Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко работа свърши парламентът за една година?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" темата коментираме с народните представители Росен Живков от управляващата коалиция, д-р Илиян Тимчев от опозицията и бившия заместник председател на 43-тото Народно събрание Явор Хайтов.

На 19 април 44-то Народно събрание (НС) става на една година. От началото на мандата си настоящият парламент е приел 120 закона, 206 решения и две декларации. Това сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър и дирекция "Пленарни заседания, парламентарен контрол и финални текстове" на Народното събрание.

Народният представител Росен Живков е член на транспортната комисия и на комисията по земеделие към НС. По думите му е дал своя малък принос, задавайки два въпроса и едно питане: 

"Става въпрос за проблемите на Северозапада и конкретиката, която касае и участието ми в парламента. Бях си поставил цел и това е реализирано чрез групата на Обединени патриоти и партия ГЕРБ. Това е влязлото решение за управленска програма. Изграждането на скоростен път Ботевград- Видин и другото е изграждане на интермодален терминал на територията на Видин. Нещата вървят закономерно, по правилника на НС. Вкарват се актуални теми, променят се законопроекти и по предложение на мои колеги и от Министерски съвет. Ние се съобразяваме с тази тематика, защото все пак сме законодателен орган, но трябва да сме и в помощ на изпълнителната власт и когато има законопроекти или промени в законите, които са внесени през Министерски съвет, ние ги разглеждаме, одобряваме, преценяваме доколко са законосъобразни и ги приемаме, за да се облекчи работата на администрацията и на държавата."


Д-р Илиян Тимчев през тази една година като народен представител от Северозапада, е отправил най-много въпроси и питания- 16. Член е на комисията по здравеопазване. Питал е за запазване и развитие на общинските болници. И за състоянието на специализирания автомобилен парк към центровете за спешна медицинска помощ. И относно замърсяване на питейната вода с арсен в три малки населени места в община Бойчиновци. 

"Питанията и въпросите са продиктувани от срещите ми с избирателите в приемните, които провеждам всеки понеделник и вторник. Дали съм удовлетворен? Не съм удовлетворен от резултата например с питейната вода в Бойчиновци, защото там проблемът все още не е решен. За останалите питания, които са свързани със здравеопазването, много от нещата, които поставихме така остро към двамата министри, които бяха в този период, имаха своя ефект, тъй като не позволиха да се случат неща, които щяха да доведат до още по-голям хаос в здравеопазването. Първата година на 44-тото НС ще я запомня с агресивния тон, с ниския дебат в пленарна зала, със смяната на двамата председатели на НС, на нашия заместник председател на НС Валери Жаблянов, с липса на свобода на словото в отделни моменти, с множеството законопроекти, които са върнати от президента, с некачествени закони, които се приеха, след това претърпяха и промени." 


Явор Хайтов е бивш заместник председател на 43-тото Народно събрание. Това, което си спомня е, че е съавтор на около 10 промени в закони, някои и нови. 

"Например, в устройствения закон на МВР, връщането на ГДБОП от ДАНС в МВР. Според мен това е едно абсолютно правилно организационно решение. Бих споменал закона за съдебната власт, няколко текста, в това число и създаване фигурата на младши следовател, защото знаете критиките за българската съдебна система и то основно в наказателното правораздаване. Има и няколко текста, на които много държах, но за съжаление не успях да убедя мнозинството да ги подкрепи. Сега се сещам, например в ГПК (Граждански процесуален кодекс- бел. ред.), отпадането на т.нар. допустимост на разглеждането на делата пред Върховен касационен съд, нещо, което е било направено с мотив, че така ще се опрости процесът. Напротив! Това усложнява процеса. Като юрист мога да се гордея, че нашето предложение, на групата на Народен съюз за промяна в Конституцията в частта за избор на ВСС (Висш съдебен съвет- бел. ред.) е гласуването, което в 43-тото НС събра най-много политическа подкрепа, а то е членовете на ВСС да се избират от парламента, говоря за парламентарната квота, с квалифицирано мнозинство. И мотивът за това беше да не позволим една-две партии да се сговорят помежду си да овладеят този изключително важен кадрови орган на съдебната власт, а оттук насетне и независимата съдебна власт. Това е в графа "спомени". Нека гледаме настоящето, а още по-хубаво- бъдещето!"


Още за работата от първата година на 44-тото НС чуйте звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32