Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В дивия пейзаж на село Струиндол

7
Снимка: Радио Видин
Преди много години над белоградчишките села Вещица и съседното Струиндол в планината е имало манастир и там хората ходели на големите църковни празници. В днешно време останалите да живеят там са малко, обитаемите къщи се броят на пръстите на ръцете, но хората казват, че така им е спокойно, въпреки липсата на съседи. Преди време ви разказахме за живота във Вещица, а днес разказваме за съседното село Струиндол.

При посещението ни там ни посрещнаха две радостни кучета, единствените живи същества наоколо, ако изключим птиците и насекомите. Изпроводиха ни от входната табела, изписана с блажна боя и закачена на два стълба, до първите селски къщи. Те се оказаха необитаеми. В малка, позанемарена и с опадала мазилка къща срещнахме единствения човек в селото, когото открихме по обяд. Възрастна, отрудена жена переше на чешмата на двора. Зарадвана от вниманието Снежана Николова ни прие в дома си, за да ни разкаже за нелекия селски живот.  

Снимка"Магазини няма и в съседното село надолу, автобусът идва понеделник, сряда и петък. Мъчим се и за лекарско обслужване, белоградчишката болница е пред закриване, нямат лекари. Когато се наложи на доктор ходим или в Лом, Монтана или във Видин. Работим градините да произведем нещо, и тук се мъчим, нямаме с какво да изорем, магаренце няма.."
, оплака се жената.

Бисерка Ангелова е кметски наместник на двете села Вещица и Струиндол. Разказва, че хората са бедни в този район. Около 40 са постоянните жители на Вещица, в Струиндол имат 5 обитаеми къщи и десетина души. През пролетта селата малко се оживяват, когато пенсионери от града пристигат, за да обработват градините си. Повечето къщи обаче, остават затворени през всички сезони, бурените полека превземат сгради и градини.

Снимка"Социалният патронаж от Белоградчик кара хляб и храна на нуждаещите се. Хората слизат на спирката да си чакат продуктите. В пет къщи десет души са общо в селото. Зимата е по-трудно с достъпа до там, снегорините само до спирката чистят и е мъка. Ако някой мине с трактор да утъпка коловози поне, тогава става проходимо", описа пейзажът Бисерка Ангелова.

"Връщаме се всяко лято, дом е тук"- това казват хората от Струиндол, които живеят в градовете, далеч оттук. Идват всеки сезон, за да прекопаят градинката и да се насладят на невероятната панорама и чист въздух в летните месеци. Животът тук тече бавно, и именно това е, което търсят градските хора- спокойствието. Спомнят си с носталгия за времето, когато селото било многолюдно:

"Бях дете, когато направиха стопанството. Нямаше комбайни тогава, водеха ни с тях, жънеха на ръка. Бяха песни, викане, много народ имаше. Мина време, хората измряха, избягаха, опустя селото..."

Животът е труден на село, казва нашата събеседничка Снежана Николова, с която си говорихме на двора на къщата й в Струиндол. Тежка е всекидневната борба за оцеляване и на децата й, които не са при нея. Живее единствено с единия от синовете си, като си помагат взаимно, за да вържат двата края. Месечната сметка за ток от 20 лева за някои може да изглежда смешно ниска, но за хората с ограничени доходи е много. На ток не готвят, хладилникът изгорял още миналата година, но за нов пари нямат. Затова карат и без него, както едно време - храната в мазето.

Разказът ни за Струиндол продължава за битието на трудовите хора там. Заети от сутрин до вечер с градините си, времето се разделя и за домакинстване. Най-лошото е, че вече за нищо не мечтаят, само децата да са добре, каза на финала Снежана Николова.

Още за живота в Струиндол може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42