Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Запазена керамика отпреди 3 400 години откриха археолози в некропол в Балей

5
Снимка: Анжела Каменова

Инкрустирана керамика отпреди 3 400 години откриха археолози в древен некропол във видинското село Балей. Всеки от съдовете е уникален по форма и украса. Некрополът е открит случайно едва преди няколко години, въпреки че самото селище, което е от бронзовата епоха, отдавна е проучено от археолозите.

Разкопките в Балей са финансирани от Министерството на културата, а екипът ще работи на терен до края на септември, каза ръководителят доцент д-р Стефан Александров от Археологическия институт с музей при Българската академия на науките:
 

„Съвсем случайно при прокопаването на една шахта попадат на така наречения гроб „А“ и съвсем професионално са почистили и донесли съдовете в музея във Видин.“

Селището е обитавано през бронзовата епоха в продължение на 400 години. Учените намират сходство и с други по поречието на Дунав, но това край Видин е сред най-големите, обясни доцент Александров:

„Тази култура, всъщност, тези хора, които са оставили този некропол и селището там, е в общи линии от Железни врата някъде до към Оряхово. С тази прекрасна керамика ние ги наричаме „Култура на инкрустираната керамика. И като площ, и като големина на културните пластове от тази култура, селището е едно от най-големите. Има едно подобно в Румъния. Това са двете най-големи селища на тази култура, но нашето е проучено изцяло.“ 

Идеята на участниците в екипа е да представят съдовете в националната изложба на находките от тазгодишните разкопки. След това ще останат в музея във Видин, каза реставраторът от Регионалния исторически музей  Екатерина Илиева:

„Това е една от най-хубавите ни структури, които са разкрити за тази година. Идеята ни е тя да отиде на националната изложба февруари месец, когато са отчетите „Археологическо лято 2017-та“. Съдовете са много красиви. Ще допълним с тях зала „Балей“ в музей „Конака“. Идеята ни е да ги разположим в пясък, така, както са намерени. Няма повтарящи се- копирана точно форма или украса. Уникални са.“ 

В некрополите са открити само няколко накита. Хората, които ползвали красивата керамика, не били почитатели на златото.

„Златни накити няма както от селището, така и от некропола. За съжаление или за щастие- не знам, защото, ако имаше, може би нямаше да има некропол“- обясни доцент Стефан Александров.

На разкопките в Балей ще пристигнат и антрополози, а учените се надяват да може да бъде извършен и ДНК анализ, който да установи  родствените връзки между хората, погребани в некропола.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

За поредна година Типченица е домакин на фолклорен фестивал

От село Типченица отправиха официална покана към приятелите и любителите на българския фолклор да вземат участие в шестнадесетото издание на Фолклорен фестивал "Типченица пее" 2024, който ще се проведе на 07.09.2024 г. на открита сцена в село Типченица. Организатори на фестивала са Кметство село Типченица и Народно читалище "Съзнание-1899"...

публикувано на 04.08.24 в 14:16
ОДМВР-Враца

Молдовец с постоянен адрес във Видин отива зад решетките

Изпратиха в затвора гастрольор от Молдова, специализиран в домови кражби, съобщиха от полицията във Враца.  Властите влезли в дирите му, след като на 25 юли бил подаден сигнал за проникване и отнемане на известна парична сума от търговски обект в града под Околчица.  По образуваното досъдебно производство ченгетата стигнали до криминално проявен..

публикувано на 04.08.24 в 14:13

Калин Стоянов: МВР не насочва през частните ТИР паркинги

Министерството на вътрешните работи не е съгласувало задължително преминаване на тежкотоварни превозни средства през буферния паркинг непосредствено пред Дунав мост Видин – Калафат.  МВР не насочва никой през частните ТИР паркинги, обясни министър Калин Стоянов в отговор на въпрос от народния представител от Видин Любен Иванов. "Светофарът е..

публикувано на 04.08.24 в 07:47

Младежка организация с първа инициатива в Мездра

Новото местно сдружение БУМ – "Будни Устремени Мездренчани" организира първата си инициатива.  Младите хора канят всички свои съграждани "Да почистим заедно парка в Мездра".  Еко инициативата  е от 9.30 часа днес. Акцията е подкрепена от Община Мездра и Общинско предприятие "Чистота". Ще бъдат подсигурени необходимите материали и инструменти за..

обновено на 04.08.24 в 07:21

За поредна година в Стакевци отбелязаха Празника на гората

С празничен водосвет отслужен от Негово Високоблагоговейство отец Рафаил - Архиерейски наместник на Белоградчишка духовна околия, жители и гости на село Стакевци се събраха, за да отпразнуват заедно Празника на гората и Стакевския балкан. Съборът води началото си още от 1989 година, а през последните три години той се провежда в самото село. На..

публикувано на 04.08.24 в 07:17

Старческият дом в Хайредин ще бъде реновиран

Община Хайредин обяви обществена поръчка за избор на изпълнител за ремонт на Дома за стари хора в селото. За целта са отпуснати близо 4 милиона лева, става ясно от съобщение на местната управа.  Площта на имота е 52 143 кв. м. и в него е разположена сградата на социалното заведение. Тя е въведена в експлоатация през 1957 г. и е публична общинска..

публикувано на 04.08.24 в 07:12

АПИ: Напредват строителните дейности на трасето "Ботевград-Мездра"

Напредва изпълнението на строително-монтажните дейности, които се извършват на трасето "Ботевград-Мездра", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура"(АПИ). В подлеза на п. в. "Мездра" /при км 161+665/ се демонтира железният път и траверсите от трасето на жп линията Мездра – Руска Бела, а контактната мрежа е изцяло премахната. Дейностите по..

публикувано на 03.08.24 в 16:00