Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще заработи ли моделът на индустриалната зона във Видин?!

Индустриалната зона на Видин е на мястото на т. нар. Свободна безмитна зона.
Снимка: Национална компания Индустриални зони
В "Посоките на делника" дискутираме по темата с народния представител Росен Живков и с общинския съветник Павел Паунов, след като стана ясно, че индустриалната зона във Видин е сред икономическите приоритети в управленската програма на кабинета. При представянето на програмата, министърът на икономиката Емил Караниколов изтъкна, че развитието на вече съществуващите индустриални зони и създаването на нови е много важен аспект от успешното стимулиране и привличане на инвестиции в страната ни. Една от важните зони, която трябва да се развие е тази във Видин. С решение на Министерския съвет от края на месец юли т.г., е премахната разпоредба, която датира още от преди 1987 година. Разпоредбата е забранявала продажбата на терени и отстъпване право на строеж във видинската индустриална зона. Според министър Караниколов това е била и пречката към момента тази зона да не се развива. Ето защо Министерският съвет е гласувал за промяна на това решение, обясни министърът и допълни, че има голям интерес към индустриалната зона във Видин.


"Има проведени разговори с голям инвеститор, да се развие един завод за производство на автомобилни части. На следващ етап възнамеряваме да има и цял един завод за сглобяване на автомобили. Има вече проявен интерес, а когато се подпише споразумението, стигне се до закупуването на терени, тогава плановете са в ръцете на инвеститорите. Изграждането на завод или на цех за производство не е нещо, което може да стане с магическа пръчка, може да стане до 1-1,5 година, на завод до 3 години. Във Видин, за съжаление, бясната и чисто печалбарска приватизация на терени доведе дотам, че нямаме обособени парцели от 100-150-200 дка., които да се закупят на едно място. Има едни терени, които са прилежащи, до Дунав мост 2, това са два парцела около 670 дка. Те трябва да се прехвърлят от Министерството на земеделието и горите към Министерството на икономиката, за може да се получи един голям индустриален парк от близо 1 000 дка.", каза народният представител Росен Живков. 


По думите на заместник председателя на Общинския съвет във Видин Павел Паунов, "в начина за развитие на една индустриална зона първо- да бъде инвестирано от държавата в инфраструктура и след това да се дава един готов терен, който да може да отговаря на европейските изисквания за настаняване на завод или на група заводи, наречена клъстер със сходни производства. Така ще може да се покрие цялата територия и ще има сериозен икономически ефект. Очакваме Правителството и Националната компания индустриални зони да съдействат за намиране на такъв голям инвеститор. Надявам се моделът да проработи и във Видин."  


Ако е вярно, че славното минало е предпоставка за бляскаво бъдеще, за видинската индустриална зона всичко хубаво предстои!


Още за това, може ли индустриалната зона във Видин да е част от едно устойчиво развитие на града и региона, да създава нови работни места и да генерира приходи- чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обратното броене за Йоана Георгиева към Игрите в Лос Анджелис вече започна

България записа най-доброто си представяне на Олимпийски игри през новото столетие със спечелените три златни, един сребърен и три бронзови отличия в Париж. Страната ни се нареди на 26-о място по отличия сред 206-е участнички в най-голямото спортно събитие на планетата.  На Игрите в Париж имаше и видинско участие. Единствената представителка на..

публикувано на 15.08.24 в 12:47

Подготвят реформи в туризма - какви са реакциите в бранша

Министерството на туризма публикува за обществено обсъждане проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за туризма, който касае създаването на Туристически гаранционен фонд. С предложения проект се предлагат промени, свързани с пакетните туристически пътувания и пътническите услуги. В момента потребителската защита се гарантира..

публикувано на 14.08.24 в 10:45

Димитър Петров: От избора на служебни министри ще стане ясно дали Грънчарова-Кожарева има политически зависимости

Продължават разговорите на избраната от президента за служебен премиер Горица Грънчарова-Кожарева с настоящи служебни министри и експерти за формиране на управленски екип , който да организира и проведе предсрочни избори през октомври. Президентът Румен Радев определи датата 20 октомври за новите предсрочни парламентарни избори и даде на Горица..

публикувано на 13.08.24 в 13:17

Живеят ли в лишения жителите на Северозапада?

Според КТ "Подкрепа" 2/3 от домакинствата у нас са под прага на жизнения месечен минимум. Рекордно висока безработица в редица общини отчита Агенцията по заетостта. Най-висока е тя в община Димово, Видинско, където през юни е била 67%. През същия месец преди три години безработните са 35%. Един от водещите региони отново се оказва..

публикувано на 12.08.24 в 11:15

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45