Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хората от село Вещица: Името ни е любопитно, търсят ни

7
Снимка: Радио Видин
Село Вещица е на десетина километра от общинския център Белоградчик. Средната надморска височина достига 311 м. През селото протича река Салашка (Вещицка), четем за селото. Обградено е от красива природа, но поради икономически причини хората избягали от него още преди години и така населението му намаляло десет пъти. В славните си години в селището живеели 500 души, сега в двете съседни села Вещица и Струин дол няма и 50. Местните хора казват, че животът на село е борба за оцеляване, без магазин и лекар, с очакваните икономии на вода след двойното увеличение на цената.

"Нямаме магазин. За да си купиш нещо имаш няколко варианта- или с автобуса до града, или по фирмата, която ни кара хляба, от Белоградчик, правиш заявка и те ти карат продукти. Трудно е, но не невъзможно. Имаме и от социалния патронаж, които разкарват хляб и храна на нуждаещи се. За лекарствата пак така- минава подвижна аптека вторник", казаха хората.

СнимкаБисерка Ангелова е кметски наместник на двете села Вещица и Струин дол. Разказва, че хората са бедни в този район. Около 40 са постоянните жители на Вещица, в съседното имат 5 обитаеми къщи и десетина души. През пролетта селата малко се оживяват, когато млади пенсионери-граждани пристигат, за да обработват градините си. Повечето къщи обаче, остават затворени през всички сезони, бурените полека превземат сгради и градини. Обитаеми са едва 30 от имотите на Вещица, казва кметицата. Хубавото е, че имат млади хора с малки деца. Надеждата на Бисерка Ангелова, макар и малка е, да останат на село. Четирима ученика пътуват до Белоградчик всеки ден.

"Много малко къщи са обитаеми, максимум 30-35 да са, лятото да стигнат до 60 най-много. Другото всичко е тревясало, бурени, повечето от хората счупиха къщите, за да не плащат данък сгради. Битовата престъпност на този етап леко е понамаляла, но все още не е изчезнала напълно. Още се прави пакост по къщите, извършител неизвестен, малка себестойност, резултат никакъв..."
, обясни кметският наместник.

Село Вещица никога не е имало собствен храм. От 2014 г. има частен проект за изграждане на параклис в центъра на село Вещица в близост до сградата на кметството. Там се намира старинен каменен кръст и проектът е да се изгради до този кръст и параклис. За съжаление обаче, спонсори за идеята няма.

"Има хора с бизнес, никой няма желание, няма родолюбец, а всеки казва, че обича селото си, да дойде и нещо да направи. Всеки знае да критикува, а никой не желае да помага",
възмущава се Бисерка Ангелова.

СнимкаНа бюрото в кметския кабинет стои прашлясал уред, свързан с компютър. Доставен преди две години по общински проект бил модерен апарат за сърдечни кардиограми, заедно с апарат за кръвно налягане и кръвна захар.

"Идеята беше чрез импровизиран дистанционен лекарски пункт да се свързват от кабинета на кмета със съответния личен лекар, с когото да се обсъди здравния статус на пациента. Идеята така и не проработи, идваха само тогава, да се уверят, че техниката е пристигнала и дотук"


Първоначалната идея била чрез Центъра за административно и здравно обслужване на населението жителите на 10 села от община Белоградчик да могат да се консултират с личните си лекари чрез дистанционни прегледи. По Програмата за развитие селските райони бяха осигурени средства за изграждане на информационна система и оборудване. Освен медицинска помощ, информационната система в населените места трябваше да предоставят услуги за бизнеса и да подпомага процесите при управление на кризи. Инвестицията беше за 340 хиляди лева, информираха още през 2015 година от управата в Белоградчик.

СнимкаМаринка Иванова е горда собственичка на единственото магаре в селото. Преди 5 години решили заедно със съпруга й да се установят на село за постоянно. Занимават се със зеленчуковата си градина и малкото си животновъдно стопанство. Макар неспирния труд по двора и полето казва, че предпочита селския живот:

"На село се живее по-добре от града- спокойствието и чистия въздух зареждат човек с енергия. Липсват ни обаче социалните контакти. Тук се оживява само по избори", казва пенсионерката.

Темата с покачването на цената на водата вълнува много хората. Кметицата на Вещица обаче е убедена, че въпреки скромните им доходи, ще пестят и пак ще бъдат редовни платци. Въпросът обаче е- редно ли е в 21 век да се правят икономии на вода и да се връщат към навиците на предците си- да носят вода с кофи от изворните чешми.  
За финал на разказа ни си припомняме легендите и преданията за произхода на името Вещица. По-старите разказват с охота интересните истории за произхода на името Вещица.

"Легенда за турчин, който навремето имал чифлик на това място. Обикаляйки земите си през лятото видял няколко българки които се къпели в местната река. Гледката му харесала, и за оправдае поведението си от забранената за времето си избягал викайки: Вещици, Вещици..."

Освен любопитни легенди за вещици, се оказва, че името произлиза от "вещ", каквито навремето били хората в селото- вещи, знаещи и можещи. Забавни са случките около любопитното име на селото, заради което хората ги търсят, допълни Бисерка Ангелова.

Още за Вещица може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05