Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво да очакваме от новия парламентарен сезон?!

Снимка: БТА


На 1 септември започва новият парламентарен сезон. Какво да очакваме през него? Кои са предизвикателствата? Говорят народните представители Росен Живков от управляващата коалиция и Атанас Костадинов от опозицията.

Гледната точка е и на социолога Евелина Славкова от Изследователски център Тренд:


"Голямото предизвикателство на новия политически сезон е европредседателството. Водеща в правителството на Борисов 3 е външнополитическата линия, а и тя е обвързана с този важен приоритет- подобаващото представяне на България като председателстваща ЕС държава. Другото нещо, което някак си за съжаление потъна в скандалите, е административната реформа. Това е позитив за всеки един от нас, когато отидеме отново да се блъскаме пред гишетата и искаме много бързо да бъде свършена някаква работа. Още нещо, което е важно- стабилност в правителството от гледна точка на коалиционната политика- да не се създава усещането, особено в публичното пространство, че има вероятност тази коалиция- ГЕРБ- Обединени патриоти, да доведе до нестабилност."

По думите на госта в студиото- народният представител от управляващата коалиция Росен Живков, "през новия парламентарен сезон се очаква да се довършат някои законопроекти, които минаха в зала за второ гласуване. Единият от най-важните и дългоочаквани като промяна, е този за концесиите. Това е важно и за Северозападния регион, защото с поправките в този закон, да можем да направим така, че да привлечем инвеститори. Два от основните ми приоритети са довеждането на инвеститор или инвеститори във Видин, за да има завод за автомобилни части и изграждането на скоростния път Видин- София."

Народният представител от опозицията Атанас Костадинов каза в ефира на Радио Видин, че "основните акценти през новия парламентарен сезон са свързани със съдебната реформа, бюджета и антикорупционния закон. Лично аз ще представя промени в закона за арендата и земеделието, както и в преходните, и заключителните разпоредби в закона за собствеността и ползването на земеделските земи, които да отработят и да регулират, да дадат някаква форма на справедливост в това, което се случва". /През миналата седмица, след среща с протестиращи земеделци от Монтанско омбудсманът Мая Манолова бе сезирана, че в община Вълчедръм ниви са отдадени едновременно на четири фирми, чиито управители и съдружници сключват помежду си договори, без да са собственици на парцелите- б.авт./  

Всичко по темата за новия парламентарен сезон чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00