Работни срещи за формиране на Местна инициативна група (МИГ), включваща Новоселска община и община Видин- селска част, се проведоха вчера във всички населени места на община Ново село. Те се водеха от доц. д-р Косьо Стойчев, преподавател в катедра „География” на Софийски университет. Първата среща беше в с. Неговановци – там, където ще бъде разположен ръководният център на МИГ-а. Последната беше в Ново село. На срещите присъстваха служители от Общинска администрация и кметове, ръководители на неправителствени организации, земеделски производители и бъдещи фермери. Две основни цели преследваха срещите – запознаване на местното население със Стратегията за регионално развитие и набиране на членове на Местната инициативна група. Най-оживени бяха разговорите в с. Винарово, а най-много въпроси постави Благуна Николова – представител на земеделски производители и общински съветник.
Около 4 млн. лв. ще могат да влязат в двете общини чрез изградената МИГ, като разпределението на средствата ще стане балансирано и ще осигури равномерно териториално развитие на нейния район. Във фокуса ще бъдат преди всичко земеделските производители и бъдещите фермери. Две са основните програми, чиито финансови ресурси ще се ползват – Програмата за развитие на селските райони и Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж”.
Лятното и отпускарско време оказа влияние върху посещаемостта на срещите, но при кметовете на селата са оставени заявления за членство в МИГ-а и Стратегията. Следващата стъпка, която предстои е подаване на Стратегията за регионално развитие за одобрение пред фонд „Земеделие”. Това трябва да стане до края на август.
Експерти от различни области обединяват усилия за реализирането на нова експозиция във видинския исторически музей " Конака ". За научното съдържание на бъдещата постоянна експозиция е ангажиран екип от Регионален исторически музей - Видин. Годишната инфлация в България се ускори по-рязко през януари до 3,8% от 2,1% месец по-рано, достигайки..
Над 5000 мартеници изложи в Монтана директорката на детска градина от Враца. 90 души продават мартеници на традиционния пазар. Тази година символите на пролетта се предлагат на една от алеите на централния площад "Жеравица", където може да се открие г олямо разнообразие от мартеници. Търговците и производители са заплатили такса от 50 лева, за да..
"Социална работилница" за обмен на добри практики между образователни медиатори, социални работници, психолози, ресурсни учители и педагогически съветници се проведе в Професионалната техническа гимназия "Васил Левски" във Видин. Инициативата е част от мероприятията, които се провеждат във връзка с Механизма за обхват на деца и ученици между..
Честването на националния празник на България Трети март в Монтана ще започне в 10:00 ч. на площад „Жеравица“ с церемония по издигане на националното знаме . Младежи в национални костюми от всички фолклорни области ще изнесат трибагреника. Той ще бъде издигнат под звуците на националния химн. По време на ритуала присъстващите граждани..
Благотворителна великденска кампания "Стари традиции за новото поколение" стартират три сдружения за областите Видин , Монтана и Враца . Акцията е насочена към възрастни хора и деца в неравностойно положение, за които да бъдат осигурени хранителни продукти за празника, посочват организаторите . „Великден е време за топлина, споделеност и..
Беседа за кариерното развитие се проведе днес между представители на дирекция "Бюро по труда" - Видин и ученици от 12-и клас на СУ "Петко Рачов Славейков" в града, които завършват професия "Икономист- информатик". Повече за идеята на срещата разказа Александра Рачева, директор на Бюрото по труда: "Всеки един от дванадесетокласниците да ни сподели..
Два благотворителни концерта в подкрепа на музикалния педагог Наталия Делионова организира Обединеният детски комплекс „Ние, врабчетата“ в Монтана . Събитията ще са тази вечер и в сряда. По желание на Наталия, половината от средствата, които са събрани, ще са за 8-годишния Марти, за чиято съдба се разбира от телевизионно предаване. Участниците в..