Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв шанс има вотът на недоверие към кабинета „Борисов 3“?!

Снимка: БГНЕС
В "Посоките на делника" гледната точка е на Красимир Богданов от управляващата коалиция и на Филип Попов от опозицията. Темата коментира и Явор Хайтов, бивш народен представител и бивш заместник министър на вътрешните работи.


По думите на Филип Попов от БСП: 

"Категорично ще има вот на недоверие, тази седмица ще го внесем. Темата на вота срещу кабинета е "Обществен ред и сигурност". Този вот е знаков и е важен, защото без значение дали той ще успее в това Народно събрание, българското общество, хората наистина гласуват за този вот на недоверие. Според нас и според социологически проучвания, Борисов и кабинетът му не се справят с тази система на сигурността."  


Красимир Богданов от Обединени патриоти заяви: 

"Не мога да кажа, че е излишно да се внася вот на недоверие. Опозицията има своя политика, която преследва и един от инструментите на демократичната държава е вотът на недоверие. Опозицията се опитва да "втвърдява" своите привърженици и да изтъква проблеми, които според тях са изключително наболели в държавата и да предизвиква по-големи симпатии у хората, които са противници на партиите от това управление. Няма никакво съмнение, убеден съм, че този вот няма как да мине и това е по-скоро една политическа игра на опозицията с построените от закона средства."


Явор Хайтов изрази мнението си по темата така: 

"Под 1% е правителството да падне, т.е. повече от 121 народни представители да гласуват "за" вота. Това е в чисто управленска конструкция, но иначе в политико и обществен план, опозицията вероятно ще се опита да извлече своите дивиденти, като посочи слабостите на управлението. От друга страна вотът е полезен за самите управляващи, за да изтъкнат неща, които са успели да направят. И такива има! Не бива да твърдим, че всичко е провалено. Все пак бих казал, че управлението върви до известна степен, макар и мудно, лежерно, малко бавно, може би не се случват тези неща, които хората очакват. Върви без особени скандали, което е и някакъв тип успех. Да, има скандали около някои министри, шумотевицата по морето. По морето, за съжаление, не на брега на Дунав, защото това значи и живот. Искам да кажа, че нашият Северозапад опустя дотолкова, че не се случва нищо реално от живия живот, който да предизвика национален интерес."


На въпроса: "Трябва ли да има вот на недоверие?" отговориха и видинчани.


Още по темата за предстоящия вот на недоверие чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45