Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Обединена ли е нацията ни и кое ни кара да сме обединени

Снимка: архив
Съединението на България е исторически акт, обединяващ  Княжество България и Източна Румелия през есента на 1885 година. То е координирано от Българския таен централен революционен комитет и се извършва след бунтове в различни градове на Източна Румелия, последвани от военен преврат на 6 септември 1885 година. Съединението е подкрепено от българския княз Александър I и е ръководено от майор Данаил Николаев. Днес се навършват 132 години от този исторически акт. На един от националните празници на България- Съединението на Източна Румелия с Княжество България, за този велик акт на българите в "Посоките на делника" разказа историкът от Регионалния исторически музей във Видин Христина Кирилова.

"Много важен е този ден за българския народ. Провъзгласеното Съединение е мечта за всеки един човек, още след Освобождението. След несправедливите клаузи на Берлинския договор, който отново разделя етническите българи и ги оставя извън пределите на Княжество България в изкуствено създадената Източна Румелия. Българският народ сам извоюва Съединението си, с много малка подкрепа отвън"
- каза пред Нора Йоцова историкът Христина Кирилова и допълни:

"Изключителна е ролята в последвалата от Съединението Сръбско- българска война, с участието на младата българска армия. От този регион активно се включва и Трети пехотен Бдински полк. Във Видин се водят важни сражения за защитата на града. Това е и голямата победа на младата българска армия в Сръбско- българската война."

Известният английски журналист Берлайн, който посещава Видин през 1919 г., пише в дописката си, че в България има един паметник на победите, какъвто никъде в Европа няма. Умиращият гренадир, макар и победител, съжалява за братоубийствената война със сърбите. На това себеотрицание е способен само българинът. Обединени ли сме, обаче днес и имаме ли повод за гордост с това? Попитахме видинчани как те приемат Съединението и какво ни обединява днес:

"Мисля, че има много неща, които ни обединяват. Едно от тях са хубавите концерти във Видин това лято. Нека да има повече такива инициативи ... Има хора, които са родолюбци, но има и такива, които мислят само за себе си ... Подтиска ни бедността. Тя не може да ни обедини- тя ни разединява ... През последните години се чувства обединението по-осезаемо. Със съседите си се разбираме добре и това допълнително ни обединява"
- споделиха жителите на крайдунавския град.

В деня на Съединението за втора поредна година във Видин ще се проведе хоротека на открито до крепостта "БАБА ВИДА". Организатор е Фолклорна студия "Северняци" с художествен ръководител Ерик Петров, който бе гост в студиото на Радио ВИДИН, в утрото на празничния 6-ти септември.

"Моята дейност, в частност е свързана с обединение, защото при нас танцуват хора с различни характери, професии и темперамент. Крайната цел, обаче ни обединява и когато резултатът е добър, ние сме щастливи. Имахме едно успешно лято с много участия и пътувания, което може само да ни мотивира за бъдещата ни дейност. Нека всички, които обичат българските хора и танци, да заповядат тази вечер от 19.00 часа до крепостта "Баба Вида" на второто издание на хоротеката, която вече се превръща в традиция за всички нас. Всички са "добре дошли", а възрастови ограничения за участниците няма
" - каза Ерик Петров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45