Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба в Белоградчик показва документи за бойния път на бдинци през Първата световна война

От 11.00 ч. днес, 23 ноември, в Художествената галерия „Вълчо Вълчев” в Белоградчик се открива изложба, посветена на участието на Шеста пехотна Бдинска дивизия в Първата световна война. 17 табла представят фактологични данни в снимки и документи, съхранили свещени и паметни места по пътя на бдинците през Първата световна война (1915 - 1918 г.). Изложбата „Славната Бдинска дивизия” представя за първи път снимки от личния албум на ген. Христо Рачев, командир на Шеста пехотна Бдинска дивизия през Първата световна война и от фотоалбума, изготвен в дар на ген. Никола Жеков, главнокомандващ на българските войски. Албумът се съхранява в Държавен архив - Видин, в колекция „Дарено от Румен Манов”. Пътуващата изложба „Славната Бдинска дивизия” е изготвена от Държавен архив - Враца, член на Инициативния комитет за отбелязване на участието на врачани в Първата световна война, като част от Националния календар за честванията, с финансовата подкрепа на Националния комитет за отбелязване на Първата световна война и участието на България в нея, със съдействието на областната администрация и общината във Враца. 
Шеста пехотна Бдинска дивизия е сформирана на 1 януари 1892 г. във Враца. В състава ѝ влизат 3-ти пехотен Бдински полк, 15-ти пехотен Ломски полк, 35-ти пехотен Врачански  полк, 36-ти пехотен Козлодуйски полк, 51-ви и 52-ри пехотни полкове, 2-ри и 19-ти дивизионни артилерийски полкове и 6-то дивизионно интендантство. За участие в Първата световна война е мобилизирана през септември 1915 г. и влиза в състава на 1-ва армия. Командир на дивизията е генерал-майор Асен Пападопов. От 1 октомври 1915 г. до 25 октомври 1915 г. овладява Зайчар, Неготин и Алексинац, след което извършва подготовка за преминаване на река Южна Морава. След 31 октомври 1915 г. реката е премината и дивизията настъпва към Прокупле с цел да се отреже пътят за отстъпление на сърбите към Косово поле. След това получава задача да се съсредоточи в района на Дупница - Горна Джумая в разпореждане на Главното командване. Част от дивизията е предислоцирана на добруджанския фронт, където участва в боевете за Добрич, Кубадин и Северна Добруджа. Демобилизирана е през октомври 1918 г. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Криминално проявен влезе в ареста за телефонна измама в Бяла Слатина

Полицията задържа 20-годишен за телефонна измама на възрастна жена в Бяла Слатина , съобщават от Областната дирекция на МВР във Враца. Случаят е от вчера, когато 77-годишната потърпевша била принудена да даде всичките си налични пари, които били 400 лева.  Полицията е задържала за престъплението 20-годишен мъж, който е криминално проявен и..

публикувано на 25.02.25 в 11:30

Пътноподдържащата фирма в Монтана ще бъде глобена за забавено снегопочистване

Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) ще наложи глоба на пътноподдържащата фирма в област Монтана на стойност почти 12 хил. лв. с ДДС за неизпълнение на задълженията си по снегопочистване на републиканските пътища, съобщиха от АПИ. Санкцията е резултат от закъсняла реакция при снегопочистването на участъци от път I-1 Видин – Ботевград по време на..

публикувано на 25.02.25 в 11:20

Полицията задържа 23-годишен за побой на младежи в село Иново

23-годишен от с. Протопопинци е бил задържан в полицейския арест за причиняване на телесна повреда , съобщават от полицията във Видин. На  23 февруари в 10:00 часа на тел.112 постъпил сигнал от жител на с. Иново за нанесен побой на 19-годишния му син. Изяснено било, че към 05:00 часа сутринта трима мъже отишли в дома на младежа в селото и там..

публикувано на 25.02.25 в 10:59

Регионалното депо край Костелево увеличава капацитета си с нова клетка

Изградена е нова клетка на депото за битови отпадъци край село Костелево . На него се депонират отпадъците на общините Враца и Мездра, съобщиха от общинската управа в града под Околчица. Завършило е изграждането на Клетка 2.2. към Регионалното депо за неопасни отпадъци във Враца, като предстои въвеждането на обекта в експлоатация. Капацитетът на..

публикувано на 25.02.25 в 09:55

Повече жертви на пожари отчитат в област Монтана

Шестима души са загинали при пожари в област Монтана през 2024 година. Година по-рано е имало само един, отчитат от пожарната. Най-често загиналите са възрастни хора. През последните пет години най-голям е броя на загиналите при пожари през изминалата 2024. Шестима са намерили смъртта си. През 2022 загиналите са били двама, през 2023 един и..

публикувано на 25.02.25 в 09:42

Патронен празник ще отбележи Частно начално училище "Митрополит Неофит Видински"

Частно начално училище "Митрополит Неофит Видински" ще почете паметта на своя патрон. Това ще се случи на 26 февруари, когато се отбелязват 54 г. от кончината на Митрополит Неофит. Патронният празник ще бъде отбелязан с концерт и презентация на децата, обясни за Радио ВИДИН Лилия Ангелова, директор на училището: "Предстои патронен празник на..

публикувано на 25.02.25 в 08:46

Общинският съвет във Враца заседава днес

17 точки са включени в дневния ред на редовното заседание на общинския съвет във Враца. Сесията е свикана за вторник, 25 февруари, и ще започне от 10 часа в конферентната зала на местната администрация. Местният парламент ще обсъди промени в бюджета на Община Враца и годишния отчет за 2024-а от програмата за управление, одобрение на нов 3-годишен..

публикувано на 25.02.25 в 07:52