Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Станаха ли по-щедри работодателите

Ще има ли коледни бонуси от бизнеса и по-високи заплати догодина?

Снимка: Мария Съботинова

Българската търговско-промишлена палата проведе анкета сред членовете си за работния режим около коледно-новогодишните празници и предоставянето на бонуси на служителите. Допитването беше извършено в края на ноември с участие на представители на бизнеса. Резултатите от проучването показват, че при 38% от компаниите дните между Коледа и Нова година ще бъдат работни, защото не могат да си позволят прекъсване на производствения режим или ще претърпят известни загуби. Другата част - около 62% обмислят дните между празниците да са неработни, защото характерът на дейността им позволява, а и техни партньори ще почиват тогава. Около 64% от работодателите планират да дадат коледни бонуси на служителите си, 21% няма да го направят, а 15% все още не са решили окончателно. Фирмите дават допълнителни средства на работниците си в края на годината основно заради Коледа - това е мнението на 66%, от тези, които планират да раздадат бонуси. За 16% причина за допълнителното възнаграждение е доброто финансово състояние, за 11% повод за бонусите са едновременно празниците и успехите на фирмата. Около 6% са посочили други причини, свързани със социално отговорната политика на компанията. 


Разчитат ли видинчани на коледни бонуси и вярват ли, че заплатите през новата 2018 та година ще се повишат? 

"Не не разчитам, защото съм безработна ... Работя в чужбина и там на нас българите не ни раздават коледни бонуси" - бяха част от коментарите по темата.

Разговаряхме с Цветан Симеонов, председател на Българската търговско-промишлена палата. Станали ли са по- щедри работодателите? 

"Стават по- щедри и то по различни причини. Едната от тях е, че все повече работодатели изпитват недостиг на работна ръка и това ги кара да повишават заплати и да раздават коледни бонуси. Мисля, че все повече работодатели ще повишат заплатите на работниците, за да ги задържат през следващата 2018-та година" - категоричен бе Цветан Симеонов.


Най-често размерът на коледния бонус е до 500 лв. показва анкетата на Българската търговско промишлена палата - при 87% от анкетираните. Около 9% от работодателите планират бонуси в диапазона 500-1000 лв., а над 1000 лв.- едва 4%. Равен е делът на фирмите, които ще дадат еднакви бонуси на всички служители и тези, които ги определят според индивидуалното представяне - по 44%. Водещ показател за размера на бонуса е нивото на длъжност при 11% от компаниите. При 30% от работодателите допълнителните средства, които ще раздадат на служителите си ще бъдат по-високи спрямо миналогодишните.

Лошото финансово положение е причината, поради която мнозинството от работодателите няма да дадат пари над заплатата - при 70% от тази група фирми. Останалите 30% посочват, че плащат достатъчно високи възнаграждения или дават бонуси за свършена работа. 

Така ли е това в Българския Северозапад? Потърсихме за коментар Красимир Кирилов, бизнесмен и председател на Видинската търговско-промишлена палата. 

"Има фирми, които раздават коледни бонуси и са абсолютно изрядни и спрямо работниците, и спрямо държавата. Повечето от фирмите, с които работим не работят с минималната работна заплата. Мисля, че почивните ни дни са достатъчно в България. Тук е въпрос на двустранни отношения между работник и работодател за почивните дни около празниците. В близко бъдеще не можем да говорим за догонване на заплатите в големите градове на страната" - коментира Красимир Кирилов. Според него трябва да търсим правата си, когато ни принуждават да работим извънредно, по време на почивните дни.

Потърсихме представител на бизнеса от Видин. Разговаряхме с Петър Петров, собственик на охранителна фирма, който ще си позволи да организира скромно новогодишно тържество за своите служители. 

"Традиция е при нас в края на всяка година да зарадваме служителите ни и техните семейства с едно общо тържество. Мисля, че те го заслужават и аз познавам още работодатели от Видин, които ще поощрят своите работници в края на тази година" - каза Петър Петров

По-малко от половината работодатели имат намерения да увеличат заплатите на служителите си догодина, показва проведената анкета от Българската търговско-промишлена палата, 27% все още не са преценили, а 17% ще запазят нивото на заплащане във фирмата както през 2017 година. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45