Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отношенията местна- централна власт?!

4
Снимка: Мария Съботинова
В "Посоките на делника" говорим за отношенията местна- централна власт, след годишната среща на сдружението на общините. Гледната точка е на кмета на Медковец Венцислав Евгениев, получил приза за “Най-дългогодишен кмет на малка община” и на Пламен Трифонов от Видин, награден за "Най-дългогодишен общински съветник”.


Всъщност, 12-ата годишна среща на местните власти преди седмица в курортния комплекс „Албена” фокусира вниманието на медиите и на активните хора. Сред темите, разисквани по време на форума, са устойчиво развитие на общините, алтернативите за финансиране на управлението на отпадъците, интелигентното местно управление, намаляване на административната тежест в общините, партньорството между властите. Подписани бяха и две споразумения- на националното сдружение на общините с правителството и с Народното събрание.


Веднага след годишната среща на местните власти, кметът на Монтана Златко Живков, получил приза за “Най-дългогодишен кмет на голяма община”, и заместник председател на Управителния съвет на сдружението заяви, че им предстои среща в Министерски съвет. За да обсъдят подготовката на финансовата рамка на Бюджет 2018! И срещата е един вид своеобразно продължение на проведената 12-та годишна среща на общините в Албена. Ясно е вече, че от 1 януари минималната работна заплата става 510 лева и тя ще наложи доста промени. 30 милиона лева повече искат общините за корекция на заплатите. 20 000 души са ангажирани в 265-те общински администрации. Как е протекла самата среща знаят само участниците в нея. Не успяхме да получим допълнителна информация, а кметът на Монтана заяви, че ще говори по темата след 25.10. /сряда/. 


СнимкаПо думите на кмета на община Медковец, "важното е че, на този етап има диалог, усеща се една поне в погледите, в думите добронамереност, а доколко има искреност, това е отделен въпрос. Много добре знаем, че възможностите на държавата са едни, нашите желания и очаквания са други. В същото време трябва да си признаем, че е необходимо да си саморевизираме поведението всички, които се наричаме граждани на това общество. И да видим кой какво може да направи повечко за просперитета на селото, на града, на общината, на държавата. Това е големият смисъл! Защото готови пари най-лесно се харчат. Въпросът е тези средства, които са потребни на едно общество, то да може да генерира приходи, да създаде заетост, поминък, икономика и по най-правилния начин да разпределя обществения ресурс. Казвам, че е налице положителна стъпка в диалога между централната и местната власт. Това би трябвало да намери израз и в бюджета за 2018 година."

СнимкаГостът в студиото на Радио ВИДИН Пламен Трифонов заяви, че "не е възможно да функционира община Видин и подобни общини без сериозна, положителна интервенция от страна на държавата. Спомняте си високите води на Дунав през 2006 година, ако държавата не се бе намесила тогава, сигурно още щяхме да копаем мръсотията и да я изхвърляме. Също, всички по-важни проекти, които се случват на територията на общината, определен пръст "за" или "против" казано, има и държавата. При нас особен бич в момента в нашата област са лошите пътища. Държавата не се ангажира достатъчно, за да ги оправи и това води до много последици. Една камара обещания и нищо! Когато обаче има разумни хора, които искат да се работи в името на обществото- дали ще е местно или национално, тогава се получават нещата. Когато някой изкриви и започне да се бие в гърдите, мислейки, че е царят-слънце, тогава нещата не се получават. Трябва да има баланс между отделните власти!"

Още от гледните точки чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06