Разказахме ви и историята на Сара и Християн от Видин, които са родени в Крайдунавския град и са избрали именно него, за да се реализират и тук да създадат своето семейство. В момента им помагат техните родители, съвсем наскоро те са закупили къща и в момента я ремонтират. Сара е на 20, а Християн на 26 години и извършват ремонтните дейности по новия си дом напълно сами - без майстори и приятели. "Това ни е първият дом и ни доставя удоволствие да знаем, че сме вложили усилия и труд, защото за всички е ясно, че парите не сме ги изкарали ние, а са помощ от нашите родители ... Вече две години уча в София, но просто не мога да свикна там. Отивам, защото просто тук няма къде да уча. Имаме приятели, които също искат да останат във Видин и да живеят тук. Имам чувството, че се създава фалшив образ на този град, че тук много лошо се живее, а това не е така." - коментираха Сара и Кристиян.
Йорданка Маринова е родом от Видин, но днес тя живее в София. Срещнах я случайно с нейна приятелка, докато правех анкета по темата. Тя ни разказа как нейният син е успял в живота и как трудолюбието винаги стои в основата на успеха за всяко начинание. "Живели сме 18 години в Лондон, но аз имам ревматично заболяване и синът ми се върна тук заради мен. Той остана сирак, когато стана студент и успя сам да стане това, което е. В момента е доктор на юридическите науки и говори три западни езика. Трудът е в основата на всичко."
Днес много млади хора напускат родината си, в името на по- добрата работа и по- доброто трудово възнаграждение. Сътрудникът ни в Лом Владимир Недев се срещна и разговаря с 30-годишен жител на Крайдунавсдкия град, който е работил зад граница, но днес отново се върнал в родния си град и живее самостоятелно, но поддържа непрекъснат контакт със своите родители. Майки на млади мъже от Криводолско пък се оплакват, че синовете им, след отмяната на казармата, нямат нормални навици и не искат да се женят. Преди време дори група от най-напористите баби бяха писали до местен депутат с настояване за връщане на казармата. Сътрудникът ни от Враца Жоро Александров се включи коментар по темата ни днес: "Преди 2 години, откогато е тази история, идеята за връщане на казармата звучеше доста екзотично, но след влизането на патриотите във властта, военното обучение изглежда все по-възможно и реално. Друг е въпросът дали авторките на прошението не са имали предвид приемането на децата им в бившите Строителни войски, а не просто във войската. При демографската криза, която като октопод задушава Северозапада, лансирането на подобна идея може да спечели някой и друг глас на едни бъдещи парламентарни избори, но едва ли би могла да се реализира в действителност." - коментира Жоро Александров.
Потърсихме и мнение на социолог. Разговаряхме със Светлин Тачев от столичния Институт по социология "Иван Хаджийски": "Първият и най- важен е икономическият фактор. Колкото е по- нисък стандарта на живот в едно общество, толкова по- трудно младите хора могат да се отделят в собствено домакинство. Именно това се наблюдава и в България. Образователните тенденции се отнасят за по- малките населени места, където няма висши учебни заведения и младите хора са принудени да напуснат семействата си, за да продължат своето обучение." - коментира Светлин Тачев. През миналата 2017 г. младите хора, напускали родните си домове най-рано, са шведите (21 години), датчаните (21.1 години) и финландците (21.9 години). Най-дълго при родителите си остават младежите от Малта (32.2) и Хърватия (31.9). В България това се случва на средна възраст 28.9 години, показва проучване на Евростат.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..