Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Враца отбелязва 175 години от рождението и 150 години от гибелта на Никола Войводов

Снимка: Община Враца

С юбилейна картичка за Никола Войводов и тържество пред паметника му, Община Враца ще отбележи 175 години от рождението и 150 години от гибелта на войводата. Събитието ще започне в 9:30 ч. на 18 август пред паметника на Никола Войводов пред гаровия площад, където ще бъдат поднесени венци и цветя. В тържеството ще се включат учители и ученици от СУ „Н. Войводов” във Враца.


Паметникът на Никола Войводов във Враца е дело на скулптора Цено Ценов и е открит на 1 юни 2004 г.


Гражданите, живеещи на бул. „Никола Войводов”, ще получат в пощенските си кутии юбилейна картичка, която е издадена  в 500 екземпляра от Община Враца. Целта е повече хора да се запознаят с живота на този достоен врачанин, загинал за свободата на България.


Поради предстоящ ремонт, къщата-музей „Никола Войводов” няма да е отворена за посещение.


Никола Хаджикръстев Върбанов - Войводов, е роден през 1842 г. във Враца, като не е известна нито датата, нито месецът на рождението му и затова в деня на смъртта му, отбелязваме и годишнината от рождението му.


Баща му, хаджи Кръстьо Върбанов, бил голям търговец-джелепчия (търговец на добитък) и винар. Със съпругата си Елена отгледали пет сина: Никола, Статко, Иван, Христо и Митю.


Никола Войводов е изключително образован за своето време. Завършва френското училище в Бебек и „Роберт колеж“ в Цариград. Знае отлично френски, английски, италиански, гръцки и турски  език. Никола Войводов прави първите си преводи още като ученик в турската столица, публикувани в сп. „Български книжици“.


След завършването си през 1860 г. се връща във Враца, но не става учител, както му предлагали градските  първенци, а две или три години се занимавал с бубарство. Сдружава се с един италианец и през 1865 г. заминава за Милано да изучи копринената индустрия, за да я развие във Враца. Това явно е било само предлог, защото веднага с пристигането си в Италия той се свързва с карбонарите. Голямо въздействие върху неговото развитие оказват идеите на Гарибалди и Мацини. През лятото на 1867 г. Никола Върбанов решава да се посвети на освобождението на България и  заминава за Браила- средище на българската революционна емиграция. Разочарован от несъгласията сред емигрантите в Браила, заминава за Галац, където започва да организира чета, с която мисли да премине Дунава. Там променя името си на Никола Войводов. Подпомогнат от местни българи и сърбина Цветко Павлович, успява за кратко време да организира малка, но стегната въстаническа чета, в която влизат българи, сърби, черногорци и бившият руски офицер Николай Димитриевич Далматов. Избраният за войвода Никола Войводов държи „четата му да има вид на редовна войска, която излиза на открито сражение със своя противник, а не на башибозушка разбойническа банда, която прави лошо впечатление на цивилизованите европейски народи.“


Униформите на четниците били еднообразни венгерки (къса мъжка куртка, подобна на дрехите на унгарските хусари) от тъмно-жълт шаек, обшити по яката, предниците и ръкавите със зеленикави ширити. Калпаците били черни с пиринчени лъвчета, а войводата и байрактарят - Цвятко Павлович, имали сребърни лъвчета с надпис: "Свобода или смърт." Ушито било и знаме от зелен копринен плат, с лъв по средата и с надпис: "Свобода или смърт". Една от малкото снимки на Никола Войводов, използвана и за юбилейната картичка, е направена малко преди гибелта му в Галац с униформата на войвода.


Четата трябвало да премине в България през Радуевац (Сърбия). За да пристигнат преди четниците, Никола Войводов и избраният за знаменосец Цветко Павлович се качват на австрийския параход „Германия“. Това е първият случай в българското националноосвободително движение, в който се прибягва до използването на кораб за осъществяването на революционна акция.


Когато на 20 август 1867 г. корабът  „Германия“ акостира на русенското пристанище, той е посрещнат, вследствие предателство, от редовна турска войска и полиция. Корабът става арена на поредното кърваво насилие на турските власти. След отчаяна и неравна борба Никола Войводов и Цветко Павлович геройски загиват, верни на клетвата си „Свобода или смърт“.


Затова че делото им не е забравено, говори и писмото на Христо Ботев до капитана на "Радецки", в което той заявява, че "най-малкото Ваше съпротивление ще ме постави в печалната необходимост да употребя сила и въпреки волята ми да отмъстя за отвратителната случка върху парахода "Германия" в Русчук през 1867 г."


Подвигът им оставя светла диря в народната памет. За тях се пее народна песен, разпространяват се литографии с ликовете и сражението им,  Добри Войников създава драмата си "Войводов и Цветко", а по-късно и Стоян Ц. Даскалов пише биографичният роман за Никола Войводов „Предшественикът”.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Снимката на 22 ноември 2024 година

Нивото на язовир „Среченска бара“, от който се снабдяват с питейна вода Монтана, Враца и още двайсетина по-малки населени места, продължава бавно да спада и в момента има 10 милиона кубически метра вода при максимален обем от 15,5 милиона.  Това съобщи БТА, като цитира управителя на ВиК-Монтана Валери Иванов. Дъждовете от миналата седмица не са повлияли..

публикувано на 22.11.24 в 18:00

Младежка организация кани на Ден на настолните игри в Мездра

Младежката неправителствена организация "БУМ – Будни, Устремени Мездренчани" организира Ден на настолните игри на 1 декември 2024 г. Събитието ще се проведе в кафе „Роял“ в Мездра от 10:00 до 22:00 часа и е подходящо за всички на възраст над 12 години. Програмата предвижда игра на табла или шах, както и други инициативи, изпълнени със стратегии,..

публикувано на 22.11.24 в 16:37

Библиотеката във Враца създава платформа за културни инициативи

Регионална библиотека "Христо Ботев" във Враца спечели проект за създаване на дигитална платформа "Враца-книжен град" . Дейностите се финансират от Национален фонд "Култура" по програма "Разпространение". Подробности за проекта даде Милена Николова - експерт "Връзки с обществеността" в библиотеката: "Водени от идеята да предоставим възможност..

публикувано на 22.11.24 в 16:18

В Монтана очакват пориви на вятъра до 20 м/с

Предупредителен червен код заради опасно време е обявен за днес в областите Враца и Монтана. Пориви на вятъра до 17/20 метра в секунда се очакват след 17:00 часа днес в Монтана, съобщиха от хидрометеорологичната обсерватория в града. По-рано днес на прохода Петрохан голям клон от дърво падна върху капака на автомобил и за кратко движението беше..

публикувано на 22.11.24 в 15:53

Изграждат закрито стрелбище в Бойница

В Бойница започна изграждането на закрито стрелбище. Проектът е разработен от Общината, а финансирането в размер на 658 000 е от държавния бюджет. Въпреки че строителството напредва, средствата все още не са преведени, обясни кметът Анета Генчева.  ""През 2024 година предвиждах само 120 000 лева аванс. Все още не съм получила покана да подпишем..

публикувано на 22.11.24 в 12:46

Известни музиканти и премиерна творба ще слуша публиката на Симфониета-Враца

Именити български музиканти ще бъдат солисти в концерта на Симфониета-Враца тази вечер. Публиката ще може да се наслади на майсторството на кларинетиста Росен Идеалов, и на виолиста, който успешно преподава и твори в Белгия - Симеон Кирков. Диригент е маестро Томас Раулт, който пристига от Люксембург, специално за събитието.  Първа публиката във Враца..

публикувано на 22.11.24 в 12:46

Кула и Белоградчик отбелязаха Деня на християнското семейство

В Кула отбелязаха  Деня на християнското семейство и православната българска младеж. Народно читалище "Просвета 1882" в града и тази година не подмина най-семейния празник в календара. Децата от Детска студия за куклен театър, с ръководител монахиня Максима от Раковишката света обител представиха пиесата  - "Книга на пророк Йона"...

публикувано на 22.11.24 в 11:33