Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На Стефановден- за традициите и изкуството

Днес Светата православна църква почита паметта на Свети Стефан. Според народните вярвания, Стефановден затваря цикъла на отминаващата година, за да отвори път на идната. В превод от старогръцки език Стефан означава "венец" и именно тази символика е една от основните причини празникът да се приема като венец на старата година и ден за равносметка. Като един от седемте ученици на Исус и един от първите, жертвали живота си в името на християнската вяра, Свети Стефан е наричан пръв мъченик или първомъченик. Той бил избран да разпространява и проповядва християнството в Палестина, поради което юдейските управници съзрели заплаха от нарастващия брой християни и направили всичко възможно, за да настроят хората от народа срещу богоизбрания дякон. Свети Стефан бил осъден на смърт от старейшините, поради клеветата на юдеите, че скверни Бога и Мойсеевия закон. Повече за живота и делото на светеца разказа свещеник Илия Симеонов, който служи в храмовете в Грамада и в село Слана бара. "Свети Архидякон Стефан е обвинен от еврейските началници, че е разпространител на християнската вяра. Те са вярвали, че след разпятието на нашия Спасител Иисус Христос, християнството ще бъде заличено, но това не се случва. Свети Стефан е убит мъченически с камъни пред стените на Йерусалим." - каза свещеник Илия Симеонов.

На последния църковен празник от годината около трапезата за пореден път се събира цялото семейство. "Стопанката на къщата става рано призори, за да приготви традиционните за Стефановден месни ястия - свинско с кисело зеле или месни зелеви сарми. На софрата присъстват още прясно изпечен обреден хляб и златиста баница. В миналото почитането на името е много важно. В нашия край името Стефан не е много популярно. Днес се ходи на гости на кумове и сватове- това е ден за ядене, пиене и празнуване." - разказа пред Красимир Каменов етнографът от видинския регионален исторически музей Десислава Божидарова. В някои краища на България се готви прясно заклана кокошка, за да е силна и богата новата година. По традиция, обичаите, които характеризират така наречените Мръсни дни, трябва да се спазват от Стефановден до Йордановден. През тези дни жените не трябва да перат, да метат или да мият косите си. Венчавките, кръщенетата и опелата също са забранени. Това е периодът, през който хората трябва да се пазят от злите сили и да не се излиза навън по тъмно, особено през нощта. На Стефановден младите семейства гостуват на своите родители, кумове или кръстници, за да им засвидетелстват необходимото уважение.
 
На Стефановден в "Посоките на делника" ви срещнахме с един човек, избрал изкуството за свой начин на живот и препитание. Той празнува именния си ден днес. Скулпторът Стефан Стефанов е директор на единственото у нас училище по каменоделство- това във врачанското село Кунино. Ръководи го от 12 години, а преди това е бил и преподавател в него. Той е и негов възпитаник. "Обичам изображението от 4-5 годишна възраст. Прекарвах с часове пред белите листа и по късно за почнах да се сдобивам с глина и да моделирам. Тогава не съзнавах, че ще се занимавам професионално с това изкуство, а просто изпитвах удоволствие от това, което правех. Днешните творци, според мен са улесни предвид някои спънки, които съществуваха преди време, но пък от друга съвременната младеж е по- потребителска, предвид настъпващата технокрация. Навремето между нас имаше една благородна конкуренция и по този начин се изграждахме като творци." Стефан Стефанов продължава образованието си в Академията за пластични изкуства и дизайн в град Харков, Украйна. Отличник на академията е, но се връща и работи в България и избира училището в село Кунино. "Аз съм оптимист, че изкуството може да промени света. Това ме крепи. Има моменти, които ми доказват че съм на правилен път. Има доста мои ученици, с които се гордея и днес, а винаги е приятно, когато учителят може да се гордее с учениците ... Съвременната техника може да е в помощ на творците, но едновременно с това тя е и убиец на всичко духовно и съзидателно и трябва мчного да се внимава с това. За мен празникът е работа и твърде често се случва да работя на Стефановден." - сподели на именния си ден скулптурът Стефан Стефанов. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49