Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще бъдат ли "защитени" детските градини в Северозапада

Детската градина в село Връв
Снимка: Радио ВИДИН

Министерският съвет прие критерии, според които ще се определят защитените детски градини, и регламентира условията и реда за тяхното допълнително финансиране.

Детска градина ще бъде обявявана за защитена, когато нейното закриване би довело до необходимост най-малко осем деца в задължителна предучилищна възраст да пътуват на 14 и повече километра извън населеното място, в което живеят. Другият случай, в който тя става защитена, е ако поне на пет деца се налага да пътуват не по-малко от 20 километра до най-близката друга градина или училище, които организират предучилищно обучение. За защитена може да се определи и част от детска градина, която се намира в друго населено място, ако отговаря на критериите, реши кабинетът.

Защитена детска градина ще получава допълнително финансиране от 21 хил. лева, ако се намира в планински район и 19 хил. лева - в останалите случаи. Защитените детски градини ще получават допълнително финансиране и за малък брой деца. Списъкът със защитените детски градини ще се актуализира ежегодно по мотивирано предложение на кмета на общината след решение на общинския съвет. Предложенията се внасят до 10 септември в Министерството на образованието и науката. Целта на мярката е да бъдат съхранени сега съществуващите детски градини, в които се обучават малко деца и да не се налага на децата от предучилищна възраст да пътуват до друго селище, за да посещават забавачка.

Област Видин е един от регионите с най-тежки демографски процеси. Населението застарява, малките населени места се обезлюдяват, младите хора бягат, а деца почти не се раждат. Това наложи съвсем наскоро в Община Брегово да бъдат закрити три детски градини.

Снимка"Тези детски градини се наложи да бъдат закрити, защото нямаше посещаемост в тях. Те са в селата Връв, Балей и Косово. През годините заради демографската криза непрекъснато намаляваше броят на децата. Общината правеше всичко възможно да поддържа детските градини- държахме ги отворени дори да имаше по 4-5 деца. Когато стана така, че не ходи нито едно дете или по 1-2, просто нямаше как да се поддържат тези градини, защото се харчат общински и държавни средства и вече е нецелесъобразно. Персоналът ще бъде устроен в оставащите да работят детски градини в общината- в Брегово и в Гъмзово. Ще се погрижим и за сградите.", обясни Фидел Петров, директор на ресорната дирекция в Община Брегово.

Децата в трите села са малко, но все пак ги има. Сега част от тях ще спрат да посещават забавачка.

"Нашето дете посещаваше детската градина в Балей и бяхме много доволни. Сега нямам възможност да го водя в Брегово и няма да посещава градина.", разказа Ирена Лазарова.

Жители на бреговското село Косово обаче смятат, че закриването на детските градини е естествен процес- заради обезлюдяването на региона:

"По 1-2 деца се раждат годишно, а умират по 15-20 души. Хората се плашат да имат деца, не могат да ги изхранват... Като няма деца, как да има детска градина. Нормално ли е четирима души персонал за едно дете?... Още по-лошо ще става... Сградата на детската градина ще има съдбата на училището- ще я разграбят, всичко ще откраднат."

"От години има оплаквания от Видин за тази детска градина, защото ходеше само едно дете. Това дете вече е за първи клас и ще учи в Брегово, но има няколко малки деца, които след 1-2 години ще трябва да пътуват, за да ходят на детска градина. Сега един родител от Делейна вози всеки ден детето си до Брегово. Наглеждаме сградата на закритата детска градиня, за да няма кражби. Кметът на Общината заяви, че ще се опита да направи в нея социално заведение за стари хора. Това ще е добре."
, смята кметът на село Косово Йовко Георгиев.

СнимкаОбщина Брегово ще кандидатства местната градина "Детелина" да стане средищна. За такава се обявява заведение, което се посещава от поне 4 деца от друго населено място и ако градината е възможно най-близката до съответното населено място.

"Полагат се допълнително средства към единния разходен стандарт, ако детската градина стане средищна. Сега в нея идват деца и от други населени места в общината. Има организиран ученически транспорт от всички села до Брегово. За защитена детска градина не можем да кандидатстваме, защото има редица изисквания, които не покриваме- този път го извървяхме с училището. Надявам се допълнителните средства да помогнат за издръжката на детската градина, тя сега е изцяло общинска. Демографската криза трудно ще се преодолее. За нашия край би могло държавата най-накрая да приеме Програма за развитие на Северозапада, има редица положителни примери от миналото как са били стимулирани младите хора да останат в родното си място. Може и за бизнеса да се създадат облекчения, за да се разкрият нови работни места.", добави Фидел Петров.

Общините трябва да кандидатстват пред Министерството на образованието, ако искат да съхранят детските си градини с ниска посещаемост в отдалечени райони. Общинският съвет в Мездра, например, вече прие решение Детска градина "Мир" в село Типченица да бъде включена в списъка на защитените детски градини, за да получи допълнително финансиране.

Дали ще има и други защитени детски градини в Северозапада или ще бъдат закривани, предстои да видим, инициативата е в местното ръководство.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23