Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е солидарност и има ли почва у нас?!

Снимка: Радио Видин
Международният ден на младежката солидарност- 24 април е приет с решение на Световната федерация на демократичната младеж. Първият фестивал е отпразнуван през 1957 година. Този ден е още една причина да се привлече вниманието на обществеността и медиите върху младежта.

По повод този ден в "Посоките на делника" питаме: Що е солидарност и има ли почва у нас? Гледните точки са няколко- на Радослав Георгиев от Сдружение „Активно общество“, Божидар Цветков от Български младежки форум, Красимир Богданов, народен представител и Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица.

"Погледнато от българската реалност, младите хора се чувстват малко неуверени. Тази неувереност идва от това, че не им се показва достатъчно добре възможностите, които те имат пред себе си. Може да се каже, че публичните органи декларират солидарност, но когато става въпрос за конкретни, реални мерки, те са много трудно постижими. Вина имат както самите млади хора, така и организации като нашата, защото наш дълг е ние да поставим тези проблеми пред обществото. Виждаме, че особено, когато става въпрос за публични органи на местно равнища, те вземат решения след като държавата е взела глобално решение по отношение на младежката политика. Неосъзнавайки проблемите на младите хора и невземайки адекватни решения, които да подобрят климата, както се казва, за тези млади хора на местно равнище, то те младите хора просто си тръгват. Или отиваме в една друга хипотеза, която е още по-страшна от тръгването, това е тоталната апатия у младите хора", е мнението на един от най-ярките представители на младежта във Видин- Радослав Георгиев, председател на Сдружение „Активно общество“.

Красимир Богданов е народен представител в 44-тото Народно събрание. Не са му чужди проблемите и тревогите на днешните младежи. Бил е заместник кмет на община Враца с ресор "Образование", патрон е на общинската Програма за патриотично възпитание. 

"Каквото и да се прави за младите хора, все още не е достатъчно, за съжаление, но с малки или по-големи стъпки може да се покаже сериозна помощ на младите хора. Активността на младите постепенно се възвръща. Минаха онези времена, когато младите хора почти бяха изключени от обществения живот и като позиция, и като мнение, ако щете и като политическа изява. Обикновено обичаме да казваме, че младите са апатични по отношение на политиката, но виждаме, че тяхната роля и значение се засилва. В крайна сметка то е много важно, тъй като утре те ще бъдат хората, които ще управляват страната, които ще управляват икономиката."


Според Божидар Цветков, председател на Български младежки форум, "и младежката солидарност, и отговорността на младите хора вече е все по-често факт и считам, че има много сериозна почва у нас. Има още какво да се желае и то се изразява в комуникацията и доверието. Но чрез солидарността, чрез взаимната отговорност и взаимопомощ можем да постигнем много повече, можем да бъдем много силни."  


По думите на Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица, "смисълът на това, което правим в общината, е основно свързан с това да създадем по-добро бъдеще на младите хора". В Берковица има Младежки общински съвет, създаден по инициатива на общинската администрация. Заместник кметът разказва и как успяват да привлекат вниманието на младите хора, да провокират тяхната инициативност, да са част от подобна младежка структура.

Още по темата за младежката солидарност чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45