Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полиция или частна охрана да следи за реда в населените места

Снимка: Радио ВИДИН

Да бъдат обявени за противоконституционни разпоредби от Закона за частната охранителна дейност поиска от Конституционния съд главният прокурор Сотир Цацаров. В чл.5 за първи път като вид охранителна дейност е предвидена охраната на урбанизирана територия. Главният прокурор счита, че с въвеждането на частна дейност за охрана на урбанизирана територия се нарушава конституционно предвидена компетентност на Министерския съвет, а дадената в Закона възможност на кмета на една община да сключи договор за охрана с дадена фирма ще постави гражданите в зависимост от неговата воля.

Министърът на вътрешните работи Валентин Радев заяви, че с промените в Закона за частната охранителна дейност той се усъвършенства. Според Валентин Радев, ако полицията поеме охраната на населените места, което сега правят частните фирми, тя трябва да получи повече пари и да се ангажират повече полицаи, това съобщи Българското национално радио.

И още една позиция: на Михаил Миков, преподавател по наказателно право в СУ "Св. Климент Охридски" и министър на вътрешните работи в правителството на Сергей Станишев. По думите му, частните охранителни фирми не могат да заменят държавата в осигуряването на правов ред. Възможното решение е да се върне авторитетът на МВР, авторитетът на държавата.

"Трябва да бъде даден шанс и възможност на всяка Община да реагира по възможния и адекватен за нея начин. Там, където има достатъчно полицаи и мисля, че си вършат перфектно работата, няма да бъде необходима частна фирма. Там, където обаче няма такава възможност, там би могло и това да се случи. Има ли възможност и ресурс един кмет на Община, нека си го направи и си наеме такава фирма охранителна. Тези неща по никакъв начин не пречат на дейността и на работата на полицията. Напротив, могат да бъдат само от полза за хората по населените места", заяви кметът на Община Ружинци Александър Александров.

СнимкаОбщината е поставила камери за наблюдение, с които следи за сигурността, реда и безопасността на хората. С тяхна помощ са разкрити през миналата година различни нарушения и престъпления на територията на община Ружинци. Хора, които не обитават постоянно къщите си, имат договори с охранителна фирма. На територията на общината частните охранителни фирми са 3.

Село Ясен е от община Ново село. Намира се по поречието на река Дунав. В селото има постоянно живеещи хора, има и вили, които не са обитаеми през цялото време. Охранителна фирма е поела охраната на домовете на хората. Кметът Огнян Георгиев заяви, че кметствата, като това в Ясен, нямат делегирани бюджети, не разполагат със средства, за да могат да сключват договори с частни фирми за охрана на цялото село. Договори за охрана в момента има сключени от частни лица с една фирма.

"Хората са доволни. По- рано имаше епизодични нападения над домовете, които в последно време намаляха значително. Откакто частната фирма пое нещата в свои ръце да охранява вилната зона и селото, почти нямаме кражби. Тук искам да кажа няколко добри думи за полицията. Много съвестно си върши работата. Момчетата минават, обикалят района", каза кметът на село Ясен Огнян Георгиев.

СнимкаСпорните разпоредби в Закона за частната охранителна дейност кметът коментира така:

"Аз не виждам някаква опасност. Обвиняват общинските кметове, че едва ли не това ще е някаква частна тяхна армия, такива думи чух, според мен няма такава опасност."

В село Ясен не всички домове се охраняват от частна охранителна фирма. На себе си разчитат Филчо Аврамов и Антон Върбанов:

"Не ща. Нали има полиция. На кого плащаме данъците, нали на полицията... Чувствам, че още мога да си пазя сградата. Нямам достатъчно и доходи да дам за тая работа, която ще свърши охранителната фирма."

Стилиян Стоянов и Иван Маринов имат договори с частната охранителна фирма, която работи на територията на село Ясен. Плащат по 10 лева месечна такса, но и двамата заявиха, че не знаят какво получават срещу тези пари:

"Крадците, според мен, нищо не може да ги спре. Ние също си плащаме на охранителна фирма. Те хората си обикалят, опитват се да си вършат работата... В сегашно време, ако направим такова нещо, това значи, че всички тия хора, които ще бъдат подчинени на областния или на кметовете, те ще бъдат подчинени на тях. Утре, като трябва да се гласува, за кого ще се гласува? За тоя, той е наш началник. Аз съм бил първият, който съм се записал в тази охранителна система. Защо? Защото няма други, които да ни охраняват. Държавата абдикира..."

СнимкаФирмата, която има обекти в село Ясен е "Сова-7". Частна охранителна дейност развива в различни населени места в област Видин, като осъществява охранителна дейност на индивидуални клиенти. Управителят Калоян Кирилов обясни, че срещу месечната такса хората получават:

"Патрулна охрана, стриктно индивидуално на абсолютно всеки един отделен клиент, не на цялото село или урбанизиран район, както е конкретизирано в новия закон. Отделно от това, пълна сигурност за цялото им имущество, което е различно от СОТ охраната, защото тя може да гарантира само и единствено за постройките, които са на дадения обект. При допускане на даден инцидент носим отговорност по договор за или намиране и възстановяване на откраднатото имущество, или съответно- намиране и предаване на съответните органи на властта на извършителите."

Фирмата работи с органите на реда, когато има установено някакво нарушение на даден обект.

"Съответно ги осведомяваме веднага. Имали сме доста случаи и в обекти, които не са под наша охрана. На момента реагират и подават сигнал. Винаги отношенията са били на ниво."

СнимкаПо повод новия вид охранителна дейност- на урбанизирана територия и чрез договор с кмета, Калоян Кирилов смята, че:

"Не е редно да се заставя цялото население на едно село да го възприеме това като метод на осигуряване на една сигурност и спокойствие. Не е редно кметовете на самите населени места еднолично да сключват договори с по някакви от тях начини избрана съответна фирма", смята Калоян Кирилов- управител на "Сова-7".

В разпоредбите на закона не е конкретизирано по какви критерии кметът ще избира с коя фирма да сключи договор за охрана, не е ясно и за какъв срок ще бъде този договор.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05