Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да остане или да отпадне клас "прослужено време"

Снимка: РАДИО ВИДИН
Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди в началото на септември да остане ли или да отпадне класът "прослужено време". Макар че решението ще се забави с месец, общественият дебат по него не спира. Духовете разбуниха работодателски организации, които преди дни внесоха сигнал за класа "прослужено време" в Комисията за защита от дискриминацията. Основанието е, че младите служители получават по-ниско възнаграждение от по-възрастните си колеги при едно и също работно време и еднакъв положен труд. Това е и причината, заради която работодателите поискаха отпадането на добавката за стаж.

На сайта си Българската стопанска камара обяснява, че добавката е премахната за държавните служители още през 2012 година. Пет години по-късно клас "прослужено време" или "допълнително трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит", както се нарича сега, продължава да съществува и да се прилага за всички останали категории работещи - тези в частния сектор, по висшите етажи на изпълнителната власт и всички останали, които не се водят държавни служители, депутатите, работещите в съдебната власт, служителите на държавните компании. Допълнителното възнаграждение се начислява годишно, т.е. като процент, с който задължително се увеличава заплатата всяка година. То е минимум 0,6% според постановление на Министерския съвет от 2007 година, но може и да е повече - например, за депутатите е 1%. Класът прослужено време е още един стимул за преминаване в сивия сектор, коментират от организацията.

Потърсихме мнението на видинските граждани. Някои от тях казаха, че вече не получават добавката, други, които не са изгубили това право, разбира се, са категорично против тя да бъде отменена. 

Клас "прослужено време" създава едно "мързеливо поколение" и трябва да отпадне. Но трябва да се търсят други стимули, които отразяват качеството на свършената работа, смята председателят на Видинската търговско-промишлено палата Красимир Кирилов:

"Ние като работодателска организация заставаме на позицията, че този клас трябва да отпадне, защото това нещо е дискриминация по възраст. Друг е въпросът, че тези допълнителни стимули могат да отпаднат под тази си форма, но би трябвало да бъдат заменени с нещо друго, което всъщност да отразява качеството на извършената работа. Тоест като нещо ще отменим, то трябва да помислим бързо и спешно други критерии, които да удостоверяват качеството на извършената работа..."

Българската търговско-промишлена палата заяви, че защитава тезата, че по-високи доходи могат да дойдат от по-висок икономически растеж и производителност на труда, за което са нужни подготвени човешки ресурси, по-добра бизнес среда, привличане на инвестиции и увеличаване на местните вложения.

Класът "прослужено време" го няма от 2007 година в България. Той беше заменен с доплащане за професионален опит и стаж, което е доста по-различно, обясниха от най-големия български синдикат КНСБ. Областният координатор на организацията в Монтана Мария Лазарова обясни пред Любо Андреев позицията на синдиката и направи заявка за протести в случай, че добавката бъде премахната:

"Това е единственият начин да растат доходите на хората. Класът "прослужено време" са пари, които се дават за дългогодишния опит на служителите, а не за това, че са на определена възраст. Няма такова нещо да се плаща на по-възрастните повече върху заплатата. Не казвам, че младият служител не трябва да взима по-висока заплата, но в повечето случаи стартовата заплата на младия служител е малко по-висока от тази, която взима един по-дългогодишен служител... Ако стане това нещо, не мисля, че хората ще останат безучастни и ще изчакат да им се вземе клас "прослужено време"..."

35% от доходите на 75 на сто от учителите се дължи на клас прослужено време. Отпадането на добавката ще породи сериозно напрежение сред работещите в образованието, смята Светла Димитрова, председател на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа"- Враца:

"Инициаторите за отнемане на добавката за придобит стаж и професионален опит са забравили, че този клас визира натрупания с години опит. Тоест това е финансов израз на признанието за дългите години, отдадени на работното място... Премахването на добавката ще се отрази най-вече върху квалифицираните учители. Тези намерения за отнемане на отвоюваното право генерират в системата голямо социално напрежение и ще доведе до стачки и недоволство..."


За правителството въпросът за клас "прослужено време" не е сред приоритетните в момента, заяви финансовият министър Владислав Горанов. Той обаче добави, че правителството като страна в Националния съвет за тристранно сътрудничество ще участва в дебата на заседанието, свикано в началото на септември.

Позицията на синдикатите против отпадането на добавката за стаж е не само справедлива, но и почтена. Мнението е на проф. Духомир Минев, председател на Европейската антибедност мрежа - България, по повод дискусията да отпадне ли клас "прослужено време". Той отбеляза, че през последните десетилетия увеличаването на неравенствата и натискът за намаляване на правата на работещите е световна тенденция, но посочи, че тази тенденция, която е част от цикличен процес, според него ще започне да отстъпва.

Това са гледните точки, които събрахме по казуса клас "прослужено време". Коя от тях ще бъде взета под внимание и коя ще надделее ще разберем съвсем скоро, в началото на септември, когато диалогът се очаква да бъде подновен отново в тристранен формат - работодатели, синдикати, правителство.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ясен: Малкото село с големите хора

В рубриката "Добро утро, кмете" днес ви отвеждаме във видинското село Ясен . То се намира в община Ново село и е на 15 километра от областния град. Вчера жителите на селото отбелязаха своя храмов празник - Успение на света Богородица с тържествена литургия, беше отслужен и курбан за здраве, традицията за който е възобновена от местното..

публикувано на 16.08.24 в 13:21

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00