Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще заработи ли моделът на индустриалната зона във Видин?!

Индустриалната зона на Видин е на мястото на т. нар. Свободна безмитна зона.
Снимка: Национална компания Индустриални зони
В "Посоките на делника" дискутираме по темата с народния представител Росен Живков и с общинския съветник Павел Паунов, след като стана ясно, че индустриалната зона във Видин е сред икономическите приоритети в управленската програма на кабинета. При представянето на програмата, министърът на икономиката Емил Караниколов изтъкна, че развитието на вече съществуващите индустриални зони и създаването на нови е много важен аспект от успешното стимулиране и привличане на инвестиции в страната ни. Една от важните зони, която трябва да се развие е тази във Видин. С решение на Министерския съвет от края на месец юли т.г., е премахната разпоредба, която датира още от преди 1987 година. Разпоредбата е забранявала продажбата на терени и отстъпване право на строеж във видинската индустриална зона. Според министър Караниколов това е била и пречката към момента тази зона да не се развива. Ето защо Министерският съвет е гласувал за промяна на това решение, обясни министърът и допълни, че има голям интерес към индустриалната зона във Видин.


"Има проведени разговори с голям инвеститор, да се развие един завод за производство на автомобилни части. На следващ етап възнамеряваме да има и цял един завод за сглобяване на автомобили. Има вече проявен интерес, а когато се подпише споразумението, стигне се до закупуването на терени, тогава плановете са в ръцете на инвеститорите. Изграждането на завод или на цех за производство не е нещо, което може да стане с магическа пръчка, може да стане до 1-1,5 година, на завод до 3 години. Във Видин, за съжаление, бясната и чисто печалбарска приватизация на терени доведе дотам, че нямаме обособени парцели от 100-150-200 дка., които да се закупят на едно място. Има едни терени, които са прилежащи, до Дунав мост 2, това са два парцела около 670 дка. Те трябва да се прехвърлят от Министерството на земеделието и горите към Министерството на икономиката, за може да се получи един голям индустриален парк от близо 1 000 дка.", каза народният представител Росен Живков. 


По думите на заместник председателя на Общинския съвет във Видин Павел Паунов, "в начина за развитие на една индустриална зона първо- да бъде инвестирано от държавата в инфраструктура и след това да се дава един готов терен, който да може да отговаря на европейските изисквания за настаняване на завод или на група заводи, наречена клъстер със сходни производства. Така ще може да се покрие цялата територия и ще има сериозен икономически ефект. Очакваме Правителството и Националната компания индустриални зони да съдействат за намиране на такъв голям инвеститор. Надявам се моделът да проработи и във Видин."  


Ако е вярно, че славното минало е предпоставка за бляскаво бъдеще, за видинската индустриална зона всичко хубаво предстои!


Още за това, може ли индустриалната зона във Видин да е част от едно устойчиво развитие на града и региона, да създава нови работни места и да генерира приходи- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00