„Съвсем случайно при прокопаването на една шахта попадат на така наречения гроб „А“ и съвсем професионално са почистили и донесли съдовете в музея във Видин.“
Селището е обитавано през бронзовата епоха в продължение на 400 години. Учените намират сходство и с други по поречието на Дунав, но това край Видин е сред най-големите, обясни доцент Александров:
„Тази култура, всъщност, тези хора, които са оставили този некропол и селището там, е в общи линии от Железни врата някъде до към Оряхово. С тази прекрасна керамика ние ги наричаме „Култура на инкрустираната керамика. И като площ, и като големина на културните пластове от тази култура, селището е едно от най-големите. Има едно подобно в Румъния. Това са двете най-големи селища на тази култура, но нашето е проучено изцяло.“
Идеята на участниците в екипа е да представят съдовете в националната изложба на находките от тазгодишните разкопки. След това ще останат в музея във Видин, каза реставраторът от Регионалния исторически музей Екатерина Илиева:
„Това е една от най-хубавите ни структури, които са разкрити за тази година. Идеята ни е тя да отиде на националната изложба февруари месец, когато са отчетите „Археологическо лято 2017-та“. Съдовете са много красиви. Ще допълним с тях зала „Балей“ в музей „Конака“. Идеята ни е да ги разположим в пясък, така, както са намерени. Няма повтарящи се- копирана точно форма или украса. Уникални са.“
В некрополите са открити само няколко накита. Хората, които ползвали красивата керамика, не били почитатели на златото.
„Златни накити няма както от селището, така и от некропола. За съжаление или за щастие- не знам, защото, ако имаше, може би нямаше да има некропол“- обясни доцент Стефан Александров.
На разкопките в Балей ще пристигнат и антрополози, а учените се надяват да може да бъде извършен и ДНК анализ, който да установи родствените връзки между хората, погребани в некропола.
Във Враца бяха засадени още 500 дървета и храсти, съобщиха от общинската управа. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха засадени нови 500 дървета и храсти в жилищните квартали: централна градска част, "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата". В акцията се включиха кметът Калин Каменов,..
Газова бутилка се взриви във Врачанско, а трима души са били тежко ранени при инцидента, съобщиха от полицията. Сигнал за инцидента е бил получен в събота следобед, към 14.30 часа. На тел. 112 постъпил сигнал за пожар, предизвикан от взрив на газова бутилка в село Крушовица, което се намира в община Мизия. На мястото веднага били изпратени пожарни и..
Доброволци помагат за издирването на баща и син от видинското село Покрайна, които са в неизвестност от 11 дни. Действията са съгласувани с полицията, каза инициаторът Ромео Любомиров. "Видяхме във фейсбук от майката на единия изчезнал, съпруга на другия, която обяви във фейсбук, че се издирват. Изчезнали са на определена дата и все..
Промени в Наредбата за местните данъци ще обсъжда Общинският съвет във Видин на насроченото за утре заседание. Повече от 30 са предложенията в предварително подготвения дневен ред. Преди заседанието, те са разгледани от постоянните общински комисии, съобщи председателят на Общинския съвет Светослав Славчев . "Бяха разгледани около 30..
Сдружение "Кауза Северозапад" обяви благотворителна коледна кампания под наслов "Подаръци на надеждата". Целта на кампанията е да достигне до поне сто деца от областите Монтана и Видин, които имат нужда от подкрепа, обич и внимание, особено по време на празниците, каза председателят на сдружението Теменужка Цветкова. При възможност, кампанията ще..
В мездренското село Ослен Криводол възстановиха салона в старото училище, който не е ползван близо 50 години. Ремонтиран е със средства от дарения и доброволен труд. Вече ще е място за събитията, които организират от местното читалище. Откриването на обновения салон беше с концерт, последван от фото изложба "Минало и настояще" и завърши с кулинарна..
Област Враца е на четвърто място по заплати в България, като според националната статистика средното брутно възнаграждение за третото тримесечие във Враца и останалите 122 населени места е била 2056 лева. По месеци това означава, че през юли хората са се трудили средно за по 2018лв., през август – за 2011 лв., а през за септември - 2140 лева. Според..