Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Що е солидарност и има ли почва у нас?!

Снимка: Радио Видин
Международният ден на младежката солидарност- 24 април е приет с решение на Световната федерация на демократичната младеж. Първият фестивал е отпразнуван през 1957 година. Този ден е още една причина да се привлече вниманието на обществеността и медиите върху младежта.

По повод този ден в "Посоките на делника" питаме: Що е солидарност и има ли почва у нас? Гледните точки са няколко- на Радослав Георгиев от Сдружение „Активно общество“, Божидар Цветков от Български младежки форум, Красимир Богданов, народен представител и Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица.

"Погледнато от българската реалност, младите хора се чувстват малко неуверени. Тази неувереност идва от това, че не им се показва достатъчно добре възможностите, които те имат пред себе си. Може да се каже, че публичните органи декларират солидарност, но когато става въпрос за конкретни, реални мерки, те са много трудно постижими. Вина имат както самите млади хора, така и организации като нашата, защото наш дълг е ние да поставим тези проблеми пред обществото. Виждаме, че особено, когато става въпрос за публични органи на местно равнища, те вземат решения след като държавата е взела глобално решение по отношение на младежката политика. Неосъзнавайки проблемите на младите хора и невземайки адекватни решения, които да подобрят климата, както се казва, за тези млади хора на местно равнище, то те младите хора просто си тръгват. Или отиваме в една друга хипотеза, която е още по-страшна от тръгването, това е тоталната апатия у младите хора", е мнението на един от най-ярките представители на младежта във Видин- Радослав Георгиев, председател на Сдружение „Активно общество“.

Красимир Богданов е народен представител в 44-тото Народно събрание. Не са му чужди проблемите и тревогите на днешните младежи. Бил е заместник кмет на община Враца с ресор "Образование", патрон е на общинската Програма за патриотично възпитание. 

"Каквото и да се прави за младите хора, все още не е достатъчно, за съжаление, но с малки или по-големи стъпки може да се покаже сериозна помощ на младите хора. Активността на младите постепенно се възвръща. Минаха онези времена, когато младите хора почти бяха изключени от обществения живот и като позиция, и като мнение, ако щете и като политическа изява. Обикновено обичаме да казваме, че младите са апатични по отношение на политиката, но виждаме, че тяхната роля и значение се засилва. В крайна сметка то е много важно, тъй като утре те ще бъдат хората, които ще управляват страната, които ще управляват икономиката."


Според Божидар Цветков, председател на Български младежки форум, "и младежката солидарност, и отговорността на младите хора вече е все по-често факт и считам, че има много сериозна почва у нас. Има още какво да се желае и то се изразява в комуникацията и доверието. Но чрез солидарността, чрез взаимната отговорност и взаимопомощ можем да постигнем много повече, можем да бъдем много силни."  


По думите на Радослав Найденов, заместник кмет на община Берковица, "смисълът на това, което правим в общината, е основно свързан с това да създадем по-добро бъдеще на младите хора". В Берковица има Младежки общински съвет, създаден по инициатива на общинската администрация. Заместник кметът разказва и как успяват да привлекат вниманието на младите хора, да провокират тяхната инициативност, да са част от подобна младежка структура.

Още по темата за младежката солидарност чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32