Всъщност, 12-ата годишна среща на местните власти преди седмица в курортния комплекс „Албена” фокусира вниманието на медиите и на активните хора. Сред темите, разисквани по време на форума, са устойчиво развитие на общините, алтернативите за финансиране на управлението на отпадъците, интелигентното местно управление, намаляване на административната тежест в общините, партньорството между властите. Подписани бяха и две споразумения- на националното сдружение на общините с правителството и с Народното събрание.
Веднага след годишната среща на местните власти, кметът на Монтана Златко Живков, получил приза за “Най-дългогодишен кмет на голяма община”, и заместник председател на Управителния съвет на сдружението заяви, че им предстои среща в Министерски съвет. За да обсъдят подготовката на финансовата рамка на Бюджет 2018! И срещата е един вид своеобразно продължение на проведената 12-та годишна среща на общините в Албена. Ясно е вече, че от 1 януари минималната работна заплата става 510 лева и тя ще наложи доста промени. 30 милиона лева повече искат общините за корекция на заплатите. 20 000 души са ангажирани в 265-те общински администрации. Как е протекла самата среща знаят само участниците в нея. Не успяхме да получим допълнителна информация, а кметът на Монтана заяви, че ще говори по темата след 25.10. /сряда/.
По думите на кмета на община Медковец, "важното е че, на този етап има диалог, усеща се една поне в погледите, в думите добронамереност, а доколко има искреност, това е отделен въпрос. Много добре знаем, че възможностите на държавата са едни, нашите желания и очаквания са други. В същото време трябва да си признаем, че е необходимо да си саморевизираме поведението всички, които се наричаме граждани на това общество. И да видим кой какво може да направи повечко за просперитета на селото, на града, на общината, на държавата. Това е големият смисъл! Защото готови пари най-лесно се харчат. Въпросът е тези средства, които са потребни на едно общество, то да може да генерира приходи, да създаде заетост, поминък, икономика и по най-правилния начин да разпределя обществения ресурс. Казвам, че е налице положителна стъпка в диалога между централната и местната власт. Това би трябвало да намери израз и в бюджета за 2018 година."
Гостът в студиото на Радио ВИДИН Пламен Трифонов заяви, че "не е възможно да функционира община Видин и подобни общини без сериозна, положителна интервенция от страна на държавата. Спомняте си високите води на Дунав през 2006 година, ако държавата не се бе намесила тогава, сигурно още щяхме да копаем мръсотията и да я изхвърляме. Също, всички по-важни проекти, които се случват на територията на общината, определен пръст "за" или "против" казано, има и държавата. При нас особен бич в момента в нашата област са лошите пътища. Държавата не се ангажира достатъчно, за да ги оправи и това води до много последици. Една камара обещания и нищо! Когато обаче има разумни хора, които искат да се работи в името на обществото- дали ще е местно или национално, тогава се получават нещата. Когато някой изкриви и започне да се бие в гърдите, мислейки, че е царят-слънце, тогава нещата не се получават. Трябва да има баланс между отделните власти!"
Още от гледните точки чуйте в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..