Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще подменя ли държавата касовите апарати в търговските обекти

Снимка: БГНЕС

Преди дни в общественото пространство се появи информация за необходимост от масова подмяна на касовите апарати у нас. Това стана ясно от скандал в бюджетната комисия в парламента, когато представители на Националната агенция за приходите обявиха пред депутатите, че ще се наложи подмяна на всичките около 400 000 устройства у нас до 31 декември 2018 г. Това възмути председателката на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ и тя отложи текстове в закона за ДДС. По случая все още няма позиция на Министерството на финансите. 

Какво означават готвените промени и как те ще се отразят на търговците и потребителите? Готвената подмяна се налага заради приети през есента на 2017 г. промени в Наредба на финансовия министър за регистриране и отчитане на продажби в търговските обекти чрез фискални устройства. Текстовете изискват всяка касова бележка след гратисния период да се отчита в реално време на сървъра на Националната агенция за приходите (НАП). Досега отчетът на касовите бележки се правеше веднъж на 10-15 дни или най-много месец, което според оценките на данъчната агенция е една от причините онлайн връзката на касовите апарати с НАП да пропуска между 30% и 70% от реалните обороти. Друго ново изискване е на всеки издаден фискален бон да се отпечатва двуизмерен код, който да може да бъде сканиран от гражданите. Така те ще могат да направят справка в системата на НАП дали съответната продажба е отчетена или търговецът крие обороти. Министерството на финансите очаква чрез тези мерки да повиши постъпленията от ДДС с около 10% или 150 млн. лв.


По- късно стана ясно, че подмяната на касовите апарати няма да е пълна, а частична и най-вероятно ще обхване около 50% от устройствата. При останалите ще е достатъчно да се смени софтуерът, за да отговарят на новите изисквания, твърдят производители. От НАП потвърдиха, че действително може да се наложи частична подмяна. Данъчната агенция твърди, че бюджетът губи стотици милиони от манипулиране на софтуера на фискалните устройства и издаването на фалшиви фискални бонове, които не се отчитат. Така ли е всъщност - зададохме този въпрос към местния клон на НАП във Видин, откъдето ни бе изпратен писмен отговор: 

"С последните промени в законодателството, което регулира отчитането на продажбите, са въведени нови изисквания, според които всеки касов апарат трябва да предава по изградената дистанционна връзка и данни от всяка касова бележка към сървърите на НАП. На касовата бележка, която се предоставя на клиента, ще се отпечатва QR код. Чрез този код всяко лице ще може да провери отчитането пред НАП на издадената му касова бележка. За да изпълнят новите изисквания, регистрираните по Закона за ДДС фирми, с изключени на тези, които използват Интегрирани автоматизирани системи за управление на търговската дейност, трябва да надградят софтуера на съществуващите си фискални устройства до края на 2018 г. А нерегистрираните по Закона за ДДС и тези, които регистрират и отчитат продажбите си чрез Интегрирани автоматизирани системи за управление - до 30 юни 2019 г. От НАП уточняват още, че измененията могат да доведат до подмяна на устройствата, но в зависимост от техническите и функционалните параметри на използваните фискални устройства, те ще могат и да се преработят, така че да отговарят на новите изисквания. Освен това, всички разходи за надграждането или подмяната на съществуващите фискални устройства се признават за данъчни цели." 


Как коментират готвените промени хората, занимаващи със счетоводна дейност и ще има ли ефект от тях - това попитахме счетоводител, пожелал анонимност. 

"Според мен няма да има голям ефект, единствено ще накарат търговците да си закупят нови устройства. Чисто технологично, според компютърни специалисти държавата няма готовност и самите сървъри могат да блокират. Страхувам се, че ще се случи същото, както и с пръстовите отпечатъци. Това е голям обем информация, свързана с милиони касови бележки всеки ден. Идеята е да се увеличат приходите, но 80% от хората не се интересуват от касовите бележки и търговецът се възползва от това."


Какво означава за един търговец от българския Северозапад да бъде задължен да подмени касовия си апарат. Въпрос само на допълнителни средства ли е това и какви неудобства може да създаде готвената промяна - това попитахме Християн Христов, собственик на магазин за работни облекла във Видин. 

"Според мен това означава допълнителни такси. Спомням си, че преди време пак трябваше да сменям касовите устройства и бях принуден да го направя и в двата ми търговски обекта. Ще трябва да се примиряваме и нямаме друг избор. Специално при нас всеки изисква касов бон, защото продаваме предпазни средства и хората искат да се застраховат, че са закупили правилната стока" - казва Християн Христов.


Сервизната поддръжка на касовите апарати е сигурна стъпка в посока нормална работа на устройствата след регистрацията им в НАП. Разговаряхме с Христо Петров, собственик на такъв сервиз в Монтана и дистрибутор на водеща марка устройства. 

"Изобщо не сме наясно какво смята да прави държавата. Чухме слуховете за промяна още преди два месеца от наши клиенти. Попитахме производителите и те ни казаха, че се готви промяна на софтуера. Според мен проблемът на държавата е в няколкото некоректни фирми, с които не може да справи и продължават да я източват. Покрай сухото обаче гори и мокрото. Подмяната на касовите апарати ще създаде куп неудобства в търговските обекти по места." 

Ще бъдат ли реализирани готвените промени предстои да разберем, а от данъчната агенция успокоиха, че всички разходи за надграждането или подмяната на съществуващите фискални устройства се признават за данъчни цели. Последната масова подмяна на касовите апарати на търговците у нас бе в началото на 2011 г., от когато заработи дистанционната връзка с НАП. Подмяната на устройствата няма връзка с новите изисквания за софтуера, допълниха още от НАП. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45