Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмове и манастири "възкръсват" с ремонти

Снимка: Радио Видин

Немислимо е да се напредва във вяра, благочестие и любов към Бога без наличието на храма Господен. Той е мястото, където отправяме своите молитви, където благодарим на Бога, където трябва да забравим за момент всички житейски несгоди и неволи. Храмовете са светилници, в които се разпространява словото Божие. Именно затова трябва тези храмове да бъдат поддържани", каза малко след 100-те си дни начело на Врачанската епархия митрополит Григорий. Той направи обстоен преглед на състоянието на храмовете във Врачанската епархия, а констатацията е, че има храмове, които се нуждаят от основни ремонти. Един от тях се намира в село Крушовица в община Мизия, където куполът на църквата е паднал.

"Има готовност до няколко месеца да започне възстановяването на купола на храма. Това е един от примерите за по-сериозен проблем, който имаме, за храм без покрив. Надявам се до края на годината храмът да се възстанови и да започне Богослужебният живот в него. В момента се работи и по други проекти за възстановяване на храмове. Преди дни беше подписан договор за един от манастирите, предстои подписването на още един по Програмата за развитие на селските райони", каза пред кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова врачанският митрополит Григорий. 

240 са храмовете и 10 са манастирите на територията на двете области Видин и Монтана. Именно за Видинска епархия в новия програмен период са одобрени най-много проекти по ПРСР за ремонти на църкви. Одобрени са 16 проекта за над 8 млн. лв.

"Всеки един от проектите е за по 500 хиляди лева. Това са църквите в с. Горни Лом, в Гаврил Геново пък ремонтът е почти на финал, в село Охрид църквата "Св. Димитър", както и храмът в град Вършец. Добри примери за изпълнени вече ремонти са Лопушанският и Клисурският манастири", каза за Радио Видин протосингелът на Видинска и Монтанска околии архимандрит Антим.

Църквата "Успение на Пресвета Богородица" в село Арчар е ремонтирана преди години в предишния програмен период по проект, финансиран по ПРСР. По думите на хората преди години храмът е бил в тежко положение със счупени прозорци, течащ покрив, землен под и рушащи се стени. Иванка или Вана, както я знаят хората, 17 години е отваряла всяка сутрин вратата на Божия храм, грижела се за църквата и за обредите, които се отслужвали там от местния отец Емил. Знае поименно хората, които са получили кръщавката си там, както и тези, които изпратила в последния им земен път и за които била камбаната. Навремето храмът бил нейният втори дом, но заради лошото му състояние се налагало да го дели с гълъбите, които влизали вътре и цапали пода и стенописите.

Снимка"Преди беше разруха, мизерия, прозорци счупени, дюшеме изровено. Погребения правим, найлони слагаме на пода да покрият мизерията от гълъбите. Имаше и кръщенета, и венчавки. Сега храмът е направен, чисто, прегледно, ама колко пъти покрива правиха, все капеше, но сега е наред",  разказа леля Вана.

Грижа за църквата в село Арчар сега има друга жена- леля Цецка. На нейните грижи е оставено сутрин да отключва храма и да дава свещи на вярващите. За извършения ремонт не знае много, но казва какво е положението сега- не достигнали пари да бъдат сменени всички прозорци и сега от старите с метални рамки протича по стените, когато вали дъжд.

"Отецът е казал всички останали несменени прозорци да се подменят. Тогава не стигнали парите да довършат, ми обясниха"
 
Открадната преди години камбана на църквата в арчар още стои с табелата веществено доказателство от полициятаЛеля Цецка разказа и за масовите кръщавки, които се правят безплатно в тяхната църква. Така преди време християнско кръщение получили 25 души:

"Преди Великден отецът събира всички, които искат да се кръстят безплатно, големи и малки. Само за бланката си плащат. Масовите кръщавки са вписани в дневника"

16 храмове и манастири във Видинско и Монтанско ще бъдат ремонтирани в следващия програмен период. Тези обекти ще "възкръснат" за нов живот, каза още протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим.
 

В звуковия файл чуйте още от разговора на Ива Антонова с митрополит Григорий- за това- по скоро пълни или не, са църквите по време на богослуженията, и за това, че е "изкуство на изкуствата" да работиш с хората.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00