Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко работа свърши парламентът за една година?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" темата коментираме с народните представители Росен Живков от управляващата коалиция, д-р Илиян Тимчев от опозицията и бившия заместник председател на 43-тото Народно събрание Явор Хайтов.

На 19 април 44-то Народно събрание (НС) става на една година. От началото на мандата си настоящият парламент е приел 120 закона, 206 решения и две декларации. Това сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър и дирекция "Пленарни заседания, парламентарен контрол и финални текстове" на Народното събрание.

Народният представител Росен Живков е член на транспортната комисия и на комисията по земеделие към НС. По думите му е дал своя малък принос, задавайки два въпроса и едно питане: 

"Става въпрос за проблемите на Северозапада и конкретиката, която касае и участието ми в парламента. Бях си поставил цел и това е реализирано чрез групата на Обединени патриоти и партия ГЕРБ. Това е влязлото решение за управленска програма. Изграждането на скоростен път Ботевград- Видин и другото е изграждане на интермодален терминал на територията на Видин. Нещата вървят закономерно, по правилника на НС. Вкарват се актуални теми, променят се законопроекти и по предложение на мои колеги и от Министерски съвет. Ние се съобразяваме с тази тематика, защото все пак сме законодателен орган, но трябва да сме и в помощ на изпълнителната власт и когато има законопроекти или промени в законите, които са внесени през Министерски съвет, ние ги разглеждаме, одобряваме, преценяваме доколко са законосъобразни и ги приемаме, за да се облекчи работата на администрацията и на държавата."


Д-р Илиян Тимчев през тази една година като народен представител от Северозапада, е отправил най-много въпроси и питания- 16. Член е на комисията по здравеопазване. Питал е за запазване и развитие на общинските болници. И за състоянието на специализирания автомобилен парк към центровете за спешна медицинска помощ. И относно замърсяване на питейната вода с арсен в три малки населени места в община Бойчиновци. 

"Питанията и въпросите са продиктувани от срещите ми с избирателите в приемните, които провеждам всеки понеделник и вторник. Дали съм удовлетворен? Не съм удовлетворен от резултата например с питейната вода в Бойчиновци, защото там проблемът все още не е решен. За останалите питания, които са свързани със здравеопазването, много от нещата, които поставихме така остро към двамата министри, които бяха в този период, имаха своя ефект, тъй като не позволиха да се случат неща, които щяха да доведат до още по-голям хаос в здравеопазването. Първата година на 44-тото НС ще я запомня с агресивния тон, с ниския дебат в пленарна зала, със смяната на двамата председатели на НС, на нашия заместник председател на НС Валери Жаблянов, с липса на свобода на словото в отделни моменти, с множеството законопроекти, които са върнати от президента, с некачествени закони, които се приеха, след това претърпяха и промени." 


Явор Хайтов е бивш заместник председател на 43-тото Народно събрание. Това, което си спомня е, че е съавтор на около 10 промени в закони, някои и нови. 

"Например, в устройствения закон на МВР, връщането на ГДБОП от ДАНС в МВР. Според мен това е едно абсолютно правилно организационно решение. Бих споменал закона за съдебната власт, няколко текста, в това число и създаване фигурата на младши следовател, защото знаете критиките за българската съдебна система и то основно в наказателното правораздаване. Има и няколко текста, на които много държах, но за съжаление не успях да убедя мнозинството да ги подкрепи. Сега се сещам, например в ГПК (Граждански процесуален кодекс- бел. ред.), отпадането на т.нар. допустимост на разглеждането на делата пред Върховен касационен съд, нещо, което е било направено с мотив, че така ще се опрости процесът. Напротив! Това усложнява процеса. Като юрист мога да се гордея, че нашето предложение, на групата на Народен съюз за промяна в Конституцията в частта за избор на ВСС (Висш съдебен съвет- бел. ред.) е гласуването, което в 43-тото НС събра най-много политическа подкрепа, а то е членовете на ВСС да се избират от парламента, говоря за парламентарната квота, с квалифицирано мнозинство. И мотивът за това беше да не позволим една-две партии да се сговорят помежду си да овладеят този изключително важен кадрови орган на съдебната власт, а оттук насетне и независимата съдебна власт. Това е в графа "спомени". Нека гледаме настоящето, а още по-хубаво- бъдещето!"


Още за работата от първата година на 44-тото НС чуйте звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45