Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежи във Видин демонстрираха как се оказва първа помощ на пострадали

2
Снимка: Анжела Каменова

По повод Световния ден на първата помощ Български младежки Червен кръст Видин проведе демонстрация в Крайдунавски парк – Видин. В рамките на два часа червенокръстците проведоха демонстрацията на три модула – леки, тежки травми и реанимация. За Ден на Първата помощ е определена втората събота на месец септември, каза Момчил Петров, главен специалист „младежка дейност“ в БЧК- Видин. Денят се чества като европейски от 2000-та година, а от 2003 година се отбелязва като Световен.

„Денят е посветен на доброволците, които оказват първа долекарска помощ, защото това са хората, които са първи на мястото на произшествието. Те спасяват човешки животи.“


Виктор Алексиев е сред младежите доброволци, които участваха в демонстрациите и според него първата помощ е важна за спасяване на пострадали при инциденти:

„Представяме обездвижваща превръзка на счупена подбедрица. Тя се прави с одеяло, което обгръща крака, за да го обездвижи. С четири триъгълни кърпи обездвижваме ставите, за да не се мърдат и да не се причинява излишна болка на пострадалия.“

До сега Виктор не е изпадал в ситуация, в която се налага да оказва наистина първа помощ, но е убеден, че ако се наложи действително да помага, ще се справи.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Прокуратурата разследва убийството на Мариян от Кула, двама са обвинени

Прокуратурата във Видин е започнала разследване за  убийство на 20-годишния Мариян Пасков от град Кула , който беше обявен за общодържавно издирване. Предстои да бъдат издадени Европейските заповеди за арест спрямо двамата обвиняеми. 20-годишният Мариян е бил умъртвен на 3 март в имот в Кула. От Апелативната прокуратура в София съобщават, че..

публикувано на 10.03.25 в 15:44

По случай Часа на Земята WWF стартира кампания за опазването на влажните зони у нас

Природозащитната организация WWF дава нов старт на кампанията си "Абонирай се за природата". Поводът е наближаващият празник на природата – Часът на Земята , който тази година ще настъпи точно в 20:30 ч. на 22-ри март. Фокусът на кампанията са влажните зони в България и безценната роля, която играят за поддържането на екосистемите. За да продължат да..

публикувано на 10.03.25 в 12:12

Враца предвижда увеличение на цените за общинско имущество с 20%

Община Враца организира обществено обсъждане Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за реда за придобиване, управление и разпореждане с общинско имущество. В проекта на текста са записани мотивите на общинската администрация, сред които са икономическата обстановка в страната, размера на минималната работна заплата, индекса на инфлацията. В..

публикувано на 10.03.25 в 12:00

Ремонт спира водата за два дни в няколко села край Видин

Пет села в община Видин ще останат временно без вода заради ремонт на водопровод. Водоснабдяването за  Кошава, Сланотрън, Гомотарци, Антимово и Кутово ще бъде спряно от  06:00 часа на 11 март до 20:00 часа на 12 март.  За гр. Видин в същия период водоподаването ще бъде с   понижено налягане , като най-засегнати ще бъдат високите етажи,..

публикувано на 10.03.25 в 11:01

Пожар взе жертва в Роман

Възрастен човек е загинал при пожар в къща в Роман . Инцидентът е станал вчера, 9 март, около 09:00 часа. 90-годишен мъж, обитател на къщата, е починал от задушаване, съобщават от полицията във Враца.  Вероятната причина за пожара е късо съединение в електрическата инсталация на жилището. Образувано е досъдебно производство.

публикувано на 10.03.25 в 10:54

Полицията задържа видинчанин, шофирал с 2.50 промила алкохол

33-годишен видинчанин, шофирал лек автомобил след употреба на алкохол , е бил задържан в полицейския арест за срок до 24 часа, съобщават от Областната дирекция на МВР. На 9 март, около 3.00 часа, на ул. „Княз Александър Батенберг“ в областния град униформени спрели за проверка колата с видинска регистрация. При тестване с дрегер пробата на..

публикувано на 10.03.25 в 10:40

Община Враца и Великотърновският университет планират съвместни инициативи

Кметът на Враца Калин Каменов проведе среща с ректора на Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий" - проф. д-р Димитър Димитров и преподаватели.  Фокус на разговора бяха бъдещи съвместни проекти и инициативи.  По време на срещата Каменов запозна ректора на ВУЗ-а с ключовия за Враца и региона проект за изграждане на Център за..

публикувано на 10.03.25 в 09:43