Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Бутан мечтаят да ги посети европейска делегация

7
Снимка: Радио Видин
Бутан е част от община Козлодуй. Голямо село, чисто и поддържано, такова впечатление прави на новодошлите. Макар, че е оживено, а жителите му са над 3000, казват, че живеят тихо и спокойно. Това, което не достига са парите и възможностите за развитие на младите хора. Получихме разнопосочни мнения- и оптимистични, и по-негативни. Заедно с Красимир Каменов попитахме хората какво село е Бутан и дали одобряват работата на кмета си.

"Оправиха се улиците в селото лека-полека, добре работи кметът... Не е много добре тук, няма работа, младите избягаха, не се обръща толкова внимание на хората... Чисто, поддържано е селото, приключиха и кражбите, които имаше преди... Който иска да работи, има работа, магазинът ни, виждате, колко е зареден, без храна не може. Има и вересии, но само за редовните клиенти до пенсия или заплата... Нямат пари хората за хляб, това е истината. Избягаха младите, няма бебета, няма деца, няма бъдеще, зле сме. Училището работи, вярно, но колко деца има там и от какъв етнос са... Учим в местното училище, по 30 деца в клас сме, играем във футболния отбор, добре е..."

Ивайло Иванов е кмет на Бутан втори мандат. Представя ни себе си и селото и с гордост отчита, че работят детската градина и училището.

Ивайло Иванов, кмет на с. Бутан"Селото е най-голямото в района, с 3200 жители, близостта до АЕЦ-а оказва положително влияние, а доходите от там пораждат друг стандарт. Имаме училище с над 300 деца, детска градина със 120, най-голямата в общината. Един от основните ни проблеми е, че голяма част от ромското население са безработни. Първенци сме в общината по изпълнени проекти, които наистина са в полза на обществото", обясни кметът. Разказа ни и за поддръжката на улиците в и извън Бутан.

"Уличната мрежа в селото е 75 км,  проблем е поддръжката им, тъй като повечето са насипани с баластра и чакъл, а не с трайна настилка. Миналата година започна изграждането на един участък от 20 км на пътя между съседните села- Гложене и Манастирище. Голяма заслуга за осигуряването на финансирането дължим на вицепремиера Валери Симеонов, който е родом от Бутан. Благодарение на доброто ни взаимодействие с фирмата изпълнител успяхме да изкърпим и голяма част от уличната мрежа в нашето село."

Спортът е добре развит в Бутан. Имат детски футболен отбор, стадион и хиподрум. Тук се намира един от най-големите хиподруми в страната, построен с доброволния труд на хората и една от най-големите конни бази. Още в 1966 г. отборът заема първо място в републиканското първенство. В 1986 г. започва строителството на покрит манеж. Отборът става носител на купата "Никола Катранджиев" в Разлог и на купата "Първа атомна".

"Днес ездата не е толкова добре развит спорт, заради това, че е доста скъпа поддръжката на такъв отбор. Предишния ми мандат се опитахме да направим детска школа по езда и имаше доста голям интерес към нея, но не успяхме да го развием. Нямаме човек, който да се занимава с това. Сега успяваме да поддържаме само по едно състезание годишно, кръг от републиканското първенство по конен спорт, на 21-ви април."

Мечтата на кмета на Бутан е делегацията от българското европредседателство, която през лятото ще посети Козлодуй, да навести и неговото село.

На 25 март 1911 г. 50 будни селяни основават читалището в Бутан, като му дават името "Заря". С първите дарения се отпечатва първият читалищен устав. 1922 г. се сформира първият театрален състав и женските роли се играели от мъже. 1923 г. културното средище става член на Съюза на читалищата в България.

"Действащите групи днес са клуб "Танцово изкуство", с танцов състав "Бутан", който ни донесе много престижни награди, състав за автентичен фолклор, модерни и мажоретни танци, "Огнено шоу" и "Светлинно шоу". В клубовете по певческо изкуство е група "Славей". Имаме детска духова музика", каза секретарят на читалището Силвия Цветкова.

Мечтата на самодейците е да имат най-накрая своя материално-техническа база и да репетират в добри условия.

Още за село Бутан може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05