

3
Снимка: БГНЕС

Често сме свидетели на ситуации, при които наши сънародници, потърсили препитание в чужда държава, се зъвръщат преждевременно в България. Какви, обаче са причините ? Винаги ли са ни виновни чуждите работодатели или има причина и у самите нас ? Заради проблеми с хората, заминаващи да работят извън страната ни от Агенцията по заетостта предупреждават сезонните работници да бъдат много внимателни. Служителите дадоха и съвети как да се действа, за да не станем жертва на недобросъвестни работодатели. Причините за това бяха оплаквания на хора, заминали на сезонна работа в Кралство Швеция като берачи на горски плодове. Съвети към работещите през лятото хора даде началникът на отдел "Посреднически услуги" към "Бюро по труда"- Видин Виолета Генчева. "Често хората изпадат в ситуация, при която нямат трудов договор. За да се избегнат подобни рискове съветваме да се проучва добре посредника, при когото отиват на работа. Не предоставяйте своите документи за самоличност. Винаги могат да се обръщат към бюрата по труда за предварителна информация. Препоръчваме и да имат предварително закупен билет за връщане. Всяка година имаме проблем с недобросъвестни работодатели." - каза Виолета Генчева.

Потърсихме жители на Видин, които през годините са опитвали късмета си в чужбина. Борислав Цанов вече няколко пъти пътува към Шотландия, за да се включи като работник във ферма за ягоди и малини. Първия път тръгва със семейството си и успяват да извадят необходимите им документи, за да могат днес да пътуват нормално когато пожелаят. Доволен е от работата си в Шотландия и от страната като цяло. "Чрез моя позната се свързах с въпросната ферма и подържах личен контакт чрез интернет. Още първия път, когато заминахме бях сигурен, че ще успеем и таки е се получи. Всичко е уредено и съм доволен. Заплащането е добро и можеш да си изкараш добри пари, стига да работиш. Хората уважават трида ти. В края на престоя ни върнаха всичките пари, които бяха удържани като данъци от заплатата. Създадох необходимите контакти, доволен съм и бих отишъл пак." - сподели Борислав Цанов.

Свързахме се по телефона със случайна фирма с обява в интернет, предлагаща работа в Чехия. "Работата е лека и се състои от обслужване на поточна линия, опаковане на промишлени и хранителни стоки и лепене на етикети. Заплащането е 80 - 120 крони на час (1000 € на месец). Осигуряваме квартира, аванси всяка седмица. Договор с нас се подписва за 6 месеца минимум. Има обаче много българи, които ги мързи да работят и само се оплакват. точно тези не успяват. Имаме много добри примери, при които цели семейства от години живеят в Чехия, работят и си изкарват честно добри заплати." -  ни казаха още оттам.

През годините много от жителите на българския Северозапад напускаха родните си места, притиснати от безработицата, за да търсят препитение в чужбина. Някои се връщаха веднага, други обаче успяваха. Да заминеш за САЩ в началото на т.нар "Демократични промени" си беше истинско предизвикателство, но и същевременно подвиг. Дали това не бе всъщност детската мечта на мнозина от нас. Ако наистина е така, то Марина Димитрова от Видин е постигнала тази своя мечта. "В началото наистина ми бе много трудно. По принцип в Америка е трудно до момента, в който не станеш американски гражданин. След това нещата се оправят и защитата ти е гарантирана за всичко. Създадох семейство там и двете ми деца са родени в Ню Йорк. Когато си идваме тук те много се радват на Видин. Мисля, обаче че сегашната ми мечта е да се върна и да заживея тук. Надявам се скоро и това да се случи." - разказа Марина Димитрова. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39