Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Храмове и манастири "възкръсват" с ремонти

Снимка: Радио Видин

Немислимо е да се напредва във вяра, благочестие и любов към Бога без наличието на храма Господен. Той е мястото, където отправяме своите молитви, където благодарим на Бога, където трябва да забравим за момент всички житейски несгоди и неволи. Храмовете са светилници, в които се разпространява словото Божие. Именно затова трябва тези храмове да бъдат поддържани", каза малко след 100-те си дни начело на Врачанската епархия митрополит Григорий. Той направи обстоен преглед на състоянието на храмовете във Врачанската епархия, а констатацията е, че има храмове, които се нуждаят от основни ремонти. Един от тях се намира в село Крушовица в община Мизия, където куполът на църквата е паднал.

"Има готовност до няколко месеца да започне възстановяването на купола на храма. Това е един от примерите за по-сериозен проблем, който имаме, за храм без покрив. Надявам се до края на годината храмът да се възстанови и да започне Богослужебният живот в него. В момента се работи и по други проекти за възстановяване на храмове. Преди дни беше подписан договор за един от манастирите, предстои подписването на още един по Програмата за развитие на селските райони", каза пред кореспондента на БНР във Враца Ива Антонова врачанският митрополит Григорий. 

240 са храмовете и 10 са манастирите на територията на двете области Видин и Монтана. Именно за Видинска епархия в новия програмен период са одобрени най-много проекти по ПРСР за ремонти на църкви. Одобрени са 16 проекта за над 8 млн. лв.

"Всеки един от проектите е за по 500 хиляди лева. Това са църквите в с. Горни Лом, в Гаврил Геново пък ремонтът е почти на финал, в село Охрид църквата "Св. Димитър", както и храмът в град Вършец. Добри примери за изпълнени вече ремонти са Лопушанският и Клисурският манастири", каза за Радио Видин протосингелът на Видинска и Монтанска околии архимандрит Антим.

Църквата "Успение на Пресвета Богородица" в село Арчар е ремонтирана преди години в предишния програмен период по проект, финансиран по ПРСР. По думите на хората преди години храмът е бил в тежко положение със счупени прозорци, течащ покрив, землен под и рушащи се стени. Иванка или Вана, както я знаят хората, 17 години е отваряла всяка сутрин вратата на Божия храм, грижела се за църквата и за обредите, които се отслужвали там от местния отец Емил. Знае поименно хората, които са получили кръщавката си там, както и тези, които изпратила в последния им земен път и за които била камбаната. Навремето храмът бил нейният втори дом, но заради лошото му състояние се налагало да го дели с гълъбите, които влизали вътре и цапали пода и стенописите.

Снимка"Преди беше разруха, мизерия, прозорци счупени, дюшеме изровено. Погребения правим, найлони слагаме на пода да покрият мизерията от гълъбите. Имаше и кръщенета, и венчавки. Сега храмът е направен, чисто, прегледно, ама колко пъти покрива правиха, все капеше, но сега е наред",  разказа леля Вана.

Грижа за църквата в село Арчар сега има друга жена- леля Цецка. На нейните грижи е оставено сутрин да отключва храма и да дава свещи на вярващите. За извършения ремонт не знае много, но казва какво е положението сега- не достигнали пари да бъдат сменени всички прозорци и сега от старите с метални рамки протича по стените, когато вали дъжд.

"Отецът е казал всички останали несменени прозорци да се подменят. Тогава не стигнали парите да довършат, ми обясниха"
 
Открадната преди години камбана на църквата в арчар още стои с табелата веществено доказателство от полициятаЛеля Цецка разказа и за масовите кръщавки, които се правят безплатно в тяхната църква. Така преди време християнско кръщение получили 25 души:

"Преди Великден отецът събира всички, които искат да се кръстят безплатно, големи и малки. Само за бланката си плащат. Масовите кръщавки са вписани в дневника"

16 храмове и манастири във Видинско и Монтанско ще бъдат ремонтирани в следващия програмен период. Тези обекти ще "възкръснат" за нов живот, каза още протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим.
 

В звуковия файл чуйте още от разговора на Ива Антонова с митрополит Григорий- за това- по скоро пълни или не, са църквите по време на богослуженията, и за това, че е "изкуство на изкуствата" да работиш с хората.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59