Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 1 ноември- за смисъла на израза "Аз съм българин"

На днешния 1 ноември отбелязваме Деня на народните будители. Този ден носи особена и неповторима стойност за нас. Днес можем да седнем и да обърнем поглед назад, в десетилетията, във вековете, да си дадем сметка защо сме тук и да благодарим на всички онези, посветили живота си за издигане на националния ни дух в годините на мъчителното петвековно иго. Първи ноември не е само празник, той е и символ на вярата, на спомена за миналото, което ще проправи пътя на бъдещето. Днес ние често говорим в колко опасна действителност живеем и как героите на нашето време вече ги няма. Така ли е всъщност? 

Владимир Велков е богослов по образование и инициатор на подписка, в подкрепа на епископ Поликарп за Видински митрополит. Днес той бе гост в "Посоките на делника"

Владимир Велков, богослов"Върху нашата идентичност влияят най- добре живите примери. Днес можем да дадем много такива примери като дядо Добри или отец Иван, който продължава да се грижи за много бездомни хора. Въпреки всичките неволи и трудностите той продължава да се справя с предизвикателствата. Много малко са хората, които знаят защо денят на народните будители се чества на тази дата. Личният пример днес може да има голяма сила и ние трябва да даваме добър пример на младите и на хората около себе си всеки ден" - каза Владимир Велков.


Видинчани бяха лаконични по темата. Според тях днес народните будители не се срещат толкова често. 

"Всеки си търси начин за препитание, така че дори и от чужбина пак можем да работим за страната си днес ... Аз съм патриот и никога и за нищо на света не бих заменила България" - бяха част от техните коментари.


Ученици от клуб БдинциМлади хора от Видин, по свое желание приеха да участват преди дни като доброволци към видинския патриотичен клуб "Бдинци" в церемонията и тържествената заря, по случай Димитровден, духовния празник на града ни. Те са ученици от десети клас в СУ "Цар Симеон Велики" в крайдунавския град. 

"Чувството бе неописуемо и няма да го забравим никога. Когато започна зарята на площада, направо настръхнахме и изпитахме гордост от това, че сме българи. Отново бихме се включили, ако ни поканят от патриотичния клуб" - казаха младите хора. 

Денят на народните будители е светлина, която ни кара да си спомним, да се поучим, да се борим и да продължаваме, да умеем да се преклоним и да подражаваме. За ролята на учителите днес разговаряхме с преподавателя по български език и литература във видинското училище "Цар Симеон Велики" Светломира Пешева

Светломира Пешева, преподавател БЕЛ в СУ Цар Симеон Велики Видин"Учениците трябва да са запознати с делата на народните будители и те да са пример за подражание. Учителят, който е направил това със своите ученици или поне с част от тях, наистина е успял. Младите хора са енергични и горят в желанието си да се реализират днес. За да се родят будителите, трябва да има нужда от тях. В момента в обществото има ценностна криза и младите хора трудно остават в България, за да работят тук. Но пък младите хора обичат трудностите и може би това ще е причината да се саморазвиват в живота си и ще ги накарат да се завръщат по родните си места" - посочи Светломира Пешева

Днешният празник за първи път се чества през 1909 г. в Пловдив, а от 1 ноември 1922 г. до 1945 г. е общонационален празник и неприсъствен ден за учащите се. Възстановен е официално със Закона за допълнение на Кодекса на труда, приет от 36-то Народно събрание на 28 октомври 1992 г. Днес дори в покоя си народните будители са именно там, където ни трябват - в спомените и песните, в книгите и сърцата ни. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00