Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Социално справедливи ли сме българите?!

Снимка: архив
В Световния ден на социалната справедливост- 20 февруари темата коментираме с анализатора Любен Добрев и правозащитника Петър Кичашки. Гледната точка е и на хора от малки населени места в Северозапада.


От 2009 г. в списъка с празници влиза и Световният ден на социалната справедливост - 20 февруари. Въведен е съвсем не на майтап с решение на Общото събрание на ООН, за да се сещаме, че водещи в живота ни трябва да са равенството, уважението към различните, достъпът до социална защита и зачитането на човешките права.

"По Конституция ние сме социална държава и в интерес на истината има доста неща, които просто потвърждават тази социалност, дори само ако се погледне чисто формалната страна на въпроса. При нас и пенсионното, и здравното осигуряване е социално. Там точно е залегнала идеята за социалната справедливост, тъй като всички ние внасяме определени данъци в тези фондове. Например, може да се наложи някой никога да не ги ползва тези фондове- това също е елемент от социалната справедливост. Друг е въпросът доколко обществото като цяло извън това, което е регламентирано конституционно и заложено законово като някаква основа на социалната стабилност, доколко ние самите като граждани на тази държава спрямо себе си и спрямо околните сме достатъчно социално справедливи. Този ден на социалната справедливост не ни е натрапен, просто трябва да се говори за това нещо! И колкото повече се говори, толкова се надявам да са и стъпките към постигането на едно общество, което да обръща внимание на хората, които не могат да се грижат за себе си. Това е пътят!"

Петър Кичашки заяви, че запазва умерен скептицизъм за това дали  можем да се самодефинираме като държава, която е социално справедлива. 

"Причините са много. Част от тях идват от данъчно осигурителната система. Друга, по-съществена част се дължи на особености на българската общественост, които са типично характерни за страната ни. Хората с увреждания са най-уязвими в обществото, защото те най-лесно могат да бъдат забравени. Проблемите в сферата на достъпа са изключително широко мащабни. Доминира недостъпната среда. Достъпността е изключение, правилото е недостъпност. И това е нещо, което аз съм сигурен, че ще се промени. Вече се полагат усилия, даже включително Комисията за защита от дискриминация, на която имам честта да съм член, стартира една кампания "Достъпна България", с която ние сме започнали все по-системно да полагаме усилия за решаване на този проблем. Но това е общонационална задача. Тя не може да се изчерпа с усилията на една или друга институция, колкото и голямо да е желанието това да се случи. Има необходимост от обществено осъзнаване на този проблем."

"Ако живееш във Видинско, ако знаеш, че най-ниската средна работна заплата е в твоята област, трябва да сложиш голям диоптър розови очила, за да кажеш,че има социална справедливост. Защото най-ниската средна работна заплата, означава най-ниска средна пенсия и бедни, и болни  старини. Съкращаването на болници и отделения в тях, означава нисък статус на здравеопазването, безкрайни митарства между Враца, Плевен и други болници, за да докажеш, че имаш увреждане и да ползваш минимални помощи за транспорт, телефон или придружител. Закриването на училища води до по-ниско образование и отново се завърташ в кръга с ниска работна заплата, непълен работен ден или безработица. Излизат ли хората от определена географска област, за да отидат на друго място, значи търсят по-добър живот, значи няма социална справедливост", са обобщените мнения на хора от Северозапада, събрани от Венци Величков и Светла Бондова.

Още по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45